Zayıflama ilaçları nelerdir? Kullanmadan önce bilmeniz gerekenler

23 Aralık 2016   |    3 Mart 2023    |   Kategori: Zayıflama ve Obezite Print

Daha az yeme ve daha fazla hareket etme, kilo vermenin temellerini oluşturur. Bazı insanlar için reçeteli kilo verme ilaçları yardımcı olabilir. Bu ilaçları alırken yine de diyet ve egzersize odaklanmanız gerekir. Ayrıca bu ilaçlar herkese uygun değildir. Doktorlar genelde vücut kitle endeksiniz 30 veya daha yüksekse ve tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi kilonuzla ilgili olabilecek bir durumunuz varsa reçete yazar. Obezite & Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Coşkun, en yaygın reçeteli zayıflama ilaçları hakkında bilmeniz gerekenleri kaleme aldı:

Orlistat (Xenical)

 • Nasıl etki eder? Yediğiniz yağın yaklaşık üçte birini vücudunuzun absorbe etmesini engeller.
 • Uzun süreli kullanım için onaylı mı? Evet.

Orlistat (Xenical) yan etkileri

Yan etkiler arasında mide krampı, gaz çıkarma, ishal, daha fazla tuvalete çıkma ve tuvalete çıkmayı kontrol edememe gibi faktörler bulunur. Bu yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Ancak yüksek yağ içeren gıdaları yerseniz daha da kötüleşebilir. Orlistat kullanan insanlarda ciddi karaciğer hasarı vakaları rapor edilmiştir, ancak ilacın bu problemlere neden olduğu kesin değildir.

Zayıflama ilacı orlistat karaciğer ve böbreğe geri dönülmez zararlar veriyor

Orlistat kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Orlistat almadan önce az yağlı bir diyette (günlük kalorinin yüzde 30’undan azı yağdan) olmalısınız. Ayrıca, orlistat almadan yaklaşık iki saat önce veya sonra bir multivitamin alın, çünkü ilaç geçici olarak vücudunuzun A, D, E ve K vitaminlerini daha zor absorbe etmesine neden olur.

Orlistat, ABD’de onaylanan türünün tek ilacıdır. Diğer tüm reçeteli zayıflama ilaçları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere iştahınızı azaltır.

Belviq

 • Nasıl etki eder? İştahınızı keser.
 • Uzun süreli kullanım için onaylı mı?: Evet.

Belviq yan etkileri

Şeker hastalığı olmayan kişilerde en sık karşılaşılan yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve kabızlıktır. Şeker hastalığı olanlarda en sık görülen yan etkiler düşük kan şekeri (hipoglisemi), baş ağrısı, bel ağrısı, öksürük ve yorgunluk.

Belviq ile bazı depresyon ilaçları kullanan insanlar, nadir görülen ancak ateş ve sersemlik içeren ciddi bir reaksiyon yüzünden çok yakından izlenmelidir. Hamile olan ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar Belviq’i kullanmamalıdır.

Obezite nedir? Kimlere morbid obez denebilir? Tedavisi mümkün mü?

Belviq kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Belviq’u kullandıktan 12 hafta sonra kilonuzun yüzde 5’ini kaybetmezseniz, almayı bırakmalısınız çünkü bu ilacın size faydası yoktur.

Contrave

 • Nasıl etki eder? Contrave, uzatılmış salım formülünde iki FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı ilaç olan naltrekson ve bupropiyonun bir kombinasyonudur. Naltrekson alkol ve opioid bağımlılığını tedavi etmek için onaylanmıştır. Bupropion, mevsime bağlı duygusal rahatsızlıkları tedavi etmek ve insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için onaylanmıştır.
 • Uzun süreli kullanım için onaylı mı? : Evet.

Contrave yan etkileri

En sık yan etkiler bulantı, kabızlık, baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, uykusuzluk, ağız kuruluğu ve ishaldir. Bupropion ile ilişkili intihar düşünceleri ve davranışlarında artış riskiyle ilgili Contrave’ın kutusunda uyarı vardır. Uyarıda ayrıca, bupropiyon ile bağlantılı ciddi nöropsikiyatrik sorunların bildirildiği söz edilmiştir. Contrave, nöbetlere neden olabilir ve epilepsi olan hastalarda kullanılmamalıdır. İlaç ayrıca kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir.

Contrave kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Contrave,i kullandıktan 12 hafta sonra kilonuzun yüzde 5’ini kaybetmezseniz, almayı bırakmalısınız çünkü bu ilacın size faydası yoktur.

Saxenda

 • Nasıl etki eder? Saxenda, Tip 2 diyabet ilaçları Victoza’nın daha yüksek dozudur. Mideye midenizin dolu olduğunu ileten bağırsak hormonunu taklit eder.
 • Uzun süreli kullanım için onaylı mı? : Evet.

Saxenda yan etkileri

Mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, düşük kan basıncı ve iştah artışı. Ciddi yan etkiler kalp atış hızı, pankreatit, safra kesesi hastalığı, böbrek sorunları ve intihar düşüncelerini içerebilir.

Saxenda kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Saxenda’yı aldıktan 16 hafta sonra kilonuzun yüzde 4’ünü kaybetmezseniz, almayı bırakmalısınız, çünkü bu ilacın size faydası yoktur.

Phentermine

 • Doktorunuz bunu Adipex veya Suprenza adlarıyla reçete edebilir.
 • Nasıl etki eder? İştahınızı keser.
 • Uzun süreli kullanım için onaylı mı? : Hayır. Sadece kısa süreli kullanım (birkaç hafta) için onaylanmıştır.

Phentermine yan etkileri

Kan basıncını yükseltme veya kalp çarpıntılarına neden olma, huzursuzluk, baş dönmesi, titreme, uykusuzluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve daha önce yapabildiğiniz aktivitelerde sorun çıkarma gibi ciddi yan etkileri olabilir.

Phentermine sizi uyuşuk hale getirebilir ve araç sürme veya kullanma yeteneğinize engel olabilir. Bazı diğer iştah kesicilerinde olduğu gibi, ilaca bağımlı olma riski vardır. Daha az ciddi yan etkiler, ağız kuruluğu, ağızda hoş olmayan tat, ishal, kabızlık ve kusmayı içerir. Uykusuzluğa neden olabileceği için akşam geç saatlerde almayın.

Diyabet için insülin alırsanız, insülin dozunuzu ayarlamanız gerekebileceğinden, phentermine almadan önce doktorunuza bildirin. Kalp hastalığı, inme, konjestif kalp yetmezliği veya kontrolsüz yüksek tansiyon geçmişiniz varsa phentermine almamanız gerekir. Glokom, hipertiroidizm veya madde bağımlılığı geçmişiniz varsa veya hamileyseniz veya emziriyorsanız da ilacı almamanız gerekir.

Phentermine kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Phentermine bir amfetamindir. Bağımlılık ya da aşırı kullanma riski nedeniyle, bu uyarıcı ilaçlar “kontrollü maddeler” olup, bu da özel bir reçete gerekliliğini ifade eder.

Qsymia

 • Nasıl etki eder? İştahınızı keser. Qsymia, phentermine’i nöbet / migren ilaç topiramatı ile birleştirir. Topiramat, kendinizi tok hissetmenizi sağlayan, gıdaların tadını daha az çekici hale getiren ve daha fazla kalori yakarak dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kilo kaybına neden olur.
 • Uzun süreli kullanım için onaylı mı? : Evet. Qsymia, bu ilaçlar tek başına verildiğinde olduğundan çok daha düşük miktarda phentermine ve topiramate sahiptir.

Qsymia yan etkileri

En yaygın görülen yan etkiler, el ve ayaklarda karıncalanma, baş dönmesi, ağızda değişik tat hissi, uykusuzluk, kabızlık ve ağız kuruluğudur. Ciddi yan etkiler, bazı doğum kusurları (yarık dudak ve yarık damak), daha hızlı kalp atış hızı, intihar düşünceleri veya eylemleri ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybına neden olabilecek göz problemlerini içerir.

Hamile olabilecek kadınlar Qsymia almadan önce bir gebelik testi almalı ve ilaç kullanırken doğum kontrol yöntemlerini kullanmalı ve ilacı kullanırken aylık gebelik testleri yapılmalıdır. Glokom, hipertiroidizm, kalp rahatsızlığı veya felç varsa Qsymia almamanız gerekir. İlacı başlatırken veya doz arttırırken kalbinizle ilgili düzenli kontroller yaptırın.

Qsymia kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Qsymia’da 12 hafta sonra kilonuzun yüzde 3’ünü kaybetmezseniz, FDA bunu almayı bırakmanızı veya doktorunuzun önümüzdeki 12 hafta boyunca dozunuzu artırmasını önerir; eğer bu işe yaramazsa yavaş yavaş ilacı almayı bırakmalısınız.

Zayıflama ilacı almadan önce, tıbbi geçmişinizi doktorunuza bildirin

Sahip olduğunuz alerjiler veya aldığınız ilaçları veya takviyeleri (bitkisel veya doğal olsalar bile); ya da hamile olup olmadığınızı, emzirip emzirmediğinizi ya da yakında hamile kalmayı planlayıp planlamadığınız gibi diğer koşulları da doktorunuza bildirin. Bu arada, bu ilaçların tamamı Türkiye’de bulunmuyor.

Zayıflama ilaçları ile ilgili sık sorulan sorular

Kısa Bilgiler

Zayıflama ilaçları işe yarıyor mu?

Piyasada farklı etkilere sahip çok sayıda zayıflama hapı bulunmaktadır ve bunların etkinliği, aktif bileşenlere, doza ve genetik, yaşam tarzı ve genel sağlık gibi bireysel faktörlere bağlı olarak değişir. Bazı zayıflama hapları iştahı bastırarak zayıflatırken, bazıları metabolizmayı hızlandırarak veya yağ emilimini engelleyerek etki eder. Bu haplar bir miktar kilo kaybına yol açabilse de, kilo vermek için sihirli bir çözüm değildir. Uzun vadeli kilo verme başarısı için sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz şarttır.

Zayıflama ilaçları hamile kalmayı engeller mi?

Hayır, zayıflama hapları hamileliği engellemez, hamileliği önleme veya bir doğum kontrol şekli olarak hareket etme amacını taşımazlar. Cinsel olarak aktifseniz ve hamile kalmak istemiyorsanız, güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız önemlidir.

Zayıflatıcı haplar zararlı mı?

Zayıflama hapları, doğru şekilde alınmadığında veya sağlığınız için tehlikeli olabilecek maddeler içeriyorsa zararlı olabilir. Bazı zayıflama haplarının mide bulantısı, ishal, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi yan etkileri vardır. Bazıları ise kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyonu olan kişiler için zararlı olabilecek, kalp atış hızını ve kan basıncını artırabilen uyarıcılar içerebilir. Bu nedenle herhangi bir zayıflama hapı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla