Kekik çayı nasıl yapılır? Kekik çayının faydaları ve zararları nelerdir?

Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Kekik, nane ailesinden hoş kokulu bir bitkidir, 400’den fazla alt türü ve aslında sayısız kullanım alanı vardır. Antioksidan ve anti-viral özellikleri nedeniyle binlerce yıldır hastalıkların tedavilerinde özellikle çay olarak tüketilmektedir. Kekik çayı, hafızayı canlandırmaya, baş ağrılarını ve kas gerginliğini hafifletmeye, öksürükleri yatıştırmaya, ateşi düşürmeye, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemmel bir doğal sakinleştiricidir. Bunun yanında sindirim sistemini destekler ve arındırır. Ancak özellikle kan sulandırıcı ilaçlar ve tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, kekik çayı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Kekik çayının faydaları

Tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur

Yapılan bazı çalışmalar kekik çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürürerek hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bunun yanı sıra “kötü” LDL kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltabilmektedir.

Yüksek tansiyon neden olur, nasıl düşürülür? Belirtileri nedir?

Kekik çayı güçlü bir antioksidandır

Kekikteki uçucu yağlardan biri olan timol, güçlü bir antioksidandır. Beyin hücrelerindeki omega-3yağ asitlerini veya sağlıklı yağları artırarak yaşa bağlı oluşabilecek demans ya da Alzheimer gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ayrıca timole ek olarak, kekik çayında antioksidan flavonoidler olan apigenin, naringenin, luteolin ve timonin de bulunmaktadır. Bu bileşikler, vücut tarafından üretilen ve yaşlanmaya ve hastalığa katkıda bulunan dengesiz moleküller olan serbest radikallere karşı savunmaya yardımcı olur.

Öksürüğe iyi gelir

Kekik çayı doğal bir öksürük ilacıdır. Araştırmalar, sarmaşık yapraklarıyla birlikte kekik yapraklarının öksürük ve diğer akut bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca boğaz kaslarını gevşeterek rahatlama sağlayabilir.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Kekik çayı bağışıklık sistemini destekler

Kekik, temel vitamin ve minareller açısından zengin bir bitkidir. A ve C vitaminleri, bakır, lif, demir ve manganez içerir. Özellikle A ve C vitaminleri bağışıklığın güçlenmesinde ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde son derece önemlidir. Kekiğin çayı ise bu özellikleriyle grip, zona, HPV, genital veya oral herpes, hepatit gibi enfeksiyonlara neden olan viral patojenlerle başa çıkmada bağışıklık sistemini destekler.

Sinir sistemini rahatlatır

Kekiğin temel bileşenlerinden biri de ‘karvakrol’dür. Bu bileşen, nörolojik sistem üzerinde sakinleştirici ve destekleyici etkiye sahiptir. Ayrıca beynin nörotransmiter işlevine fayda sağladığı bilinen iyi bir piridoksin kaynağıdır. Yatmadan önce içilen bir fincan çay zihni sakinleştirebilir, stresi ve endişeyi azaltabilir.

Hazımsızlığı giderir

Kekik çayı, kekiğin içerdiği uçucu yağlar ve fenoller sayesinde sindirim sistemini destekler ve arındırır. Bazı bağırsak kancalı kurtlarını ve tenyayı dökmeye yardımcı olabilir.  Ayrıca yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve gazı azaltır. Antispazmodik özelliği ile bağırsak kramplarına ve hatta adet kramplarına iyi gelebilir.

Kekik çayı zayıflatır mı?

Kekik çayı metabolizmayı hızlandırarak vücudun daha hızlı ve daha verimli yağ yakmasını sağlayabilir. Ancak egzersiz ve doğru beslenmeyle desteklenmedikçe, tek başına kilo vermeye yardımcı olamaz.

Kekik yağı ve çayı neye iyi gelir? Kekiğin faydaları nelerdir?

Kekik çayı nasıl yapılır?

Kekiğin çayının yapımı son derece basittir. İçmek istediğiniz miktardan biraz daha fazla suyu kaynatın. İçine 2 dal taze kekik koyduğunuz fincanınızın içine sıcak suyu koyun ve 15 dk. kadar bekleyin. Dilerseniz içine limon ya da bal da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu demleme yöntemiyle daha fazla miktarda çay hazırlayıp cam bir şişede buzdolabına koyabilir ve soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

Kekik çayının zararları nelerdir?

Kekik çayı çoğu zaman güvenli bir içecektir, ancak nadir de olsa aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir

Kekiğin çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananlar kekik çayı tüketmemeli ya da içmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca ameliyat sırasında ve sonrasında da ekstra kanama riskini artırabileceği için tüketilmemelidir.

Alerjik reaksiyona neden olabilir.

Her türlü besin gibi kekik de alerjiye neden olabilir. Mercanköşk, nane, ada çayı, lavanta, biberiye, fesleğen, melisa, reyhan gibi lamiaceae (ballıbabagiller) familyasındaki herhangi bir bitkiye alerjisi olanların aynı aileden olan kekiğe de alerjisi olabilir. Eğer çay içtikten sonra vücudunuzda alışılmadık reaksiyonlar gözlemlerseniz içmeyi bırakın ve hemen doktorunuza danışın.

Bazı kanser türlerinin semptomlarını kötüleştirebilir

Kekik çayı vücutta östrojen gibi davranabilir. Bu da meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hormona duyarlı kanser türlerinin semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar kekik çayından kaçınmalıdır.

Zencefil çayı nasıl yapılır? Nasıl içilmeli? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

  • Daha önce bahsettiğimiz gibi kekik çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve varfarin veya heparin gibi antikoagülanların etkilerini artırarak kolay kanama ve morarmaya neden olabilir.
  • Yüksek tansiyon ilaçları kullanan kişiler de kekik çayını dikkatli tüketmelidir. Bu ilaçları alırken kekik çayı içmek kan basıncında anormal bir düşüşe (hipotansiyon) neden olabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla