Hamileler oruç tutabilir mi? Gebelik döneminde oruç zararlı mı?

9 Haziran 2016   |    23 Mart 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Gebelik, Oruç Print

Normalde insanlar açlığa uzun süre dayanabilirken gebelikte bu süre üçte bir oranında azalmıştır. İslam dininde gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için oruç yükümlülüğü yumuşatılmıştır. Gebeler, hem kendileri hem de taşıdıkları bebekleri için daha fazla miktarda kalori, protein, vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Hamilelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarının özellikle buna dikkat etmesi, oruçluyken alınan gıdalarının hem kendi hem de bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanması gerekir. Oruç tutmak isteyen hamileler öncesinde mutlaka doktor kontrolünden geçmeli ve doktor izni almadan oruç tutmamalıdır.

Hamileler oruç tutabilir mi?

Gebeliğin ilk 3 ayda genelde bulantı ve kusma olması nedeniyle anne adayı yeterince beslenemez. Ayrıca bu dönemde oruç tutmasıyla birlikte özellikle sıvı yetersizliği, hipoglisemi ve ona bağlı bayılma veya halsizlik çok daha belirginleşir. 3. ve 5.aylar arasında daha rahat hamilelik yaşanması nedeniyle oruç için en uygun hamilelik ayları bu dönemdir. Son aylar bebeğin hızlı büyüdüğü ve kilo aldığı dönemlerdir. Bu aylar da uzun süren açlıklar hem bebeğin az kilo almasına, hem şeker düşmesine, aşırı sıvı kaybına bağlı olarak bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Oruç öncesi hekim kontrolü ve bir diyetisyen ile beslenme planı yapılması da faydalı olacaktır.

Oruç tutmaması gereken hastalar ve orucun riskli olduğu 6 rahatsızlık

Gebelikte oruç tutmayla ilgili bir diğer önemli konu ise anne adayının  farklı hastalıklarının olup olmadığıdır. Anne adayının hamilelikle birlikte şeker hastalığı, hipertansiyon, aşırı kansızlık ve erken doğum tehdidi gibi ek hastalıkları mevcutsa oruç tutmak ciddi sorunları tetikleyebilir. Bu durumda doktoru tarafından oruç tutmasına izin verilmeyebilir.

Hamileler nasıl oruç tutmalı?

Hamilelik döneminde oruç tutmak, anne ve bebeğin sağlığına zarar verebileceği için, doktorun önerisi olmadan tutulmamalıdır. Ancak bazı durumlarda doktorun izniyle oruç tutulabilir. Hamilelikte oruç tutmak, anne adayının vücudundaki sıvı ve enerji kaybını artırabilir. Bu da anne adayının sağlığına zarar verebilir. Ayrıca, anne adayının vücudunda yaşanan değişimler nedeniyle, oruç tutmak bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

Eğer anne adayı oruç tutmak istiyorsa, öncelikle doktoru ile konuşmalı ve sağlık durumu hakkında bilgi almalı, gerekli olan testleri yaptırmalıdır. Doktorun önerisi doğrultusunda, anne adayı oruç tutmaya karar verirse, bazı önlemler almalıdır. Örneğin, iftar sonrası ve sahur öncesi bol su tüketilmelidir. Sahurda bol proteinli, besin ve vitamin değeri yüksek gıdalar yenmelidir. Mümkünse birer veya ikişer gün arayla oruç tutulmalı, böylece vücudun ara günlerde dinlenmesi ve yeterli besin alması sağlanmalıdır. Anne adayı oruç tutarken dinlenmeye ve uyumaya da özen göstermelidir.

Hamileliğin 3. haftası – Bebeğin gelişimi, belirtiler ve gebelik testleri

Oruç tutmak isteyen gebeler için öneriler

 • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
 • İftar ve sahur arasında 2-2,5 litre su için.
 • Kafeinden uzak durun.
 • Beslenme kısmında bahsettiğimiz beslenme kurallarına uyun.
 • Özellikle taze sebze ve meyvelerin tüketilmesine önem verin.
 • Yumurta, et, tavuk, balık, kuru baklagiller gibi çok çeşitli proteinli besinleri bol tüketin
 • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan, kızartmalardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin.
 • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
 • Gün içinde alınması gereken kalori ihtiyacını iftar ve sahur arasında dağıtın. İftarda hafif gıdalar alın, sindirimi zor yemeklerden uzak durun, iftarın sonrasında bir veya iki öğün daha yemek yiyin ve sahur yapmayı ihmal etmeyin.
 • Gündüz saatlerinde ve sıcak havalarda daha fazla dinlenin, böylece terleme yoluyla sıvı kaybını azaltmış olursunuz.
 • Oruç tutarken bebek hareketlerinde azalma hissederseniz mutlaka doktorunuza başvurun.

Diyanete göre hamilelikte oruç tutulur mu?

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise hamile ve çocuk emziren anne oruç tutabilir.

Hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi? Anneler için Ramazan önerileri

Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğinânî, el-Hidâye, I, 127) Sonuç olarak gebelik sırasında inancı gereği oruç tutmak isteyen anne adayları kendisini takip eden doktorundan onay aldıktan sonra gerekli diyet danışmanlığında oruç tutabilirler.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla