Treg fonksiyonunun geri çevrilmesi kansere karşı bağışıklığı arttırıyor!

Kategori: Güncel / Literatür, ONCOLife, Onkoloji Print

treg-kanser-hucreÖnemli bağışıklık hücrelerinin fonksiyonunun dikkatlice ayarlanması durumunda tamamen yeni tipte kanser immünoterapisi teknikleri geliştirilebileceği açıklandı. Nature Medicine’da yayımlanan çalışmaya göre, bunun yapılabilmesi için istenmeyen otoimmün yanıtları tetiklemeden tümörleri küçültmek gerekiyordu. Yeni araştırma hayvanlarda oldukça iyi sonuçlar verdi.

hancock-wayneÇalışmanın verileri hakkında bilgi veren Hospital of Philadelphia İmmünoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Wayne W. Hancock, “Bu preklinik çalışma, sözde T-düzenleyici (Treg) hücrelerin özel, immünosupresif alt kümesinin fonksiyonunu bir ilaç kullanarak düzenlemenin güvenli bir şekilde tümör büyümesini kontrol ettiği prensibinin kanıtını göstermektedir. Çalışmamız gerçekten potansiyeli büyük, yeni bir kanser immünoterapisi konusunda önemli bir kapı aralıyor. İmmünolojide temel bir paradoks vardır: immün sistem neden kanseri ilk yerinde önlemiyor? Bunun yanıtı karışıktır, fakat immün sistemin elementleri arasında rol oynayan hassas bir denge söz konusudur. Bağışıklık bizi hastalıklara karşı korurken, aşırı derecede agresif immün yanıt tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Hatta yaşamı tehdit edici, vücudun kendi kendine saldırdığı, otoimmün reaksiyonları tetikleyebilir” dedi.

Bu çalışmada, Hancock kısaca Foxp3+ Tregler adı verilen immün hücre alt tipi üzerine odaklandı. Treg’lerin otoimmüniteyi sınırlandırdığının bilindiğini dile getiren Prof. Dr. Hancock, şu bilgileri verdi: “Fakat bunlar sıklıkla tümörlere karşı immün yanıtı engeller. Otoimmün reaksiyonlara izin vermeden antitümör aktiviteye izin veren bir yolda Treg fonksiyonunu azaltmak için bir yola ihtiyacımız var.”

oncolife-logo3

Prof. Dr. Hancock’un grubu p300 enzimini inhibe etmenin başka bir proteinin, Treg’lerin biyolojisini kontrol altına almada önemli bir rol oynayan, Foxp3’ün, fonksiyonlarını etkileyebileceğini gösterdi. Araştırmacılar farelerde p300’ü açığa çıkaran geni silerek, güvenli bir şekilde Treg fonksiyonunu azalttılar ve tümör büyümesini kısıtladılar. Dikkati çekecek bir şekilde, farelerde p300 ve Treg’ler üzerinde aynı etkilere normal farelerde p300’ü inhibe eden bir ilaç kullanarak da ayrıca ulaştılar.

treg-hucre-planProf. Dr. Hancock, immünoterapide p300’ü hedef alan daha ileri araştırmalara devam edecek. Hancock, preklinik bulguların klinik uygulamaya dönüştürmek için cesaret veren potansiyel sunduğunu söyledi ve ilaç firmalarının bu yaklaşımı muhtemel bir kanser tedavisi olarak araştırmaya olan ilgilerini ifade ettiklerini ekledi.

Treg fonksiyonunu aşağı düzenleyen, antitümör çalışması, Prof. Dr. Hancock’un Treg araştırmasında madalyonun diğer yüzüdür. 2007’deki bir hayvan çalışmasında, ayrıca Nature Medicine’da, vücudun organ naklini daha iyi tolere edebilmesine izin vermek için immün yanıtı baskılamak amacıyla Treg fonksiyonunu artırdı. Mevcut çalışmada, Treg faaliyetini azaltarak bağışıklık sisteminin istenmeyen bir ziyaretçiye – bir tümöre – saldırmasına izin verdi. Her iki durumda da, fakat farklı yönlerde, epigenetik sürece– temel proteinleri değiştirmek için asetil gruplar adı verilen kimyasallar grubu – güvendi. Bunun immün fonksiyonun yin ve yangı olduğunu ekledi.

Kaynak: Inhibition of p300 impairs Foxp3 T regulatory cell function and promotes antitumor immunity. Y. Liu, L. Wang, J. Predina, R. Han, U. Beier, L.Wang, V. Kapoor, T. Bhatti, T. Akimova, S. Singhal, P. Brindle, P. Cole, S. Albelda, W. Hancock. Nature Medicine, 2013; DOI: 10.1038/nm.3286

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.nature.com/nm/journal/v19/n9/full/nm.3286.html

Abstract
treg-balance2Forkhead box P3 (Foxp3)+ T regulatory (Treg) cells maintain immune homeostasis and limit autoimmunity but can also curtail host immune responses to various types of tumors1, 2. Foxp3+ Treg cells are therefore considered promising targets to enhance antitumor immunity, and approaches for their therapeutic modulation are being developed. However, although studies showing that experimentally depleting Foxp3+ Treg cells can enhance antitumor responses provide proof of principle, these studies lack clear translational potential and have various shortcomings. Histone/protein acetyltransferases (HATs) promote chromatin accessibility, gene transcription and the function of multiple transcription factors and nonhistone proteins3, 4. We now report that conditional deletion or pharmacologic inhibition of one HAT, p300 (also known as Ep300 or KAT3B), in Foxp3+ Treg cells increased T cell receptor–induced apoptosis in Treg cells, impaired Treg cell suppressive function and peripheral Treg cell induction, and limited tumor growth in immunocompetent but not in immunodeficient mice. Our data thereby demonstrate that p300 is important for Foxp3+ Treg cell function and homeostasis in vivo and in vitro, and identify mechanisms by which appropriate small-molecule inhibitors can diminish Treg cell function without overtly impairing T effector cell responses or inducing autoimmunity. Collectively, these data suggest a new approach for cancer immunotherapy.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla