Ceza Muhakemesinde Hekimlerin Bilirkişiliği

Yazan Dr. Erkin Göçmen
Kategori: Hukuk / Mevzuat, Üye Yazıları Print

Çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hallerde, hakim,  bilirkişinin oy ve görüşünün alınmasına karar verebilir. Ayrıca savcı, sanık ve müdahil de bilirkişiye başvurulmasını isteyebilir. Bilirkişi, çözümü uzmanlık ve teknik bilgi gerektiren konularda görüş bildirir. Hakim bilirkişinin görüşüyle bağlı değildir.

Kanunların belirli konularda görevlendirdiği resmi bilirkişiler öncelikle atanırlar. Hekimlerin gerek Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunda gerekse Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkında Kanunda, gerektiğinde bilirkişilik yapacakları ifade edilmiştir. Sağlık ocaklarındaki pratisyen hekimler adli olaylar bakımından sadece kendi sağlık ocaklarının bölgesindeki adli olaylar için resmen görevlendirilmişlerdir.

Türk Hukuku’na göre, Hekim Sorumluluğu’nun tür ve şekilleri nelerdir?

Ceza Muhakemesi Kanununa göre aşağıdaki kişiler bilirkişiliği kabul etmek zorundadır. Bunlar:

  1. Resmi bilirkişilikle görevlendirilmiş olanlar
  2. İncelemenin yapılması için bilinmesi gerekli fen ve sanatları meslek edinenler.
  3. İncelemenin yapılması için gerekli mesleği yapmaya resmen yetkili olanlar.

Dikkat edilirse, hekimler resmi bilirkişi olarak görevlendirilmiş olabilirler. Sağlık ocaklarındaki hekimler buna örnektir. Ayrıca hekimler kendi alanlarında bilgi tekeline sahiptir. Başka hiçbir meslek mensubu bu bilgilere sahip değildir. Bu bakımdan da hekimlerin bilirkişi olarak atandıklarında kabul zorunlulukları bulunmaktadır.

Hekimlerin bilirkişiliği kabul zorunlulukları bulunduğu gibi, bilirkişilikten çekinme hakları da bulunmaktadır. Bilirkişilikten çekinme tanıklıktan çekinme gibidir. Hekim hastasıyla ilgili bir konuda bilirkişilik yapmak zorunda değildir.

click-iconİletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla