Hamile kalamıyorsanız bunları içmeyin

Kategori: Beslenme ve Diyet, Gebelik Print

gebe-hamile-cay-kahveGenel olarak toplumda, şeker tüketmek yerine yapay tatlandırıcıları kullanmanın daha sağlıklı olduğu düşüncesi yaygınken, kalorisi azaltılmış yiyecek ve içeceklerin arkasında gizlediği tehlikenin kimse farkında  değil. Bu sefer de diyet içecekler ve yapay tatlandırıcıların tüp bebeğe engel olduğu ortaya çıktı.

Yapay tatlandırıcılı soğuk içeceklerin ve sıcak içeceklere atılan  yapay tatlandırıcıların, kadının üreme potansiyeli üzerindeki olumsuz  etkilerine dikkat çeken Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, özellikle tüp bebek tedavisi gören hanımları yakından ilgilendiren bu önemli konuda şu bilgileri verdi:

“Günlük hayatlarında  düzenli olarak yapay tatlandırıcı tüketen kadınların gebe kalma şansı azalıyor. Çünkü yapay  tatlandırıcılı içecekler tüketen kadınlar daha kötü  yumurta ve embriyo  kalitesine sahip oluyor. Sıcak içeceklere konan şeker benzeri tatlandırıcılar ise embriyolarda deformiteye yol açıyor.

Yapılan çalışmaların sonucunda, yapay tatlandırıcıların ve sıcak içeceklere atılan şeker yerini tutan maddelerin yumurta kalitesini ve bunun sonucunda embriyo kalitesini bozduğu ortaya çıktı.

Araştırmalar sırasında tüp bebek merkezlerinde tedavi gören kadınlara diyet alışkanlıkları, diyet içecekler ve tatlandırıcılar kullanıp kullanmadığı soruldu. İki yıldan daha fazla süre, üreme tedavisi gören kadınlardan elde edilen yumurtalar ve embriyolar incelendi.

Hurafe değil bilimsel araştırma! Bu meyveyi yiyen hamile kalıyor!

Diyet içecekleri tüketenlerde ve tatlandırıcı kullanan kadınlardan elde edilen yumurtalarda anomali oranı yüksek çıktı. Aynı kadınlara ait  embriyo  kaliteleri ve dolayısıyla  rahime tutunma olasılıkları da daha düşük olarak saptandı.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla