Fibromiyalji hastaları için egzersiz hareketleri |resimli ve videolu sunum|

11 Mayıs 2016   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Fibromiyalji, Fizik Tedavi, Sağlıklı Yaşam Print

Tüm vücutta yaygın ağrı ile seyreden bir hastalık olan fibromiyalji’de tedavinin en önemli kısmı düzenli egzersiz yapmaktır. Egzersiz ile ağrıda ve yorgunlukta azalma olduğu, uykunun düzeldiği gösterilmiştir. Vücudun düzgün duruşunu sağlayan, kasları güçlendiren ve dayanıklılığını arttıran egzersizler, hayatınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Fibromiyalji hastalarında hareket ve egzersiz ağrıya sebep olabilmektedir. Bu nedenle egzersizleri yaparken çok zorlamadan yavaş olarak başlamak ve kaslar geliştikçe egzersiz miktarını arttırmak önemlidir. Fibromiyaljili hastalarda bu nedenle egzersizin miktarı; hafif orta düzeyde olmalıdır. Bu düzey, egzersiz yaparken hafif zorlanarak yanınızdaki ile konuşabildiğiniz seviyedir.

Eğer egzersiz (yürüyüş veya hareket ) sırasında yanınızdaki kişi ile konuşamıyorsanız bu egzersizin yoğunluğu sizin için fazla demektir. Egzersizlere önce yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi aktiviteler ile başlayarak, diğer egzersizleri vücut alıştıkça eklemek uygun olur.

Fibromiyalji egzersizleri temel olarak üç gruba ayrılabilir:

Fibromiyalji hastaları için aerobik egzersizler

Yürüyüş, yüzme gibi. Haftada 2-3 gün 20 dakika/gün ile başlanmalıdır. Yürüyüş açık alanda veya yürüme bandında olabilir. Düzenli olması ve hafi f hızlı olması önemlidir. Bu sırada nefesiniz, hafif zorlanarak arkadaşınızla konuşacak kadar hızlanmalıdır. Bu egzersizler kan dolaşımınızı hızlandıracak ve kaslarınızın oksijenlenmesini sağlar.

Fibromiyalji hastaları için germe egzersizleri

Özellikle uzun süre oturma ve hareketsiz kalmaya bağlı olarak çoğu kişinin kasları kısalmıştır. Öne eğik durma ile omuzlarımız öne gelmiş, sırt kaslarımız gerilmiş ve kasılmıştır. Genelde bacak arka kaslarımızda oturma sonrası kısalır. Düzgün bir duruş için haftada üç dört kez kısa kaslarımızı germek önemlidir.

Fibromiyalji hastaları için güçlendirme egzersizleri

Günlük aktivitelerimizi yapmamızı sağlayan ve yorulmadan ağrı hissetmeden günü tamamlamamızı sağlayan egzersizler arasında güçlendirme egzersizleri yer alır. Bu egzersizleri lastik bantlar veya ağırlıklarla ya da kendi vücut direncinize karşı yapabilirsiniz. Güçlendirme egzersizlerine haftada 2 gün olarak başlanır ve güçlendikçe haftada 3-4 güne çıkılır.

Fibromiyalji hastaları için su içi egzersizleri

Su ideal bir egzersiz ortamıdır. Su içerisinde yapılan egzersizlerde ağırlığın azalması ile kaslara destek artar, hareket kolaylaşır, hidrostatik basınç etkisiyle ödem azalır ve ılık suyun etkisi ile özel ve genel kas gruplarında gevşeme meydana gelir sonuçta ağrı azalır.

Fibromiyalji (ağrı hastalığı) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Su içerisinde ısınma ile başlayan egzersiz programları, germe, esneklik, aerobik, güçlendirme egzersizleri olarak devam eder. Su içinde hızlı yürümek, su dışında elde
edilmesi zor bir dirençli egzersizdir. Yaklaşık 30-60 dakika süren egzersizler soğuma programı ile sonlandırılır ve genellikle haftada 3 gün olarak önerilir.

Fibromiyalji hastaları için pilates ve yoga

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan yoga ve pilates egzersizleri bireysel koşullar göz önüne alınarak tek başlarına ya da yukarıdaki egzersiz programlarının parçası olarak uygulanabilir. Ancak bu egzersizlere ilk aktivite olarak başlamamak, yavaş yavaş egzersiz şiddetini ve süresini arttırmak, kendinizi çok zorlamamak ve bilinçli bir eğitmenle yapmak son derece önemlidir.

Fibromiyalji Sendromu olan hastalar için önerilen egzersizler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

Fibromiyalji Sendromu olan hastalar için güçlendirme egzersizleriFibromiyalji güçlendirme egzersizleri -1 Fibromiyalji güçlendirme egzersizleri -2 Fibromiyalji güçlendirme egzersizleri -3 Fibromiyalji güçlendirme egzersizleri -4 Fibromiyalji güçlendirme egzersizleri -5 Fibromiyalji güçlendirme egzersizleri -6 Fibromiyalji güçlendirme egzersizleri -7 Fibromiyalji güçlendirme egzersizleri -8

Notlar:
1. Hareketleri yaparken nefesinizi tutmayın.
2. Haftada 3 gün egzersizlerinizi yapın.
3. Doktorunuzun önerisine göre egzersizlerinizi seçin.
4. Doktorunuzun önerisine göre hareketleri 5-10 tekrar yapabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla