Tinea cruris (kasık mantarı): Nedenleri, belirtileri, tedavisi ve korunma

9 Haziran 2019   |    8 Kasım 2019    |   Kategori: Cilt Sağlığı, Sağlık Sözlüğü Print

Tinea cruris, kasıklarda, uylukların iç kısmında ve kalçalarda görülen, cildi etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Kasık mantarı olarak da bilinen hastalık, vücudun çok terleyen ve nemli bölgelerinde kaşıntı veya yanan döküntülere neden olur. Etkilenen bölgeler kızarır ve deri pul pul dökülebilir. Terleme oranı daha yüksek olduğu için daha çok sporcularda ve kilolu insanlarda görülen tinea cruris genellikle hafif bir enfeksiyondur. Kasık bölgesini temiz ve kuru tutmak ve topikal antifungal ilaçlar tedavide oldukça etkili ve yeterlidir.

Tinea cruris (kasık mantarı) nedir?

Kasık mantarı olarak ta bilinen tinea cruris, tinea grubu yüzeyel enfeksiyonlara neden olan dermatofit adı verilen bir grup mantar türünün neden olduğu cilt enfeksiyonudur. Deride, saçta ve tırnaklarda yaşayan bu mikroskobik mantarlar, genellikle zararsızdırlar.

Ancak sıcak ve nemli ortamlarda çok hızlı çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilirler. Kasık çevresi, bacak içleri ve kalçalar enfeksiyona en uygun bölgelerdir. (1)

Tinea cruris (kasık mantarı) belirtileri

 • Etkilenen bölgede yaygın ve kalıcı kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Yanma hissi
 • Ciltte soyulma, çatlama veya döküntü
 • Terleme sonrası kızarıklıklarda kötüleşme
 • Cilt renginde değişiklikler

Kaşıntı neden olur? Ne iyi gelir? Türleri ve tedavi yöntemleri

Enfeksiyon çoğunlukla kasıkları ve uyluğun iç kısmını etkiler. Karın ve kalçalara da yayılabilir, ancak testis torbası genellikle etkilenmez.

Tinea cruris nedenleri

Kasık mantarına dermatofit denilen bir grup mantar neden olur. Normalde ciltte yaşayan ve bir soruna neden olmayan bu mantarlar özellikle terleme sonucu uzun süre nemli kalmış bölgelerde hızla çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilirler. Bu yüzden sporcularda ya da aşırı kilolu kişilerde daha sık rastlanır. (2)

Tinea cruris oldukça bulaşıcıdır. Enfekte olmuş kişiyle, onun kıyafetleriyle ya da havlusuyla yakın temas sonucu mantar enfeksiyonunu alabilirsiniz.

Tinea cruris teşhisi

Enfeksiyon çoğu zaman fiziksel muayene ile teşhis edilebilir. Doktorunuz ciltte etkilenen alandaki kaşıntı ve döküntüyü inceler. Ancak net olarak teşhis koyulamadığı zaman enfekte bölgeden kültür (cilt hücre örnekleri) alınıp incelenebilir. (3)

Dermatoloji (cildiye) nedir? Dermatolog ne iş yapar? Önemli cilt hastalıkları

Tinea cruris (kasık mantarı) tedavisi

Çoğu zaman enfeksiyon evde etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer enfeksiyon hafifse doktor öncelikle reçetesiz bir antifungal krem, losyon, toz veya sprey kullanmanızı önerecektir. Tedavide ilaçları aksatmadan kullanmak son derece önemlidir. İlaçlar dışında evde uygulayabileceğiniz yöntemler: (4)

 • Banyodan ve egzersizden sonra etkilenen bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkayın ve iyice kurutun.
 • Her gün kıyafetlerinizi ve iç çamaşırlarınızı değiştirin.
 • Bol pamuklu kıyafetler ve iç çamaşırlar tercih edin.
 • Ayak mantarı gibi başka mantar enfeksiyonlarınız varsa mutlaka tedavi edin.

Belirtiler iki haftalık tedavi sonucu düzelmezse mutlaka bir uzman dermatolog gidilmelidir. Acil tedavi gerektiren ikincil bir enfeksiyon geliştirmiş olabilirsiniz. Eğer kaşıntınız reçetesiz satılan ilaçlar ve ev ilaçlarına cevap vermiyorsa, doktor ekonazol, oksikonazol içeren krem ya da itrakonazol, flukonazol gibi oral ilaçlar yazabilir. Oral antifungal ilaçların, mide ve baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir. Eğer bu yan etkiler sizi çok rahatsız ederse doktorunuza danışın.(5)

Ayak mantarı neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tinea cruris enfeksiyonundan korunma

 • Sık banyo yapın: Spor veya egzersiz sonrası mutlaka duş alın.
 • Kuru kalın: Kasık bölgenizi her zaman kuru tutun. Kurulamak için temiz bir havlu kullanın. Ayrıca doktorunuza danışarak antifungal pudra da kullanabilirsiniz.
 • Rahat kıyafetler tercih edin: Sıkı giysiler ve iç çamaşırları cildinizi tahriş edebilir ve enfeksiyona daha açık hale getirebilir. Kadınlar pamuklu iç çamaşırları, erkeklerde boksör külodu tercih edebilirler.
 • Eşyalarınızı paylaşmayın: Havlularınızı veya diğer kişisel eşyalarınızı başkalarının kullanmasına izin vermeyin.
 • Temiz giysiler giyin: Spor kıyafetlerinizi her kullanımdan sonra yıkayın. İç çamaşırınızı her gün değiştirin.
 • Ayak mantarınız varsa tedavi olun: Ayak mantarı bulaşıcıdır ve dikkatli olmazsanız tinea crurise neden olabilir. Bu duruma engel olmak için mantarınızı tedavi ettirin, ayaklarınız için ayrı bir havlu kullanın, iç çamaşırınızı giymeden önce çoraplarınızı giyin.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Jock itch,2- Tinea Infections,3- What is jock itch?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla