Kuşburnunun faydaları ve çayının hazırlanışı

25 Şubat 2016   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

kuşburnu cayının faydalarıHalk ilacı olarak bilenen kuşburnunun soğuk algınlığı başta olmak üzere değişik amaçlar için yaygın olarak kullanıldığını söyleyen Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, soğuk algınlığı ve üşütme gibi durumlardan koruyucu olarak günde 2 defa 2.5 g miktarda kullanılmasını, poşet çay olarak da 2 – 3 poşet çay içmenin faydalı olabileceğini belirtiyor. Kuşburnunun soğuk algınlığı ve osteoartritte destekleyici olarak alınabilen bir bitki olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ekrem Sezik, kuşburnunun değişik amaçlar için yaygın olarak kullanılmakta olduğunu söyleyerek şu bilgileri veriyor: “Kuşburnu, ülkemizin hemen her bölgesinde yabani olarak yetişen, çalı şeklindeki yabani güllerden bilimsel olarak farklı isimlendirilen birkaç türe verilen genel isimdir.

Halk arasında itburnu, yaban gülü gibi isimler de verilmektedir. Anadolu’da halk ilacı olarak meyve, kök ve genç dalları değişik amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Halk ilacı olarak, değişik kuşburnu türlerinin bilhassa meyveleri öksürük, bronşit ve romatizmada ayrıca mide ağrılarına, hemoroit ve ishale karşı genellikle çayı halinde kullanılmaktadır.”

Kuşburnu faydaları nelerdir? Çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

Kuşburnu meyvesi nedir?

Kuşburnu meyvesi aslında çilek gibi yalancı bir meyvedir. Kuşburnunda çiçek tablası etlenmiş ve böylece meyveleri saran etli bir kısım meydana getirmiştir. Tohum zannedilen sert çekirdekler aslında esas meyvelerdir. Halk ilacı olarak araştırmalarda ve piyasadaki ürünlerin önemli bir kısmında bu yalancı meyvenin tamamı kullanılmaktadır.

Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde kullanılan ilaç standartlarının bulunduğu kitap, yani Avrupa Farmakopesi sert çekirdeklerinden ve çevresindeki tüylerden kurtarılıp kurutulmuş yalancı meyve kabuğunun kullanılmasını ister. Bu kısım C vitamini bakımından daha zengindir. Bitki ve meyve çaylarında da bu kısım kullanılmaktadır.

C Vitamini hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Kuşburnu çayının faydaları ve kullanılışı

Kuşburnu meyvelerinin ve meyvelerinden hazırlanan meyve suyu, marmeladı ve çayı gıda olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Halk ilacı kullanılışlarını bilimsel açıdan araştırmak üzere yapılan çalışmalarda, kuşburnu meyvelerinin antiülser ve enflamasyon giderici belirgin etkilere sahip olduğu bulunmuş ve dolayısıyla bu kullanılışların bir kısmını açıklayan bazı bilimsel verilere ulaşılmıştır . Ama bu çalışmalar henüz başlangıç kademesindedir. Yani kuşburnunu ülser ilacı olarak kullanmaya başlamayalım!

Ebegümecinin faydaları nelerdir? Ebegümeci çayı nasıl yapılır?

Kuşburnunun kimyasal yapısı

Sert çekirdek taşımayan kuşburnu kabuklarında, %2’ye kadar yükselebilen oranda C vitamini, sitrik ve malik asitler, pektinler, prosiyanidinler, kateşinler, flavonoitler gibi maddeler bulunur. C vitamini ve kimyasal yapısındaki bu maddeler, kuşburnunun değişik preparatlarının soğuk algınlığında kullanılması açısından çok önemli ve faydalıdır.

Kuşburnu nasıl kullanılır, faydaları nelerdir

Geleneksel olarak soğuk algınlığı, üşütme ve bu durumlardan koruyucu olarak günde 2 defa 2.5 g miktarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Poşet çaylarda bir poşette, 2-2.5 gram civarında ürün bulunmaktadır. Dolayısıyla, belirtilen amaçlar için günde 2-3 poşet çay içmek yeterli olacaktır. Poşet çayların demlenmesi sonucu ortaya çıkan o güzel mor rengi, yine sağlığa yararlı bir çiçeğin, Afrika sardunya çiçeğinin sağladığı bilgisini de bu arada hatırlatalım. Kuşburnu meyve tozunun genellikle C vitamini bakımından zenginleştirilmiş kapsülleri yukarıda belirttiğim amaçlar için kullanılmak üzere piyasada bulunmaktadır. Bu preparatlara bazen ekinaseya da ilâve edilmiştir.

İnsan üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, osteoartritte mafsal kilitlenmesi ve ağrıların hafifletilmesinde de yardımcı olabileceğini göstermiştir. Klinik çalışma sonuçları genellikle günde 5 gram standart tozun 3 ay süre ile kullanılması sonucunda pozitif etkilerin daha iyi görülebileceğini belirtmektedir. Bu amaçla hazırlanmış genellikle kapsül şeklindeki ürünler piyasada bulunmaktadır.

Karabaş otunun faydaları neledir? Çayı nasıl hazırlanır?

İnternet tıbbına inanmayınız!

İnternette kuşburnu meyveleri her derde deva olarak sunulmaktadır. Öyle ki, selüliti önlemesinden cinsel isteği artırmasına kadar uzun bir liste görebilirsiniz. C vitamini kaynağı olarak da marmeladı tavsiye edilmektedir! Marmelat yapmak için meyve usareleri saatlerce kaynatılır. C vitamini ise ısıya son derece hassastır, hemen parçalanır. Dolayısıyla marmelatta C vitamini kalmaz! Kısacası internet tıbbında, bilimsel araştırmaya dayanmayan kullanımlar bulunmakta. Aman dikkat! Soğuk algınlığı, koruyucu veya osteoartritte yardımcı olarak kullanılması gerektiğinde, ürünün standart olmasının önemli olduğunu unutmayınız. Ürünleri internetten değil eczaneden alınız ve hijyenik oldukları için, bilinen firmaların poşet çaylarını kullanınız.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla