Disfori nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Yazan Refika Yazgaç
28 Şubat 2023   |    29 Mart 2023    |   Kategori: Ruhsal Sağlık, Sağlık Sözlüğü Print

Disfori ya da disforik duygu durum, kişinin derin bir huzursuzluk veya memnuniyetsizlik içinde olması durumudur. Disfori, tek başına psikolojik bir sorun değildir ama bununla birlikte stres, kaygı, depresyon ve madde bağımlılığı gibi sorunlarla ilişkili olarak görülebilir. Disfori, aşırı mutluluk halini tanımlayan öforinin tam tersi bir duygu durumudur. Bu yazımızda disfori belirtileri, tanısı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Disfori Nedir?

Disfori, genel bir mutsuzluk, huzursuzluk, tatminsizlik ve hayal kırıklığı halidir. Disfori genelde psikolojik bir sorunun belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Disforinin ortaya çıkmasında stres, üzüntü, ilişkilerde yaşanan zorluklar ve çevresel diğer sorunlar rol oynayabilir. Disfori genelde bir ruh halidir; yani kişilerin kısa süreliğine disfori yaşamaları da mümkündür. Ancak disforinin çok uzun süre devam etmesi de mümkündür.

Stres ile baş etmenin yolları! En etkili öneriler ve uyarılar

Uzun süreli disfori genelde majör depresyon, mani ve siklotimi gibi psikolojik sorunlarla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Beslenme eksiklikleri ve sağlık sorunları da disforiye neden olabilmektedir. Örneğin, hipoglisemi hastaları bazen disforik duyguduruma sahip olabilir. Aynı zamanda kronik bir hastalığa sahip olmanın stresi de mutsuzluk duygularına neden olarak disforiye neden olabilir.

Disfori Neden Olur?

Disforik duygulara yol açan pek çok faktör olabilir. Bu faktörlerden bazıları şu şekildedir:

 • Stres: Sevilen birinin kaybı, stresli çalışma ortamı veya aile içinde yaşanan çatışmalar, strese neden olarak disforiye yol açabilir.
 • Sağlık sorunları: Besin yetersizlikleri ve tiroit bozuklukları gibi bazı sağlık sorunları, disforiye yol açıyor olabilir.
 • İlaçlar: Disfori, bazı ilaçların yan etkileri sonucu ortaya çıkabilir.
 • Madde bağımlılığı: Alkol bağımlılığı olan kişilerde yoğun alkol tüketimi sırasında disforik duygular görülebilir. Bununla birlikte bazı durumlarda disfori nedeniyle fazla alkol tüketimi görülebilir. Kişinin alkol tüketmeyi bırakmasıyla birlikte disforiden kurtulması mümkün olabilir. Bununla birlikte kişinin alkolü bırakır bırakmaz kendini iyi hissetmeye başlaması mümkün olmayabilir. Çünkü alkolü bıraktıktan sonra yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Bu süreçte psikolojik destek alması önerilir. Zamanla iştahın ve uykunun düzene girmesiyle birlikte disforide hafifleme görülmesi beklenir.

Öfori nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Sigara kullanımı: Disforinin sigarayla da ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Kişinin sigara bağımlılığı ne kadar yüksekse sigarayı bırakmasıyla birlikte nikotin yoksunluğu belirtileri o kadar fazla olacaktır. Sigarayı bırakınca hissedilen en yoğun duygu genellikle disfori olmaktadır. Bu süreçte psikolojik destek alması önerilir

Disfori, diğer psikolojik sorunların belirtisi olarak ortaya çıkıyor olabilir.

Depresyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Disforik duygulara neden olabilen psikolojik sorunlar:

Disfori Belirtileri

Disforide sık olarak görülen belirtilerden bazıları şunlardır:

 • İlgisizlik
 • Tükenmişlik
 • Yaşamdan memnun olmada azalma
 • Üzüntü
 • Huzursuzluk
 • Endişelenme

Disforiye ağlama, daha önce zevk alınan aktivitelere karşı ilginin kaybolması ve iştah ya da uyku bozuklukları gibi depresyon veya diğer sağlık sorunlarının belirtileri eşlik edebilir.

Disfori

Disfori ve endişe, kişinin sağlığını da olumsuz etkileyebilir

Disforide rahatlayamama, tatmin olamama, gergin olma veya herhangi bir şey yapmak için gerekli enerjiyi veya ilgiyi bulamama hissi söz konusu olabilir. Disfori yaşayan kişilerin diğer insanlardan farklı düşüncelere sahip olabilecekleri düşünülmektedir. Disforisi olan kişilerin gelecekle ilgili daha olumsuz ve daha gerçek dışı düşüncelere sahip olmaları söz konusu olabilir. Bununla birlikte gelecekle ilgili olumsuz düşüncelerin mi disforiye neden olduğu yoksa disforinin mi bu düşüncelere neden olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Disfori Tedavisi

İki haftadan uzun bir süredir disforik bir ruh haline sahipseniz, uzman yardımı almanız önemlidir. Bunun için doktorunuzu ziyaret etmeli ve disforiye neden olabilecek bir sağlık sorununuz veya ilaç kullanımınız olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Disfori, fiziksel bir sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkmamışsa bir ruh sağlığı uzmanına danışmanız gerekir. Bu sayede disforiye neden olan faktörler belirlenebileceği için gerekli tedaviyi alabilirsiniz.

Bipolar bozukluk nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Tedavi sürecinde kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olmak için psikoterapi desteği almanız, yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız veya ilaç kullanmanız gerekli olabilir. Disforiyle başa çıkmak için psikolojik ve psikiyatrik tedavinin yanı sıra hayatınızda yapacağınız bazı düzenlemeler de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Disforik duyguları aşmak için öneriler:

 • Rutinlerinizde değişiklik yapın: Hayattaki rutinlere saplanıp kalmak, disforik duygulara yol açarak bunları değiştirmenizi zorlaştırabilir. Günlük alışkanlıklarınızda ve rutinlerinizde değişiklikler yapmak, ruh halinizi iyileştirmenize katkıda bulunabilir.
 • Sağlıklı beslenin:Beslenme ile ruh halinin ve zihinsel sağlığın ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeniz, faydalı olacaktır
 • Egzersiz yapın: Egzersiz yapmak, ruh sağlığını desteklemek ve hatta depresyon tedavisinde faydalı olabilmektedir. Bu nedenle haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yaparak disforik duyguları azaltmanız mümkün olabilir.
 • Diğer insanlarla zaman geçirin: Kişiler bazen kendilerini disfori nedeniyle diğer insanlardan soyutlayabilir. Ancak sosyal etkileşim, ruh sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle aileniz ve arkadaşlarınızla bağ kurmanız, daha fazla zaman geçirmeye çalışmanız, disforiden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Anksiyete nedir? Kaygı neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Özet Olarak: Disfori, kişinin genel olarak derin bir huzursuzluk veya memnuniyetsizlik içinde olmasıdır. Pek çok insan disforik duygular yaşamakta ve kısa sürede bunların üstesinden gelmektedir. Bununla birlikte uzun süren disforik duygular, kişinin kendisine zarar vermesine neden olabileceği için bu durumda bir ruh sağlığı uzmanıyla iletişime geçmek gerekir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla