Adet dönemi sancılarına iyi gelen şifalı bitki çayları

21 Mayıs 2019   |    4 Ekim 2022    |   Kategori: Kadın Hastalıkları, Şifalı Bitkiler Print

Adet sancıları, pek çok kadının adet döneminde yaşadığı, genellikle alt karın bölgesini etkileyen, sırt ve uyluklarda da hissedilen kramp benzeri ağrılardır. Adet döneminde salgılanan aşırı prostaglandin maddelerinin neden olduğu bu ağrılar, adet döneminin öncesinde başlar ve ilk birkaç günü boyunca hissedilebilir. Bazı kadınlarda, adet sancısına ek olarak baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmeleri de görülebilir. Birçok kadın için adet dönemi sancıları, altta yatan herhangi başka bir sağlık durumuna bağlı değildir. Ancak, şiddetli ve düzenli kramplar yaşıyorsanız, altta yatan başka bir sağlık durumu olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Adet sancıları neden olur?

Bazı kadınlar, adet döneminde yoğun bir adet sancısı yaşayabilir ve bu nedenle, adet döneminden çok fazla hoşlanmazlar. Yine de düzenli bir adet döngüsü, bir kadının doğurganlığının hala devam ettiğini gösterdiği için çok önemlidir.

Adet nedir? Regl sancısı ve kanaması nasıl azaltılır?

Her kadın, adet döneminde çeşitli kramplar, halsizlik, yorgunluk, enerji düşüklüğü, bazen mide bulantısı gibi durumlarla karşılaşır. Bazı kadınlar için bu tip durumlar, göz ardı edilebilir seviyede olurken, bazı kadınlarda durum tam tersi olabilir. Özellikle şiddetli adet sancıları yaşayan kadınlar için, adet dönemi katlanılmaz bir döneme dönüşebiliyor.

Adet döneminde, kanamanın vücuttan kontrollü bir şekilde atılabilmesi için rahimde daralma meydana gelmektedir. Bu süreçte salgılanan hormon benzeri maddeler de rahimde kasılmalara neden olur. Oluşan kasılmalarla birlikte, rahim bölgesindeki kan akışı da azalmaktadır. Bunların bir sonucu olarak da, adet dönemi sancıları meydana gelir.

Adet dönemi sancılarına iyi gelen bitki çayları

  • Nane Çayı: Yapılan bazı çalışmalar, nanenin içerdiği mentolün rahim kaslarını gevşettiği ve rahimdeki kasılmalara bağlı olarak ortaya çıkan kasılmaları hafiflettiğini göstermektedir.
  • Zencefil: Zencefil, adet döneminde artan prostaglandin seviyelerini düşürerek oluşan krampları hafifletir ve adet sancılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, adet döneminde ortaya çıkan yorgunluk ve halsizlik hissi ile mücadele etmede de faydalıdır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada, adet döneminde günde 3 kez zencefil çayı tüketen kadınlarda, ağrıların ağrı kesici ile aynı oranda hafiflediği gözlemlenmiştir.
  • Papatya Çayı: Papatya çayı üzerine yapılan çalışmalar, adet dönemlerinde ortaya çıkan kramp, sancı ve şişkinlikleri hafifletecek bileşikler içerdiğini göstermektedir. Papatya çayı, vücutta sinir gevşetici görev gören bir kimyasal içermektedir. Bununla birlikte, adet döneminde rahimdeki kan akışını uyararak adet düzensizliklerini düzenlemeye de yardımcı olabilir. Adet dönemi başlamadan birkaç gün önce papatya çayı içmeye başlarsanız, adet sancılarını da hafifletmektedir.
  • Karanfil Çayı: Karanfil çayı, stresle mücadele etmek için önerilen bitki çaylarından biridir. Alternatif tıpta, sinirlilik ve mide bulantısını gidermek için de kullanılan karanfil çayı, adet sancıları için de önerilmektedir. Vücudun gevşemesine yardımcı olmak ve ruh halini düzenlemek gibi faydaları bulunan karanfil çayı, iltihaplanma karşıtı özellikleri ile adet döneminde ortaya çıkan vücut şişkinliğini azaltmak için de faydalıdır.
  • Rezene çayı, kadınlarda adet dönemi sancılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bileşikler içermektedir.

Rezene çayı nasıl demlenir? Rezene çayının faydaları ve zararları

  • Hibisküs Çayı: Hibisküs çayının sağlığa çok sayıda faydası bulunuyor. Bunlar arasında; yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sistemine yardımcı olmak gibi faydaları yer alıyor. Hibisküs çayı ayrıca, adet döneminde ortaya çıkan sancı ve krampları hafifletmek için de faydalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla