Gebelik döneminde hamilelerin mutlaka yaptırması gereken aşılar

17 Ekim 2016   |    30 Temmuz 2022    |   Kategori: Gebelik Print

Gebelik döneminde anne adaylarının mutlaka yaptırması gereken aşılar ile ilgili bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gazi Yıldırım, anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında gelen gebelik dönemi aşıları ile ilgili kapsamlı bilgiler verdi. Aşılamanın annenin, fetusun ve yenidoğanın hastalıklardan korunmasında önemli bir role sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Yıldırım, “Zararsız hatta koruyucu önemi olan aşıların yanısıra zararlı olan aşılarda var” diyor.

Aşılama ile annenin ve dolayısıyla fetusun sağlığı korunurken geçen pasif antikorlar sayesinde yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlanır.
Amaç: gebelik esnasında fetusta konjenital malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak, erken doğum eylemini azaltmak, gebelik esnasında daha şiddetli seyreden hastalıklardan anneyi korumak (influenza, hepatit B vb), yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmak şeklinde sıralanabilir.

Hamilelik döneminde anneye yapılması gereken tüm önemli testler

Bazı aşıları gebelik döneminde yaptırmanız gerekebilir.

Size ve bebeğinize zarar vermeyecek aşılar şunlardır:

 1. Hepatit A Aşısı
 2. Hepatit B Aşısı
 3. Pnömokok Aşısı
 4. Meningokok Aşısı
 5. Hemophilus Aşısı
 6. Tetanos Aşısı
 7. Grip (influenza) aşısını gebeliğin 12. haftasından sonra yaptırabilirsiniz.

Gebelik boyunca canlı virüs ve bakteri aşılarını yaptırmamalısınız. Bu aşılardan bazıları:

Gebelikte kızamıkçık, su çiçeği gibi canlı aşılar yapılmaz, zararlıdır. Bu aşıların gerek varsa gebelikten önce tamamlanmaları gerekir.

 1. Su çiçeği aşısı
 2. Kızamıkçık (Rubella) Aşısı
 3. Kabakulak Aşısı
 4. Çiçek Aşısı
 5. Sarı humma Aşısı
 6. Canlı çocuk felci aşısı (Poliomiyelit)
 7. Kızamık Aşısı

Gebe olmayan ancak gebelik planlayan anne adayları için de önemli öneriler: Kadınları kızamıkçık ve suçiçeği enfeksiyonuna karşı bağışıklığı yok ise gebelik öncesi dönemde bu aşıları yaptırmaları uygun olacaktır. Böylece gebelikte kızamıkçık ve suçiçeği geçirme riski ortadan kalkacaktır.

Hepatit B taşıyıcılığı ve hastalığı ülkemizde nispeten yaygın olup, tam olarak iyileştirici bir tedavisi yoktur. Bu nedenle en kısa sürede ailecek Hepatit B taraması yaptırmanız çok önemlidir. Eğer taşıyıcılık yok ise ailenin tüm bireylerini aşılatarak bu hastalıktan korunabilirsiniz. Gebelik döneminde de Hepatit B aşısı ve serumu (immünglobulin) yaptırmanızda bir sakınca yoktur. Eğer anne Hepatit B taşıyıcısı ise doğumdan hemen sonra bebeğe Hepatit B aşısı ve serumu yapılmalıdır. Böylece bebek Hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanarak anne sütünden geçiş engellenebilir.

Tetanoz aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

İnfluenza (grip) aşısı: İnfluenza aşısı her yıl oluşan antijene göre hazırlanan ölü virus aşısıdır. Gebelikte kullanımında herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiştir. Emzirme döneminde de güvenle yapılabilir. Gebeliğin ilk 3 ayından sonra influenza mevsiminde geçirecek olan tüm gebelere influenza aşısı yapılmalıdır.

Tetanos aşısı: Daha önce aşı yaptırmamış gebe kadınlara gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde birer ay ara ile iki doz verilir. İlkinden altı ay sonra üçüncü doz tekrarlanılır. Daha önce tetanos aşıları serisini tamamlamış gebelerde 10 yıldan fazla süre geçmiş ise tek doz verilir. Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz %60 ölümcül olacaktır, bunun önlenmesi açısından bu aşılar çok önemlidir.

Kuduz aşısı: Gebelikte şüpheli hayvanlarla temas durumunda kuduz aşısı ve immunglobulin yapılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla