AIDS ile mücadelede çok önemli gelişme! HIV aşısı yakında kullanıma girebilir

22 Haziran 2016   |    17 Haziran 2018   |   Kategori: Sağlık Gündemi, Solunum / Enfeksiyon Print

virus-hiv-aidsHIV virüsünün neden olduğu (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) AIDS ile ilgili tarihi bir gelişme sağlandığı ve yakın gelecekte bu hastalığa karşı aşı üretiminin mümkün olacağı açıklandı. Oregon Tıp Bilimleri Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmalar sayesinde bir kaç yıl içinde bu virüsün insanlık için tehdit olmaktan çıkacağı belirtiliyor. Aşılar genellikle bir virüsün daha zayıflatılmış bir versiyonunu barındırır. Böylece bağışıklık sistemi asıl hastalıkla karşılaştığında bu durumla nasıl başa çıkacağını öğrenmiş olur. Ancak HIV konusunda bilimciler farklı bir yöntem izledi. Sitomegalovirüs (CMV) adlı bir virüsün üzerine HIV parçacıkları yerleştirildi.

Bu genetik mühendislik CMV virüsünün bağışıklık için kullanılmasına imkan sağladı. ABD halkının yüzde 50 ila 70’i tarafından taşındığı düşünülen CMV virüsü bir hastalığa yol açmadan vücutta bulunabiliyor. Zararsız ancak aktif olan bu virüs vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek HIV’ye karşı bağışıklık sağlamak üzere antikorlar üretilmesini sağlıyor. Denemeler için araştırmacılar Hint şebeği (ya da Rhesus maymunu) adı verilen primatlar üzerinde RhCMV adlı deneysel virüs dizisini test etti. Deneylerde bu yöntemin maymunlarda gözlenen AIDS virüsü SIV‘ye karşı etkinliği gözlendi.

AIDS tedavisinde denenen yeni molekül olumlu sonuçlar verdi!

İşe yarıyor mu?

Oregon Ulusal Primat Araştırma Merkezi, deneylerde Hint şebeklerinin yüzde 60’ının SIV hastalığına karşı bağışıklık kazandığını açıkladı. Bu sonuçlar muhtemel bir HIV ya da SIV aşısı için devrim niteliğinde. Sonraki adımlarda hem UC Davis‘ten hem de Oregon Tıp Bilimleri‘nden bilimciler CMV tabanlı bir HIV aşısı geliştirip bunun üzerinde deney yapmayı amaçlıyor. İlk katılımcılar üzerinde yapılacak deneylerin 2017 yazında gerçekleşmesi planlanıyor.

Türkiye’de AIDS patlaması: Yeni hasta sayısı bir yılda %70 arttı!

Gerçek anlamda bir HIV aşısından yıllarca uzaklıkta olabiliriz ancak muhtemel çözümlere ulaşmak için hem bulaşıcı hastalıklar hem de genetik mühendisliğinin dahil olduğu çok disiplinli (multidisipliner) bir yaklaşımın başarısı, geleceğe doğru emin adımlarla ilerlediğimizin bir göstergesi. (Dünyahalleri)

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
boramx
boramx

merhaba bende hiv+ pozitif taşıyıcısıyım. kan yolu ile bulaştı. arada ayda bir ilaç günümü kaçırdığım oluyor bir sorun teşgil edermi. 6 aydır ilaç kullanmaya başladım ilk öğrendiğimde 9 gün hastanede yattım aynı zamanda hepatit b taşıyıcısıyım.

rohan
rohan
bu aşıyla ilgili çok fazla asparagas haber var …. bende hiv+ olarak çok yakından takip ediyorum doğal olarak ve bu aşı sadece günlük doz ilaç kullanımı yerine aylık ya da bir kaç aylık baskılayıcı mod doz aşısıdır… tamamen tedaviye yönelik bir aşı değildir. o yüzden ilaç kullanım alışkanlığını kazanamayan ya… Read more »
Araç çubuğuna atla