Aralıklı Açlık Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Tarih: 25 Mart 2021

Saat: 20:00

Süre: 30 dakikaMedikal Akademi “Beslenme ve Sağlıklı Yaşam” söyleşimizin bu bölümünde ”Aralıklı Açlık Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?” konusunda Beslenme ve Diyet Uzmanı İzan Işık, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlardan haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Aralıklı açlık nedir, bu yöntemin odak noktası, temel hedefi hakkında bilgi verir misiniz? Diğer beslenme biçimlerinden farkını açıklar mısınız?
 2. Son yıllarda pek çok kişinin geleneksel diyetler yerine aralıklı açlık diyetlerine yönelmesinin nedenlerini, insanların bu kadar dikkatini çekmesini nasıl yorumlarsınız?
 3. Aralıklı açlık sırasında vücudumuzda nasıl bir metabolik değişim meydana gelir? Enerji kısıtlamasına ve oruç döngülerine hücresel düzeyde nasıl yanıt verilir?
 4. Uzun açlık ve yemek döngüleri olan bir beslenme yöntemi vücudumuz için faydalı mıdır? Genel sağlığa etkilerini değerlendirir misiniz?
 5. Aralıklı açlık programını düzenlerken kişinin yaşı, hastalıkları ve kan grubuna bakılmalı mıdır? Hangi etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir? Bu yöntem, bir diyetisyen gözetiminde mi uygulanmalıdır?
 6. Aralıklı açlık diyetleri farklı şekillerde uygulanabilir mi, kişiden kişiye hangi yöntemin uygulanacağı değişebilir mi? En çok tercih edilen yöntemler hangileridir?
 7. Aralıklı beslenme erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkileyebilir mi? Gelişim çağındaki çocuklar, hamile kadınlar da bu diyeti uygulayabilir mi? Ne gibi problemlere yol açabilir?
 8. Aralıklı açlığın yaşam süresini uzatmaya ve hastalık süreçlerini yavaşlatmaya etkisi var mıdır?
 9. Aralıklı açlığın obezite ve diyabet üzerine etkileri nelerdir? Aşırı kilolu veya obez yetişkinler için aralıklı açlık, standart diyetler kadar kilo kaybı için etkili midir?
 10. Aralıklı açlık diyeti uzun süreli yapılabilir mi, idamesi zor bir diyet midir? Aralıklı açlığın toplumda ve hastalar tarafından yaygın olarak benimsenmesinin önünde engeller var mıdır?
 11. Aralıklı beslenme sırasında zayıflarken kas kaybı yaşanır mı?
 12. Hangi beslenme modelini uygularsak uygulayalım, beslenmede vazgeçilmezler neler olmalı? Değişmeyen, sadık kalmamız gereken beslenme kuralları nelerdir, son değerlendirmelerinizi alabilir miyim?
 13. İzleyici soruları…

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Esma özakın
Esma özakın
3 yıl önce

Çok güzel bir yayındı👏👏

Araç çubuğuna atla