Psikiyatri hastaları Oruç tutabilir mi?

Kategori: Oruç, Ruhsal Sağlık Print

ramazan-iftar-sahur-orucRamazan ayının yaklaşmasıyla birlikte ‘Oruç tutabilecek miyim?’ ‘ Ramazanda ilaçlarımı hangi zamanlarda almam gerekir?’, ‘ Oruç tutarsam kullandığım ilaçlar ağır gelir mi?’ ya da ‘Oruç tutarsam hastalığım tekrar nükseder mi?’ gibi soruları hastalardan sık sık duyduğuna dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayşegül DEMİREL konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi;

Psikiyatri hastalarının oruç tutup tutamamaları hastalığın ağırlığıyla, kronik olup olmamasıyla ve hastanın kullandığı ilaçların moleküler özellikleriyle yakından ilişkilidir. Bunun yanında hastanın diyabet, kalp yetmezliği ya da hipertansiyon gibi kronik hastalığının olup olmaması da önemlidir. Çoklu ilaç kullanan bu tür psikiyatri hastaların oruç tutması önerilmez.

Oruç tutmaması gereken hastalar ve orucun riskli olduğu 6 rahatsızlık

Psikiyatride yaygın olarak kullanılan bazı ilaçların açlık veya susuzluk durumlarında vücuttaki düzeyi değişmektedir.

Bu tür ilaçları kullanan hastaların oruç tutup tutmama konusunda hekimlerine danışmaları önemlidir. Ramazanda bazı hastalarımızın uyku düzenleri bozulabilir. Uyku düzeninin bozulması da bazı psikiyatrik tablolarda nükslere yol açabilir. Yine uykunun bozulması veya günlük düzenin değişikliklerinin sonucu olan ilaç aksatmalarına bağlı olarak Ramazan ayında klinik durumları bozulabilen kronik psikiyatrik hastalığı olanlarda oruç tutma kararının psikiyatri hekimine danışılarak verilmesi gerekmektedir.

Alkol, sigara ve kahve içen hastaların ramazan süresince bu maddeleri aniden ve uzun süreli bırakmaları yoksunluğa girmelerine; huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk ve depresif hal gibi durumlara neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Alkol yoksunluğunda durum daha ciddidir; bilincin bulanıklaştığı, nöbet riskinin arttığı deliryum tablosu ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzun süreli ve sık alkol kullanımı olan bireylerin psikiyatri hekiminin takibinde alkol kullanımını bırakmaları önerilmektedir.

Hafif-orta düzey ruhsal sorunları olan hastaların ilaç kullanımı veya günlük düzen değişikliğinin klinik durumunu etkilemeyeceğine kanaat getiren hekim hastanın oruç tutmasında bir beis görmeyebilir. Örneğin, bu hastalar sabah saatlerinde aldıkları ilaçları sahurda, akşamları aldıkları ilaçları da yine aynı saatte alabilirler. Sonuç olarak ilaç kullanan bir psikiyatri hastasının oruçla ilgili kararı kendisinin almaması mutlaka hekimine danışması gereklidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla