Sıcak iklim böbrek taşı için en önemli risk faktörü

Kategori: Böbrek Sağlığı, Mevsim Hastalıkları Print

böbrek hastalığı belirtileriBöbrek taşı hastalığının Türkiye’de görülen en yaygın hastalıklarından bir tanesi olduğunu ve bu hastaık için şanssız sayılabilecek bir coğrafi noktada yer aldığımızı söyleyen Minimal İnvaziv Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen, bilimsel literatüre baktığımızda böbrek taşı hastalığının batıdan doğuya gittikçe arttığını görüyoruz. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde tedavi edilebilir bir hastalığın çocuklarda böbrek yetmezliği sebeplerinden birisi olması üzücü” dedi.

30-31 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenen 3.Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi’de konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Prof. Dr. Bilen, şu saptamalarda bulundu: “Güneydoğu Anadolu bölgesi sıcak bir bölge ve sıcak bölgelerde de taş hastalığı riski artıyor. Bugün ülkemizde böbrek taşı tanısı konusunda dünyanın hiçbir ülkesinden geri kalır bir yanımız yok. Hem teknolojik hem de hekimlerin bilgi ve donanımları açısından olabilecek en üst seviyedeyiz”

Böbrek taşı belirtileri, tedavisi ve hastalara uzman önerileri

Hastalıkla ilgili çok fazla hurafe var

Toplumda böbrek taşı ile ilgili doğru olduğu sanılan çok sayıda yanlış bilgi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bilen, özellikle alkol içerek böbrek taşı düşürülür kanısının yanlış olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bilen: “Alkolün böbrek taşı üzerine hiçbir faydası yok. O kadar su içerseniz yine taşınızı düşürürsünüz. Halk arasında o su kaynağı çok faydalı, bu sıvı çok faydalı gibi bazı düşünceler var. Bu hacme dayalı bir şey, o kadar musluk suyu da içseniz zorlayıp yine o taşı düşüreceksiniz. Bugüne kadar bilimsel literatürde, herhangi bir sıvının yada herhangi bir diyetin yada herhangi bir hayvanın gözünün,herhangi bir balığın beyninin taş düşürmeyi kolaylaştırdığına dair veri yoktur.

Ama bazı ilaçların taş düşürmeyi kolaylaştırdığını biliyoruz. Bu taşın nerede olduğuna da bağlı ama öyle böbreğinizin içindeki 4mm.’lik taşı düşürmek için avuç avuçbilmediğiniz ilaçları içmenize gerek yok. Ancak idrar kanalının altına düşmüş ve idrar torbasına sıkışmış taşların düşmesinde bazı prostat ilaçlarının bunu kolaylaştırdığını biliyoruz ve bunları hastalarımıza veriyoruz. Dolayısıyla, biz hastalarımıza bir şeyi tavsiye ederken kanıta, tıbba dayalı olan tedavileri tavsiye ediyoruz. Gözü kapalı olarak tavsiye edebileceğimiz herhangi bir besin vb. kaynağımız yok” dedi.

Böbrek taşı nedir, teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla