Öfori nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Yazan Refika Yazgaç
30 Mart 2023   |    30 Nisan 2023    |   Kategori: Ruhsal Sağlık, Sağlık Sözlüğü Print

Öfori, içinde bulunulan durumun gerçekliğini yansıtmayan yüksek bir ruh hali ve aşırı mutluluktur. Öfori yaşayan kişiler kendilerini kaygısız, güvenli ve stressiz hissedebilirler. Lunaparkta oyuncaklara binmek, önemli bir görevi tamamlamak, egzersiz yapmak, sevişmek, aşık olmak gibi doğal ve sağlıklı durumlar öforiye neden olabilse de bu ruh durumu bazen psikolojik bir sorunun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca uyuşturucu madde kullanımı da zaman zaman öforiye neden olabilir.

Öfori nedir?

Öforik duygudurum nedir?

Öforik duygudurum, yoğun bir mutluluk, zevk ve heyecan halini ifade eder. Öforik duygudurum yaşayan kişiler kendilerini aşırı neşeli ve mutlu, kendini başkalarıyla derinden bağlı hissedebilir. Bu duygular hayatın normal bir parçasıdır ve insanların sağlıklı gelişmeleri için motive olmalarına yardımcı olur. Ancak öfori bazen madde kullanımının etkisiyle veya bipolar bozukluk gibi psikolojik bir sorunun huzursuzluk, halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı, paranoya gibi belirtileriyle birlikte ortaya çıkabilir.

Disfori nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Öfori hastalık mıdır?

Öfori bir hastalık değildir, fakat bir semptomdur. Öfori, yoğun bir mutluluk, neşe ve coşku hissi olarak tanımlanır. Disfori ise tam tersi olarak, mutsuzluk, huzursuzluk, üzüntü ve endişe hissi olarak tanımlanır. Öfori, bipolar bozukluk, şizofreni, mani veya hipomani gibi bazı psikiyatrik durumlarda görülebilir. Ancak öfori, her zaman bir hastalık belirtisi olmayabilir ve bazı insanlar öforik bir durumda olabilirler, örneğin mutluluk veya başarı hissetikleri bir zamanlarda. Uzun süreli öfori pervasız davranışlara veya muhakeme bozukluğuna yol açarak kişiye veya çevresine zarar verebilir.

Öfori neden olur? 

 • Psikolojik sorunlar: Bipolar bozukluk, şizofreni ve bazen beyinle ilgili bazı bozukluklar dahil olmak üzere öforik duyguduruma neden olabilecek pek çok psikolojik sorun bulunmaktadır.
 • Madde kullanımı: Öforik etkileri olan maddeler, beynin ödül sistemini harekete geçirir ve bu sayede bağımlılık yapar. Öforiye neden olan maddelerden bazıları arasında LSD, psilosibin, kokain, metamfetaminler, ecstasy (MDMA), ketamin, bazı benzodiazepinler, eroin, kodein, fentanil ve esrar bulunmaktadır.
 • İlaç kullanımı: Reçeteli bazı ilaçlar da öfori belirtilerine neden olabilir. Bunlardan bazıları opioid ağrı kesiciler, nitröz oksit, alprazolam ve klonazepamdır.
 • Aktivite: Öfori, beynin ödül sisteminin aktivitelerle harekete geçmesinden de kaynaklanabilir. Endorfinlerin etkisi müzik yapmak, başkalarıyla egzersiz yapmak, bir arkadaşla birlikte gülmek, sevişmek veya birine aşık olmak gibi diğer insanlarla birlikte gerçekleştirilen aktivitelerle en üst düzeye çıkabilir.

Öfori belirtileri

 • Aşırı neşe, coşku ve keyif hissi
 • Enerjik hissetme
 • Hızlı düşünme ve davranışta artış
 • Işığa ve sese duyarlılık
 • Aşırı konuşma
 • Anksiyete ve huzursuzluk
 • Paranoya ve halüsinasyonlar
 • Ruh halinde değişimler

Öfori Tedavisi

Öfori eğer bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemi ise sorunun ne olduğuna bağlı olarak değişebilir. Altta yatan nedene bağlı olarak aşağıdaki tedavi stratejileri benimsenebilir:

 • Ruhsal Bozukluklar: Altta yatan ruhsal bozukluklar genellikle Bilişsel-davranışçı terapi (BDT) gibi psikoterapi yöntemleri, ilaçlar ve düzenli takiple tedavi edilir.
 • Uyuşturucu / Alkol Bağımlılığı: Tedavide detoksifikasyon ve bağımlılıktan arındırma programları, rehabilitasyon, psikoterapi ve düzenli takip yöntemleri uygulanır.

Bipolar bozukluk nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Nörolojik Bozukluklar: Öfori nedeni kafa yaralanmasıysa genellikle bir beyin cerrahı tarafından cerrahi müdahale gerekir. Petit malepilepsi nöbetleri ve temporal lob epilepsisi gibi diğer durumlar çeşitli anti-epileptik ilaçlarla tedavi edilebilir.
 • Alzheimer Hastalığı: Bazı durumlarda Alzheimer hastalığı da öforiye neden olabilir, ancak hastalığın tedavisi yoktur ve semptomları yavaşlatmak çok zordur. Bununla birlikte, bilişsel işlevleri iyileştirmek ve öfori gibi hafif duygusal dalgalanmaları önlemek için bazı ilaçlar kullanılabilir.
 • Hipoksi (oksijen yetmezliği): Bazı durumlarda beyne giden oksijen eksikliğinden dolayı öfori yaşanabilir. En etkili tedavi, vücuttaki ve beyindeki normal oksijen seviyelerini eski haline getirmek için kişiye ek oksijen sağlamaktır. Ayrıca hipoksiye solunum veya kardiyovasküler problemler gibi tıbbi durumlar neden oluyorsa, tedavide bu da değerlendirilmelidir.

Öfori nasıl olunur?

Madde kullanımıyla öforik duygular yaşamak, bağımlılığa ve yüksek doza neden olabileceği için risklidir. Bununla birlikte öfori yaşamak için bazı doğal yollar kullanabilirsiniz. Kendinizi doğal olarak iyi hissetmek ve duygudurumunuzu genel olarak desteklemek için aşağıdaki yollara başvurabilirsiniz:

Serotonin nedir? Ne işe yarar? Serotonin eksikliği ve arttıran gıdalar

Egzersiz yapmak

Fiziksel egzersiz, endorfin, serotonin ve dopamin gibi hormonlar ile nörotransmiterlerin doğal olarak salgılanmasına yardımcı olur. Endorfin, ağrı hissini azaltan ve zevk almayı arttıran bir nörotransmiterdir. Orta yoğunluklu egzersizler ile endorfin seviyelerinizi yükseltmeniz mümkündür. Egzersiz aynı zamanda psikolojik sağlığı ve bilişsel işlevi desteklemek açısından da önemlidir.

Gülmek

Gülmek yalnızca eğlenmek için değil, aynı zamanda ruh sağlığını desteklemek için de önemlidir. Gülerek endorfin salgılarız, daha mutlu ve öforik hissederiz.

Meditasyon yapmak

Meditasyon da vücuttaki endorfin seviyelerini yükseltir. Düzenli olarak meditasyon yaparak rahatlar ve stresinizi daha kolay yönetirsiniz.

Sosyalleşmek

Sosyal destek psikolojik iyilik hali açısından önemlidir. Arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirmek, yalnızlık hissinizi azaltır ve daha mutlu, iyi, neşeli hissetmenizi sağlar.

Gönüllü çalışmalara katılmak

Diğer insanlar için iyi bir şeyler yapmanız, kendinizi onlara daha bağlı hissetmenizi sağlayabilir. Bu da zihinsel ve fiziksel sağlığınız ile iyilik halinizi desteklemenize ve öforik duygular yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Dopamin nedir? Ne işe yarar? Eksikliği ne tür sorunlar yaratır?

Özet Olarak

Öfori, doğal ve sağlıklı olarak gerçekleştiği sürece güzel ve destekleyici bir durumdur. Ancak bazen insanlar öfori yaşamak için madde kullanımına yönelebilir ve devamında bağımlılık sorunu yaşayabilirler. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz gibi öforiyi doğal yollarla deneyimlemek de mümkündür.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla