Grip gebelikte tehlikeli midir? Hamileyken gripten korunma yolları

Kategori: Gebelik, Grip Print

gebelik-hamile-agriKadınların çoğu dokuz aylık gebelikleri döneminde hiç değilse bir kez soğuk algınlığına veya gribe yakalanırlar. Grip gebelik sürecinde çok rahatsılık verici olsa da böyle hafif bir hastalık gebeliği etkilemeyecektir. Ne var ki, bu hastalıklara karşı kullanmaya alışkın olduğumuz soğuk algınlığı tabletleri ve antihistaminik gibi ilaçlar gebeliği olumsuz etkileyebilir. Gebelik döneminde gribin olumsuz etkilerinden korunmak için hamilelerin grip aşısı olması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gazi Yıldırım, hamilelikte gripten korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi:

1. Gebelikte grip aşısı olun

gazi-yildirimGrip aşısı için en uygun dönem Ekim-Kasım aylarıdır. Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk üç ay çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin sonunda yaptırılması daha uygundur. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası yoktur. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir.

2. Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir

Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir. Özellikle maske ile kapalı yerlere girmek de tercih edilebilir.Öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temaslardan kaçınılmalıdır. Bol miktarda sıvı alınmalı ve dikkatli beslenmelidir. İyi uyumak, stresden uzak durmak ve vücut bağışıklık sistemini bozacak şeylerden kaçınmak elzemdir.

3. Gebelikte grip için gereksiz antibiyotik kullanmayın

Grip ve nezle viral hastalıklardır ve etkenleri virus denen mikroplardır. Bakterilerle oluşmadığından antibiyotik kullanmak gerekmez. Ancak bakteriyel bir enfeksiyon ile komplike hale gelmişse (örneğin zatürreye ve ya orta kulak iltihabına dönmüşse) hekim önerisiyle antibiyotik kullanılabilir.

Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi? Gebelikte grip aşısı yapılmalı mı?

4. Gribe karşı en iyi ve etkili yol destek tedavileridir.

Kesinlikle yatak istirahatı yapılmalıdır. Yatarken başı yukarıda tutmak geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır. Bulunulan ortamın iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır. Bunun için soğuk buhar makinaları kullanılabilir. Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

5. Grip ve nezlenin en iyi ilacı iyi beslenmedir

Bol sıvı alımı son derece önem arz etmektedir.Taze sebze ve meyve tüketin. Ayrıca enfeksiyondan korunmak için A vitamininnden zengin yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuc, kayısı gibi besinleri tüketmek gerekir. C vitamini de koruyucudur. Portakal, mandalina, greyfurt, limon, kivi, nar, yeşilbiber, dereotu, roka, karnıbahar C vitamin içerir ve bolca tüketilmelidir. Kuru baklagiller, zeytinyağı, ceviz, badem, fındık gibi E vitamini ve Çinko zengini gıdaları tüketmek hem koruyucu hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığı yenmeyi kolaylaştırıcıdır.

Grip aşısı gebelikte prematüre doğum riskini azaltabilir

Kefir, süt, yoğurt gibi ürünler ve enginar, kereviz, pırasa, kuşkonmaz, muz, nar, kivi gibi besinler florayı düzelterek virusun ilerlemesini engeller. Sarmısak en güçlü silahlardan biridir enfeksiyonlara karşı. Şifa kaynağı olan bal ve ballı sütü de unutmamak gerekir.

6. Gebelikte bitki çayları ve ilaçları dikkatli kullanın

Genel olarak hamilelikte bitki çaylarının kullanımında dikkatli olunmasında fayda vardır. Örneğin gebelikte ada çayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu gibi bitki çaylarını önermiyoruz. Hamilelerde grip döneminde özellikle nane-limon-ıhlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu ve normal çay verilebilir. Ballı süt ve sahlep serbesttir. Burun akıntısı içinde konjestanlar yerine tuzlu su veya okyanus suları tercih edilmelidir. Ateş yükslme eğilimi gösterirse günde 1 veya 2 defa Parasetamol alınmalıdır. Bütün bunların yanında bol su ve taze sıkılmış meyve suları iyi gelmektedir.

Grip nedir, nasıl geçer? Belirtileri, tedavisi ve gribe iyi gelen besinler

Gebelikte mutlaka doktora başvurulması gereken durumlar

1. Ateş 38.5 derecenin üzerine çıkarsa ve bir kaç gün içinde düşmezse,
2. Soluk alıp vermede güçlük varsa,
3. Göğüs ağrısı ortaya çıkarsa,
4. Şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa,
5. Döküntü ve kızarıklık ortaya çıkarsa,
6. Ense sertliği ortaya çıkarsa,
7. Bir kaç gün içinde düzelememe ve ciddi derecede hastalık durumu varsa.

Gebelikte bilinçli ve dengeli beslenme

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gazi Yıldırım,

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla