Obez gebelikte bebek ölümü riski artıyor

Kategori: Gebelik, Zayıflama ve Obezite Print

obez-gebe-hamileHemen hemen her hastalığın altından çıkan obezite, hamileler için de büyük risk yaratıyor. Obez gebeliklerde emzirme daha geç başlıyor, bebek ölümleri sıklığı ve sezaryenle doğum ihtimali artıyor. Sağlık sorunlarını beraberinde getiren obezite, gebelikte de bebek ölümlerine kadar gidebilen riskler içeriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Üstün, gebeliğe obez girilmesi halinde annenin ve bebeğin risk altında olduğunu belirterek, “Obez gebeliklerde emzirmenin başlaması daha geç olmakta, emzirme süresi kısalmakta ve bebek ölümleri sıklığı da artmaktadır” dedi.

Obezitede en pratik hesaplama yönteminin “beden kitle indeksi” olduğuna işaret eden ve konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Üstün, “Bu indeks, kişinin vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilen sayısal bir değerdir. Obezite, gebelik öncesi vücut kitle indeksinin 30 kg/m2 veya üzerinde olması olarak tanımlanmaktadır” ifadesini kullandı.

Gebelik döneminde obezite ve aşırı kilonun yarattığı 8 ciddi tehlike

Obez kişilerde gebeliğe bağlı risklerin arttığını vurgulayan Prof. Dr. Üstün, şöyle konuştu: “İndekste her 1 birimlik artışta gebeliğe bağlı şeker sıklığı yüzde 1 ve sezaryen doğum ihtimali yüzde 7 artar. Suni sancı başlaması, normal kilolu gebelere göre obez gebelerde daha yaygındır ve başarısızlığı konusunda çalışmalar gözlenmektedir. Her 5 birimlik artışta ise gebelik zehirlenmesi riski 2 katına çıkar.

Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının yüzde 40 arttığı rapor edilmiştir. Sezaryende de bebeğin çıkarılmasına kadar geçen süre uzar, bin mililitre üzerinde kanama riski ve cilt enfeksiyonu, pıhtı atması riski artar. Obez gebeliklerde emzirmenin başlaması daha geç olmakta, emzirme süresi kısalmakta ve bebek ölümleri sıklığı da artmaktadır.”

Prof. Dr. Üstün, “Gebelik döneminde zayıflama programlarının uygulanması, gerek bebeği gerekse süt salınımını olumsuz yönde etkileyeceğinden sakıncalıdır” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla