Diaformin nedir? Ne işe yarar? Kullanımı, dozu ve yan etkileri

Yazan Ecz. Ayşegül Özlü
2 Temmuz 2023   |    10 Haziran 2024    |   Kategori: İlaçlar Print

Diaformin tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan, oral antidiyabetikler grubuna dahil bir ilaçtır. Tek başına veya diğer antidiyabetik ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılabilir. Etkin maddesi metformin kandaki şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Diaformin sadece tip 2 diyabet tedavisinde değil, Polikistik over sendromu’nda insülin direncini azaltmak ve diyabet riski taşıyan kişilerde tip 2 diyabetin önlenmesi için de kullanılır. Diaformin diğer birçok antidiyabetik ilaçla karşılaştırıldığında kilo alımına neden olmaz, hatta bazen hafif kilo kaybına yol açabilir. Dikkatli ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır.

Diaformin nedir?

Diaformin, tip 2 diyabetin (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılan, oral antidiyabetikler (biguanidler) grubuna dahil bir ilaçtır. Etkin maddesi metformin, kandaki glikoz (şeker) seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca insülin direncini azaltarak insülinin etkinliğini artırabilir. Eczanelerde 850 ve 1000 mg’lık 100 film tablet içeren ambalajlarda bulunur. Tabletler doz ayarlaması için iki eşit parçaya bölünebilir.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diaformin ne işe yarar?

İnsülin, pankreas tarafından üretilen bir hormondur ve vücudun kandaki glikoz (şeker) seviyesini düzenleme işlevini görür. Tip 2 diyabette pankreas insülini etkili bir şekilde kullanamaz, yani insülin direnci oluşur. Diaformin insülin direnci nedeniyle artan kandaki glikoz seviyesini düşürmeye ve normal seviyede tutmaya yardımcı olur.

Diaformin aşağıdaki durumlarda tercih edilir:

 • Tip 2 diyabet tedavisi: Özellikle aşırı kilolu olan bireylerde, sadece diyet ve fiziksel aktivitenin kan şekeri seviyesini düzenlemeye yeterli olmadığı durumlarda,
 • Polikistik Over Sendromu: İnsülin direncini azaltmak ve yüksek insülin seviyelerini düşürmek için,
 • Yetişkinlerde tek başına ya da diğer diyabet ilaçlarıyla (oral ilaçlar veya insülin) kombine olarak,
 • 10 yaş ve üzeri çocuklar ve gençlerde, tek başına veya insülinle birlikte,
 • En az bir risk faktörüne sahip olan prediyabetik kişilerde tip 2 diyabetin önlenmesi için kullanılabilir.

Diaformin nasıl kullanılır?

 • Diaformin’i mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanın. İlacı kullanırken bir yandan da doktorunuzun size önerdiği diyeti ve egzersizleri de aksatmayın.
 • Doktorunuz tedaviyi sonlandırmadığı süreci Diaformin kullanmaya devam edin.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemek için ilacınızı yemekler ile birlikte veya yemeklerden sonra alabilirsiniz.
 • Tabletleri bir bardak su ile yutun, çiğnemeyin veya ezmeyin.
 • Diaformin’i günde bir doz alıyorsanız, sabah kahvaltıda, iki bölünmüş doz alıyorsanız kahvaltıda ve akşam yemeğinde, üç bölünmüş doz alıyorsanız, kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde alın.
 • Laktik asidoz riskinden kaçınmak için Diaformin kullanırken aşırı alkol almayın.
 • Eğer ilacı almayı unutursanız, unuttuğunuz dozu atlayarak bir sonraki dozdan devam edin. Dengelemek için çift doz almayın.
 • Eğer ilacın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu hissediyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Diaformin kullanım dozu

Doktorunuz farklı bir kullanım önermedikçe standart doz uygulaması aşağıdaki gibidir:

 • Erişkinlerde: Standart başlangıç dozu günde 2 veya 3 kez 500 mg veya 850 mg’dır. Maksimum günlük doz üçe bölünmüş şekilde 3000 mg’dır. (İnsülin ile birlikte kullanımı farklı olabilir)
 • Diyabetin önlenmesi için: Standart başlangıç dozu günde 2 doza bölünmüş 1.000-1.700 mg’dır. Hastanın glisemik durumu ve aynı zamanda risk faktörleri düzenli takip edilmelidir.

Diaformin’in diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanımı hipoglisemiye neden olabilir.

 • 10 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde: Standart başlangıç dozu günde bir kez 500 mg veya 850 mg’dır. Maksimum doz, 2 veya 3’e bölünmüş şeklinde 2.000 mg’dır.
 • 10-12 yaş grubunda yeterli deneyim olmadığı için sadece doktor önerisiyle kullanılmalıdır.
 • Yaşlılarda kullanımı: Doz hastanın böbrek fonksiyonlarına göre belirlenir. Yılda en az bir kez böbrek fonksiyonları ölçülmelidir.

Diaformin doz aşımı

Yüksek dozda metformin laktik asidoza neden olabilir. Bu acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Kullanmanız gerekenden daha fazla Diaformin aldıysanız mutlaka bir doktora ya da eczacıya danışın.

Hipoglisemi nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diaformin kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Diaformin kullanırken aşağıdaki durumlara özellikle dikkat etmeniz gerekir:

Laktik asidoz

Diaformin, özellikle böbrek fonksiyonları bozuk olan kişilerde, laktik asidoz adı verilen seyrek fakat ciddi bir yan etkiye neden olabilir. Bu risk, kontrolsüz diyabet, ciddi enfeksiyonlar, uzun süreli açlık, aşırı alkol tüketimi, dehidrasyon (vücutta aşırı su kaybı) karaciğer sorunları veya oksijen eksikliği durumlarında artar. Eğer bu durumlardan herhangi birini yaşarsanız ya da kusma, karın ağrısı, kas krampları, aşırı yorgunluk, nefes alma zorluğu, vücut sıcaklığı ve kalp atış hızının düşmesi gibi laktik asidoz belirtileri yaşarsınız ilacı kullanmayı bırakıp hemen doktorunuza başvurmalısınız. Laktik asidoz, acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Ayrıca:

 • Herhangi bir cerrahi işlem öncesi veya sonrasında Diaformin kullanmayın. Tedaviye ne zaman başlayacağınıza doktorunuz karar verecektir.
 • Diaformin tek başına hipoglisemiye (aşırı kan şekeri düşüklüğü) neden olmaz, ancak sülfonilüreler, insülin, meglitinidler gibi diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanıyorsanız hipoglisemi konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer halsizlik, sersemlik, konsantrasyon bozukluğu, terleme, kalp atış hızında artış, görme bozukluğu gibi belirtiler yaşıyorsanız araç ya da makine kullanmayın. Şeker içeren gıdalar tüketerek durumu düzeltebilirsiniz.
 • Diaformin tedavisi süresince, doktorunuz yılda en az bir kez böbrek fonksiyonlarınızı kontrol edecektir. Eğer yaşlıysanız veya böbrek fonksiyonlarınızda bozulma varsa, bu kontrol daha sık yapılabilir.

Metformin nedir? Ne işe yarar? Kullanırken nelere dikkat etmeli?

Diaformin hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Eğer X-Ray veya başka bir görüntüleme işlemi için iyotlu kontrast maddelerin enjeksiyonu gerekiyorsa, Diaformin kullanımını enjeksiyon öncesi ve sırasında durdurmalısınız. Tedaviyi ne zaman durduracağınıza ve ne zaman başlayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Eğer herhangi reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız ya da son zamanlarda kullandıysanız, doktorunuza veya eczacınıza bunu bildiriniz. Kan şekeri veya böbrek fonksiyon testlerinin daha sık yapılması veya Diaformin dozunun ayarlanması gerekebilir. Özellikle diüretikler, bazı ağrı ve inflamasyon ilaçları, bazı tansiyon ilaçları, beta-2 agonistleri, kortikosteroidler, böbrek fonksiyonunu etkileyen ilaçlar ve diğer diyabet ilaçları ile birlikte Diaformin kullanımını doktorunuz dikkatlice değerlendirmelidir.

Diaformin alkolle alınır mı?

Diaformin ile birlikte fazla alkol tüketmek hipoglisemi (düşük kan şekeri) ve laktik asidoz riskini arttırabilir. Ancak bu, Diaformin ile birlikte hiç alkol alamayacağınız anlamına gelmez, ılımlı miktarlarda tüketebilirsiniz.

Diaformin eşdeğer (muadili) ilaçlar

Eczanelerde bulabileceğiniz Diaformin ile aynı etkin maddeyi içeren muadil ilaçlar; Diabest, Glange, Glifor, Glifor SR, Glinext, Glucophage, Glucotard, Gluforce, Glukofen, Insufor, Matofin, Mefoday MR, Metforix, Metfull, Metodel, Metvel.

Glifor nedir? Ne işe yarar? Kullanımı, dozu ve yan etkileri

Diaformin formları ve türleri

Diafromin eczanelerde 850 ve 1000 mg’lık film tablet formlarında bulunur.

Diaformin kimler kullanamaz?

Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Diaformin kullanmayın:

 • Metformin veya ilacın içerdiği diğer maddelerden birine karşı alerji
 • Karaciğer veya böbrek problemleri,
 • Kontrol edilemeyen şeker hastalığı
 • Metabolik asidoz (Böbrekler tarafından atılması gereken asit iyonlarının birikmesi veya aşırı bikarbonat iyonunun kaybedilmesi durumu)
 • Dehidrasyon (aşırı su kaybı)
 • Akciğer ya da bronş sisteminizi veya böbreklerinizi etkileyen ciddi enfeksiyon riski,
 • Akut kalp yetmezliği
 • Kalp krizi geçmişi
 • Kan dolaşımı ile ilgili ciddi problemler veya septisemi

Hamilelikte ve emzirirken Diaformin kullanımı

Hamileyken veya emzirirken doktorunuza veya eczacınıza danışmadan Diaformin kullanmayın. Şeker hastalığınızın tedavisi için hamilelik süresince insülin gereklidir. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuzu bilgilendirin; bu durumda tedavi planınız değişebilir. Eğer tedavi sırasında hamile olduğunuzu keşfederseniz, hemen doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Emzirme döneminde ise Diaformin kullanmayın.

Matofin nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Yan etkileri

Diaformin yan etkileri ve zararları nelerdir?

Çok yaygın:

Yaygın:

 • Ağızda metalik tat,
 • Aşırı halsizlik
 • Baş dönmesi ve sersemlik hali,
 • Baş ağrısı

Genellikle tedavinin başında görülen bu yan etkileri önlemek için ilacı bölünmüş dozlarda kullanmak, yemek sırasında veya yemek sonrasında almak işe yarayabilir. Ancak bu önlemlere rağmen belirtiler kesilmezse Diaformin’i kullanmayı bırakın ve size en yakın hastaneye başvurun.

İlacın yan etkileri hakkında daha detaylı bilgi için kullanma talimatına bakın.

Diaformin reçete / prospektüs

İlaçla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatını okumak için linke tıklayın>>>

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Diaformin Kullanma Talimatı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla