Geçmeyen mide yanması, en önemli mide kanseri belirtisi

26 Ocak 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Gastrit, Kanser, Mide Hastalıkları Print

mide-yanmas-mide-kanseri-belirtileriUzun süre mide yanması şikayeti olan ya da üç hafta veya daha uzun süre yutma zorluğu yaşayan kişilerde mide kanseri riskinin çok yüksek olduğunu açıklayan İngiltere Halk Sağlığı Dairesi, bu durumda olan kişilerin mutlaka doktora görünmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Uzun süre geçmeyen mide yanması şikayeti yaşayanların mide ya da özofagus kanseri riski taşıdıkları ve bu tür şikayeti olan ya da üç hafta veya daha uzun süre yutma zorluğu yaşayan kişilerin mutlaka doktora görünmeleri gerektiği uyarısı yapıldı.

Mide ve özofagus kanseri en yaygın beşinci kanser türü olarak tanımlayınoyr ve her yıl on binlerce kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. Hastalık, sigara içme, obezite, yeterince sebze ve meyve tüketilmemesi ve sürekli alkol alımıyla ilişkilendiriliyor. Erken teşhisin tedavinin başarı şansını artırdığı belirtiliyor. Mide kanserinin bazı belirtileri şöyle:

Mide kanseri belirtileri

  • Aralıklarla üç hafta ya da daha uzun süren hazımsızlık şikayeti.
  • Yutma güçlüğü
  • Nedensiz kilo kaybı
  • Gaz ve sık sık geğirme
  • Yemek yerken aniden tokluk hissetme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Müdenin üst kısmında ağrı ya da rahatsızlık

Dikkat! Geçmeyen mide ağrısı ve hazımsızlık kanser belirtisi olabilir

Mide kanserinin en temel belirtileri

Yetişkinlikte çekilen sürekli hazımsızlık: Mide kanserinin en temel belirtilerinden biridir. 50 yaş üzerindeyseniz, ailenizde mide kanseri olan biri varsa ve sürekli hazımsızlık çekiyorsanız düzenli olarak kontrol yaptırmalısınız.

Dışkıda Kan: Dışkıda kan, dışkı renginin bordoya, koyu kahveye dönmesi veya tuvalet kağıdında kan ile kendini belli eder. Ama dışkıda kan bulduysanız hemen panik yapmanıza gerek yok çünkü bu mide ülseri ya da hemoroid gibi daha az riski bulunan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Böyle bir belirti gördüğünüzde vakit kaybetmeden bir doktora giderek muayene olmanız gerekir.

Mide ağrısı neden olur? Ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Mide Ağrısı: Mide ağrısı, mide kanserinin en sık görülen ve kişiyi doktora gitmeye zorlayan belirtisidir. Bu ağrılar, hafif ve rahatsızlık veren ağrılardan, şiddetli ağrılara kadar geniş bir yelpazede görülebilir. Ağrı genellikle midenin üst kısmında ortaya çıkar. Israrlı mide ağrılarının nedeni ne olursa olsun kısa sürede bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Gastrit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Mide Bulantısı ve Kusma: Sürekli mide bulantısı ve kusma mide kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır fakat bu belirtiler her mide kanseri hastasında görülmeyebilir. Mide kanseri nedeniyle görülen bulantı ve kusma herhangi bir neden bağlı olmaksızın (gıda intoleransı, aşırı yemek, ağır yemek…vb) ortaya çıkabilir.

Mide kanseri – özofagus kanseri belirtileri

Mide tümörlerinin tipi ne olursa olsun klinik özellikleri ve tanısal açıdan benzerlik gösterirler. Mide kanseri genellikle tedavi süreci için kritik bir dönem olan ilk aşamalarda pek bir belirtiye neden olmaz ya da kişi belirtiler hafif olduğu için doktora gitme ihtiyacı duymaz. Uzmanlar erken teşhis için, ailesinde kanser vakası bulunanların ve 50 yaş üzerinde sürekli hazımsızlık çeken yetişkinlerin düzenli olarak kontrol yaptırmalarını öneriyorlar. Genellikle oldukça geç belirti verir ve belirtiler hastalığa özgü değildir.

Karında mide bölgesinde belirli-belirsiz bir rahatsızlık hissi en sık başlangıç belirtidir. Hastalığın ileri evrelerinde en sık belirtiler kilo kaybı ve karın ağrısıdır. İştahsızlık, halsizlik, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, midede dolgunluk ve şişkinlik hissi diğer belirtilerdir. Kan tükürme sık rastlanan belirti değildir fakat gizli kanama sıktır.

Kanserin belirtisi olan yedi önemli işaret!

Hastaların bir kısmı karaciğer büyümesi, karında sıvı birikmesi veya sarılık gibi ilerlemiş hastalık bulguları ile karşımıza çıkarlar. İleri evrelerde sol köprücük kemiği üstü lenf bezi büyümesi ele gelebilir. Bu belirtiler çoğunlukla kanser dışı nedenlere bağlıdır. Ülser, gastrit ve infeksiyon gibi diğer sağlık problemleri aynı belirtilere sebep olabilir. Bu tür şikayetleriniz varsa bir doktor yardımı almalısınız.

Mide kanserinin diğer belirtileri

Nedensiz Kilo Kaybı: Beslenme ve egzersiz programında herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen kilo kaybı yaşıyorsanız bu mide kanseri belirtisi olabilir. Nedensiz kilo kaybı aynı zamanda kolon kanseri ve sindirim sistemi organlarında görülen diğer kanser türlerinin de belirtisi olabilir.

Kronik Yorgunluk: 1-2 günden uzun süren nedensiz yorgunluk bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Mide kanserinin neden olduğu yorgunluk, çoğunlukla kusma ve dışkıyla birlikte kaybedilen kanın neden olduğu anemiyle birlikte ortaya çıkar. Kan kaybı nefes darlığına da yol açabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
fatih
fatih
2 yıl önce

İnternete bogazım ağırıyor yazsam gırtlak kanserisiniz diyor. insanları boş yere korkutmayın derim.

Araç çubuğuna atla