Mide rahatsızlığı ve ülseri olanlar oruç tutabilir mi? Nelere dikkat etmeli?

6 Mayıs 2015   |    30 Mart 2023    |   Kategori: Diğer Hastalıklar, Oruç Print

Uzun süre aç kalmanın mide salgılarını azaltabileceği biliniyor. Vücudun duyarlılığı yükseleceğinden bu durum sessiz seyreden bazı hastalıklarda artmaya neden olabilmektedir. Belirsiz gastrit, iyileşmekte olan ülser ya da reflü yakınmalarında artma görülebilir. Mide yakınmaları olanların, daha önce ülser ve mide kanaması geçirmiş olanların oruç tutmaya başlamadan, gastroenteroloji uzmanı tarafından değerlendirilmeleri ve alınan önerilere dikkatle uymaları gerekir. Varolan hastalık Ramazan öncesi mutlaka ilaçla kontrol altında tutulmalıdır. Gastroenteroloji Uz. Dr. Tülin Kendir Koçak, konuyla ilgili kapsamlı bilgiler verdi…

Ülseri olanlar oruç tutabilir mi?

Ülser hastalığı, midenin veya bağırsakların iç yüzeyinde meydana gelen bir yaradır ve genellikle mide asidi nedeniyle oluşur. Oruç tutmak, sindirim sistemi için bir stres faktörü olabilir ve bazı insanlar için ülser semptomlarını kötüleştirebilir. Oruç tutmanın ülser hastalığı üzerindeki etkisi, ülserin tipine, yerine ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Gastrit ve peptik ülser hastalarının, oruç tutmadan önce doktorlarıyla konuşmaları ve sağlık durumlarını değerlendirmeleri önemlidir. Hafif ülser semptomları olan hastalar, doktorlarının onayıyla oruç tutabilirler.

Ramazanda sağlıklı beslenme nasıl olmalı? Oruç tutanlar nelere dikkat etmeli?

Orta veya şiddetli semptomları olan ülser hastalarının oruç tutması önerilmez ve doktorları tarafından takip edilmeleri gereklidir. Ülser hastalarının oruç tutmaları durumunda, yemeklerin sıklığı ve içerikleri ile ilgili planlama yapmaları önemlidir. Özellikle de susuz kalmamak için sahur ve iftar arasında sıvı tüketimi artırılmalıdır. İlaç tedavisi sürecinde olan ülser hastaları, doktorlarına danışarak oruç tutabilirler ve doktorları tavsiye ettiği takdirde ilaçlarını alabilirler. Oruç tutmanın ülser hastaları için uygun olup olmadığına karar vermek, her hasta için ayrı ayrı yapılmalı ve doktor tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Oruç tutmakta ısrar eden hastalar için

Mide ve bağırsak kanseri olanlar, ülseri ve yeni geçirilmiş mide kanaması, ülserle seyreden bağırsak hastalığı olanlar oruç tutmamalıdır. Oruç tutma konusunda ısrarlı iseler, gerekli uyarı ve düzenlemeler yapılmalıdır. Reflü, mide içeriğinin mideden yemek borusuna doğru kaçmasıdır. Asitli sıvı, yemek borusundan ağza, oradan da solunum yolları ve akciğerlere kadar ilerleyebilir.

Oruç tutmaması gerekenler ve orucun riskli olduğu 6 hastalık

Bu bölgelerde kimyasal tahriş yoluyla ciddi doku hasarı yapar. Kronik devam eden doku hasarı tedavi edilmediği ve önlenmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Asidin tahriş ettiği bölgeye göre farklı belirtiler görülür. Örneğin midede yanma, ağza acı su gelmesi, kronik öksürük, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi, ses kısıklığı gibi…

Az ama sık sık yiyin…

Normalde mide ve yemek borusunda bir kapakçık mekanizması vardır. Reflüde bu kapakçık mekanizması iyi çalışmamaktadır. Mide fıtığında kapak gevşektir ve bazı gıdalar kapakçık mekanizmasını bozar. Aynı zamanda midenin çok doldurulması sonucu, yedikten sonra uzanıldığında kapak normal bile olsa geri kaçış olabiliyor. Bu nedenle hastalarımıza “Az az, sık sık yiyin, yedikten sonra yatmayın” gibi önerilerde bulunuyoruz.

Reflü hastaları Ramazan ayı boyunca gün içinde gıda almadıklarından kısmen rahatlayacaklardır. Fakat uzun süre aç kaldıktan sonra iftarda hızlı yemek yemek ve çok yemek yemek reflü ataklarını tetikleyecektir. Bu nedenle, bu dönemi rahat geçirmek için gastroenterolog görüşü sonucu Ramazan boyunca ilaç desteği almaları gerekebilir.

Reflü hastaları oruç tutmak istediklerinde nelere dikkat etmeliler?

Ramazan boyunca sahura kalkarak oruç tutmaya hazırlanmak, sadece reflü hastaları için değil tüm sağlıklı kişiler için de çok önemlidir. Sahura kalkmadan oruç tutulduğunda mide uzun süre boş kalmış olacağından, bu dönem içinde mide, safra kesesi ve pankreas gibi organlardan salgılanan hazım enzimleri mide ve bağırsak sistemine direk olarak zarar verebilir. Sahur esnasında hızlı yemek yememeli, bol su içilmemeli ve mide fazla şişirilmemelidir. Ayrıca hemen yatmak yerine sırtı dik bir koltukta 2-3 saat dinlenilebilir.

Hangi hastalar oruç tutamaz? Mide hastaları için ramazan önerileri

İftar sırasında aşırı doldurulması ile bütün gün hafif çalışan mideye, birden ağır bir yük biner. İftar yemeğinde mideyi bir anda doldurmamak, aralıklı olarak 3 öğünü zamana yayarak 2 saatte beslenmek, suyu yemekte değil, yemek sonrası içmek daha doğru olur.

Mide boşalması dikkate alınarak yemekten en az 2-3 saat sonra yatmak gerekir. Gastrit ve peptik ülserli hastalarda, mide asit salınımı artmıştır. Açlık şikayetleri artmaktadır. Aktif ülserli hastaların oruç tutmamaları önerilmektedir. Daha önce ülser tanısı ile tedavi edilmiş ve kontrollerinde iyileştiği saptanmış kişilerin oruç tutmasında bir sakınca yoktur. Yanma, kazıntı, ekşime gibi yakınmaları olan gastritli hastaların şikayetleri artacaktır. Mide asidi artırıcı gıdalardan uzak durmaları ve gerekli medikal tedavileri almaları gerekmektedir.

Ülser nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Mide rahatsızlığı olanlar oruç tutabilir mi?

Nelere dikkat etmeleri gerekir?

Mide rahatsızlıkları, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen bir grup sindirim sistemi hastalığıdır. Bu tür sorunu olan kişilerin oruç tutması durumlarını kötüleştirebilir. Gastrit, reflü, ülser, sindirim sistemi enfeksiyonları gibi hastalıkları olan kişiler, doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdırlar. Yemeklerin sıklığı ve içerikleri ile ilgili planlama yapmak, mide rahatsızlığı olan kişilerin oruç tutarken dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biridir. Özellikle susuz kalmamak için sahur ve iftar arasında bol sıvı tüketilmesi önerilir.

Mide rahatsızlıklarını tedavi eden ilaçlar, oruç tutan hastalar için uygun olmayabilir. Mide rahatsızlığı olan hastaların, oruç tutmadan önce uygun bir diyet planı hazırlamaları ve sindirim sistemlerini destekleyen gıdalar tüketmelidir. Mide rahatsızlığı olan hastaların oruç tutmaları durumunda, baharatlı, yağlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Ayrıca doktorlarına danışarak oruç tutulmaları önerilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla