Grip aşısı gebelikte prematüre doğum riskini azaltabilir

12 Ekim 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Gebelik, Grip, Jinekoloji Print

dış gebelik ağrıPLoS Medicine’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, gebelikte inaktif influenza aşısı ile maternal immünizasyon ve azalmış prematüre doğum ve düşük doğum ağırlığı arasında bir ilişki mevcut. Çalışmada prematüre bebekler ile birlikte 4168 anne-bebek çifti incelendi. Araştırmacılar, gebelik döneminde influenza aşısı yapılan annelerin influenza mevsiminde (Ekim-Mayıs) doğan bebeklerinde prematüre oranının daha düşük olduğunu saptadı.

grip_saadomerGeorgia, Atlanta Emory Üniversitesi Rollins Halk Sağlığı Fakültesi araştırmacılarından ve çalışmanın yazarlarından Dr. Saad B. Omer tarafından yapılan çalışmada, gebeliğin herhangi bir trimesterinde inaktif influenza aşısı ve prematüre doğum riski arasındaki ilişkinin belirlenmesinde, geniş ölçekli bir takip veri seti kullanıldı. Çalışmada 2004 ve 2006 arasında doğan prematüre bebekler ile birlikte 4168 anne-bebek çifti incelendi.

Araştırmacılar, gebelik döneminde influenza aşısı yapılan annelerin influenza mevsiminde (Ekim-Mayıs) doğan bebeklerinde prematüre oranının daha düşük olduğunu saptadı. Prematüre doğum oranı, aşılanmamış annelerde daha yüksekti (düzenlenmiş olasılık oranı 0.60). Aşılanmamış annelerin bebeklerine kıyasla, aşılanmış annelerin influenza mevsiminde doğan bebeklerinde düşük doğum ağırlığı riski daha azdı. Bununla birlikte, araştırmacılar, diğer dönemlerde düşük doğum ağırlıklı bebekler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye rastlamadı (influenza aktivitesi öncesi, yerel ve bölgesel influenza aktivitesi dönemleri).

Grip gebelikte tehlikeli midir? Hamileyken gripten korunma yolları

Araştırmacılar, gözleme dayalı bu çalışmada influenza aşısı ve azalmış prematüre doğum riski arasında bir ilişkiye rastladıklarını, ancak bunun olağan bir ilişki olup olmadığının bilinmediğini belirterek, bulguların doğrulanması için özellikle randomize kontrollü çalışmalarda başka popülasyonların araştırılması gerektiğini ifade etti.

KAYNAK: Maternal Influenza Immunization and Reduced Likelihood of Prematurity and Small for Gestational Age Births: A Retrospective Cohort Study. Saad B. Omer, David Goodman, Mark C. Steinhoff, Roger Rochat, Keith P. Klugman. PLoS Medicine, 2011; 8 (5): e1000441 DOI: 10.1371/journal.pmed.1000441

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla