Hamileliğin 3. haftası – Bebeğin gelişimi, belirtiler ve gebelik testleri

Kategori: Gebelik Print

Hamileliğin 3. haftası, hamileliğin tam gerçekleştiği haftadır. Sperm yumurtayla buluşur ve döllenme gerçekleşir. Embriyo hızla gelişmeye başlar ve bir yandan da vücudunuzda hCG (gebelik hormonu) üretimi başlar. Artık kan testi ya da idrar testiyle gebeliği tespit edebilirsiniz. 3. hafta, gebelik belirtileri için erken bir dönem olsa da bazen mide bulantısı, halsizlik veya göğüslerde hassasiyet yaşanabilir. Bu süreçten itibaren bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve rahat bir gebelik için artık kendinize daha çok dikkat etmelisiniz. İyi beslenmeli, sigara, alkol ya da kafeinden uzak durmalı, folik asit takviyesi almalı ve uygun egzersizler yapmalısınız. 

Gebeliğin 3. haftasında neler olur?

Hamileliğin 3. haftası, aslında 9 ay sürecek gebelik sürecinin ilk aşamasıdır. Artık birinci trimesterin (ilk üç ay) içindesiniz. Yumurtlama sırasında, overden salınan yumurta, fallop (dölyatağı) tüplerinden uterusa (rahime) doğru hareket etmeye başlar. Sperm, fallop tüpünün içinde yumurtayı döllemek için uterustan geçer. Sadece tek bir sperm yumurtayı dölleyebilir.

Sperm ve yumurta 23’er kromozom içerir ve birleşerek 46 kromozomlu zigotu oluştururlar. Zigot, fallop tüplerinin içinden rahime doğru yaklaşık 6 gün süren yolculuğuna devam eder ve sonunda kendini 9 ay süresince gelişmeye devam edeceği rahim duvarına bağlar.

Hamileliğin 1. haftası – Gebelik başlangıcı belirtileri ve uzman önerileri

Bu hafta içerisinde hCG (gebelik hormonu) üretimi başlar. Vücudunuzda yumurta üretimi durur, östrojen ve progesteron hormonu üretimi artar.

Hamileliğin 3. haftası bebek gelişimi

Hamileliğin 3. haftasında embriyo (gelişmekte olan bebek), hızla bölünen ve zaman içinde gelişmeye devam edecek yüzlerce hücreden oluşan küçük bir yapıdır. Dış hücreler, bebeğinizi beslemeye ve korumaya yarayan plasentayı, iç hücreler ise fetüsü oluşturur.

Embriyo nedir? Transferi nasıl yapılır? Aşamaları ve riskleri

Beyin, omurilik, kalp ve gastrointestinal sistem gelişimi gibi fetal gelişimin önemli süreçleri bu hafta başlar. Embriyo bu aşamada bir toplu iğne başından daha küçüktür.

Hamileliğin 3. haftası belirtileri

Hamilelikte belirtilerin ortaya çıkmasının nedeni hormonal değişikliklerdir. 3 haftalık gebelikte henüz hormon seviyelerinde ciddi bir artış oluşmaz. Ancak yine de bazı hafif belirtiler yaşayabilirsiniz. Örneğin:

 • Lekelenme tarzı hafif kanama
 • Mide bulantısı
 • Halsizlik
 • Göğüslerde hassasiyet ve meme uçlarının renginde koyulaşma
 • Pozitif hamilelik testi
 • Pozitif kan gebelik testi

Hamileliğin 2. haftası ve yumurtlama dönemi belirtileri

3 haftalık gebelik testte çıkar mı?

Hamileliğin 3. haftasında evde kolayca uygulayabileceğiniz gebelik testi %99 oranında doğru sonuç verse de, vücudunuzdaki hCG gebelik hormonu miktarı testi yaptığınız sırada yeterli değilse, sağlıklı sonuç alamayabilirsiniz. Ama hCG miktarı her 48 saatte bir 2 katına çıkar. Eğer testin sonucu negatifse, emin olmak için testi birkaç gün sonra ve ardından 1 hafta sonra tekrarlayın.

Eğer düşük ya da dış gebelik riskiniz varsa doktorunuz erken gebelik teşhisi için kan testi isteyebilir. Kan testleri, idrar testlerine göre daha az miktarda gebelik hormonunu tespit edebildiği için gebeliği daha erken teşhis edebilir.

Gebelik testi, ne zaman, nasıl yapılır? Hamilelik belirtileri nelerdir?

3 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu?

Kan ya da idrar gebelik testleriniz pozitif olsa da bebeğiniz hem çok küçük (tuz tanesinden de daha küçük) hem de hareketli olduğu için henüz ultrasonda görünmeyebilir. Ancak 4. hafta başlarında rahim zarınız kalınlaşmaya başlar ve bu durum ultrasonda fark edilir.

3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler

Vücutta özellikle hormonal pek çok değişiklik meydana gelse de dış görünüşte göze çarpan bir farklılık olmaz. Ancak bazen kadınlarda hafif kasık ağrısı ve vajinal akıntıda artış yaşanabilir.

Hamileliğin 3. haftası için öneriler

 • Fetüsün sağlıklı gelişebilmesi için kafein, alkol, uyarıcı-uyuşturucu ilaçlar ve sigaradan uzak durun.
 • İlaç kullanmanız gerekiyorsa bebeğinize zararı olup olmayacağı konusunu doktorunuza mutlaka danışın.
 • Fetüsün büyümesine yardımcı olmak için iyi beslenin: Bebeğin doku gelişimini desteklemek için protein ağırlıklı beslenin. Yağsız dana eti, tavuk veya baklagiller tüketebilirsiniz. Kırmızı et, artan kan hacmini desteklemek için ihtiyacınız olan demiri almanıza yardımcı olur. Demir emilimine yardımcı olmak için de çilek, portakal, greyfurt gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketin.
 • Folik asit ve kalsiyum desteği: Folik asit bebekte oluşabilecek doğum kusurlarını önlemek, kalsiyum ise bebeğin kemik gelişimi açısından bu aşamada çok önemlidir. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, her iki besini de almanızı de sağlar. Narenciye gıdalar da folat bakımından oldukça zengindir. Ayrıca folik asit takviyesi kullanmanız konusunda da doktorunuza danışın.

Folik asit nedir? Folat vitaminin faydaları ve gebelikte kullanımı

 • Egzersiz yapın: Ancak gebelik sırasında ağır egzersizler yapmak bebeğinize zarar verebilir. Yoga ya da gebelik pilatesi deneyebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla