Aloe vera nasıl kullanılır? Sağlık ve cilt için faydaları nelerdir?

5 Ocak 2018   |    23 Eylül 2020    |   Kategori: Şifalı Bitkiler, Vitaminler Print

Aloe vera, binlerce yıldır sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan şifalı bir bitkidir. Evlerde süs bitkisi olarak da kullanılan aloe vera, cilt hastalıkları başta olmak üzere bağışıklık sorunları, diyabet ve kalp hastalıklarına kaşı destek tedavi olarak kullanılabilmektedir. Aloe vera başta A,C ve E vitaminleri ve mineraller olmak üzere folik asit, kolin, sakaridler, antrakinonlar ve salisilik asit bileşenleri gibi 75’den fazla aktif bileşen içerir. Yaprakları içindeki jeli cilde uygulanabilir. Eczanelerde satılan aloe vera kremleri ve bakım ürünleri de bitkinin bu jel özünü içerir. Bitkinin ayrıca kapsül veya sıvı formları da satılmaktadır.

Aloe vera nedir?

Evlerde süs bitkisi olarak yaygın şekilde kullanılan Aloe vera, çok faydalı şifalı bir bitkidir. Sağlığa faydalı pek çok element ve mineral içerir. Başta, kalsiyum, bakır, selenyum, magnezyum, potasyum, sodyum olmak üzere çinko ve manganez gibi mineraller içerir. Bu şifalı bitkide ayrıca iltihabı önlemeye yardımcı olan kolesterol, kampesterol ve lupeol bulunmaktadır. (1)

 

Bu şifalı bitki günümüzde başta ürtiker, cilt tahrişleri, yaralar ve uçuk gibi cilt hastalıkları olmak üzere, kabızlık ve sindirim sistemi hastalıkları, iltihabi hastalıklar ve diyabet gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Ancak tüm şifalı bitkiler gibi mutlaka doktora danışılarak doğru şekilde kullanmak gerekir. Aksi halde istenmeyen yan etkiler olabilir.

Kabızlık neden olur, ne iyi gelir? Kabızlığın ilaç ve fitille tedavisi

Aloe veranın faydaları

Antioksidan ve antibakteriyel özellik taşıyan aloevera jeli ve suyu pek çok farklı sağlık probleminin tedavisinde kullanılmaktadır.

Aloe vera jeli:

 • Yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
 • Cilt hastalıklarında destek tedavi olarak kullanılabilir.
 • Kırışıklıkları önleyebilir.
 • Kanser yaralarını tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Saçları besler ve parlatır.

Aloe veranın sağlık için pek çok faydası vardır

Aloe vera suyu:

 • Diş plağını ve diş eti iltihabını azaltır.
 • Kabızlık tedavisinde kullanılabilir.
 • Kan şekeri seviyesini düşürür.
 • C vitamini kaynağıdır.
 • Mide ülseri için koruyucudur.

Papatya çayının faydaları nelerdir? Papatyanın iyi geldiği hastalıklar

AloeVera jeli, radyoterapi nedeniyle oluşan deri ve mukoza yanıklarının tedavisi için de kullanılmaktadır. Günümüzde kozmetik şirketleri yaygın olarak makyaj, sabun, güneş kremi, traş kremi, şampuan, nemlendirici gibi ürünler için Aloe veradan yararlanmaktadır. Ayrıca gıda sektöründe de yoğurt, içecekler ve tatlılarda koruyucu olarak kullanılır. (2)

Aloe vera nasıl kullanılır

 • Aloe vera suyu içilir mi?

Yaprağındaki jeli içme suyuna karıştırıp içebilirsiniz. Ya da hazır olarak satılan organik sularından tüketebilirsiniz. Aloe vera suyu, kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. Ayrıca sindirim sistemini düzenler, kabızlık tedavisinde kullanılabilir.

Ancak fazla tüketildiğinde ishale yol açabilir. Bu yüzden her gün en fazla yarım çay bardağı tüketin. Eğer bu tür bir etki görürseniz mutlaka bir doktora danışın.

 • Aloe vera cilde nasıl uygulanır?

İyi bir nemlendirici olan bu şifalı bitki harici olarak cilde sürülebilir. Günümüzde en çok kozmetik alanda kullanılmaktadır. Aloe vera jelini yüzünüz, boynunuz ve vücudunuz için kullanabilirsiniz. Bu jel, cildinizin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini düzenler. Kadınlarda özellikle hamilelik sonrası ve hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşan çatlak vb cilt sorunları için kullanabilir. Yaprağını ortadan keserek jelini çıkarıp kullanabilirsiniz. (3)

Adaçayının faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Ada çayı nasıl demlenir?

 • Aloe vera kafa derisi ve saçlara uygulanabilir

Aloe vera jeli kuru saçlar veya kaşıntılı kafa derisi için doğal bir tedavi yöntemidir. Hazır jel alıp kullanabilir ya da kendiniz bitki içindeki bölümü çıkarıp blendırda jel haline getirebilir.

Pek çok kullanım şekli vardır. (4) Ama en yaygını jelin saçlara ve kafa derisine doğrudan saç kremi gibi uygulanmasıdır. 10 dakika ile yarım saat arasında bir süre bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu jel saç sağlığı için çok faydalıdır, nemlendirir, saç dökülmesini önler ve saç köklerini güçlendir. Ayrıca canlılık ve parlaklık kazandırır.(5)

Aloe vera suyu

Aloe vera suyu bitki yaprağından elde edilen yapışkan ve yoğun bir sudur. Genellikle güneş yanıklarının tedavisinde kullanılsa da meyve suyu şeklinde içilmesinin de pek çok faydası vardır.

Aloe vera suyu nasıl yapılır?

Piyasada ya da internet ortamında bulabileceğiniz hazır aloe vera suyu, bitkinin tüm yaprağının ezilmesi veya öğütülmesi, ardından sıvının saflaştırılması ve süzülmesi gibi pek çok aşamayla elde edilir. Hafif, tolere edilebilir bir tada sahip olan meyve suyunun içimi ferah ve rahattır. Ancak tükettiğiniz ürünün organik olduğundan emin olun.

Aloe vera suyunu evde nasıl üretebilirsiniz?

Tarifi:

 • Aloe veranın yaprağının içindeki jeli çıkarın.
 • Blender içine koyun ve su ekleyin.
 • İyice çırpın.
 • İçmeden önce lezzet katmak için bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Bu suyu günde yarım çay bardağı kadar tüketin ve her seferinde taze hazırlayın. Fazla tüketimi ishale neden olabilir.

Aloe vera suyu faydaları

 • Alkalik yapısıyla vücudunuz pH dengesini korur ve hastalıklara karşı direnç kazandırır.
 • Vücudunuzun nem oranını arttırır.
 • Karaciğer detoksunda önemli bir rol oynar ve karaciğeri destekler.
 • Kabızlığı önler.
 • Sivilceyi azaltır.
 • İçerdiği vitamin ve minarellerle önemli bir besin desteğidir.
 • Midedeki asit salgısını azaltır ve mide ekşimesine engel olur.
 • Sindirim sistemini destekler ve özellikle irritabl bağırsak sendromu tedavisine destek olarak tüketilebilir.

Karaciğeri yıkamak mümkün mü? İşte bitkilerle yapılan tek bilimsel detoks

Aloe veranın sağlığa yararları

Ürtiker ve Cilt tahrişlerini yatıştırır

Aloe vera antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri nedeniyle cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Aloe veranın, sedef, dermatit, oral mukozit, cerrahi yaralar ve cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olduğu saptanmıştır.

Bu şifalı bitkinin cilt tahrişlerine faydaları ile ilgili ilk araştırma 1935 yılında ABD’de yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. İsveç klinik Fizyoloji bölümü tarafından 1996 yılında kronik sedef hastalığı üzerinde Aloe veranın etkileri araştırılmış ve olumlu etkisi yüzde 83 olarak saptanmıştır.

Derideki yaralar üzerinde etkilidir.

Aloe vera jel deride oluşan radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Nükleer savaş tehdidi baş gösterdiğinde ABD hükümeti termal ve radyasyon yanıkları tedavi etmek için Aloe vera üzerine araştırmalar yapmıştır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi ciltte yanıklara şifa için Aloe veranın reçetesiz ilaç olarak satılmasını onaylamıştır. Aloe vera jel yanıklar için kullanıldığı zaman, bu alanda daha hızlı oranda bir iyileşme görülmektedir.

Uçuk tedavisinde kullanılır.

Aloe vera jelin uçuk tedavisi için günde birkaç defa kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür.

Aloe vera cilt için doğal bir nemlendiricidir.

Cildi nemlendirir, canlandırır, doğal bir koruyucudur. Besler ve esneklik kazandırır. Ayrıca cildin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini kazanmasına yardımcı olur.

Saçları besler

İçeriğindeki vitaminler ve besleyiciliği sayesinde saçı güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Saç ölü hücreden arınır ve saç folikülleri etrafında cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olur.

Kabızlık tedavisinde kullanılır.

Yapılan araştırmalarda aloe vera sütünün bağırsak su içeriğini artırdığı ve kabızlığa engel olduğu bulunmuştur. Ayrıca aloe vera suyu kabızlığın doğal tedavisinde etkin rol oynar.

Sindirime yardımcı olur

Aloe vera sindirime yardımcı olur. Anti-enflamatuar ve laksatif bileşenleri sindirimi kolaylaştırır, asit/alkali ve pH dengesini normalleştirir, mantar oluşumunu azaltır, sindirim için bakterileri teşvik eder, böylece bağırsak işlevlerini düzenler. Bir araştırmada gastrik asit düzeyinin, Aloe vera ile tedavi edildiğinde azaldığı görülmüştür.

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı neye iyi gelir, nasıl hazırlanır?

Bağışıklığı destekler

Aloe vera vücuttaki çinko eksikliği için doğal bir kaynaktır. Bu da, hastalıkları savuşturmak ve vücut direncini artırmak için yarar sağlar. Çinko ayrıca, sağlıklı ve dengeli bir ruh hali ve bağışıklık sistemi için çok önemli bir yapısal bileşendir.

Vücuttaki iltihabı tedavi eder, oluşumunu önler

Aloe vera, iltihabı azaltmaya ve serbest radikal hasarlarıyla savaşmaya yardımcı olan çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Örneğin, A vitamini göz sağlığı, nörolojik fonksiyonlar ve sağlıklı cilt için çok önemli bir antioksidandır. C vitamini, aloe verada bulunan bir diğer önemli bileşendir; vücudu kalp-damar hastalıkları, doğum öncesi sağlık sorunları, göz hastalıkları ve hatta cilt kırışıklıklarından korur. E vitamini ise, serbest radikal hasarını azaltarak vücuttaki iltihaplara karşı savaşır. Ayrıca yaşlanma karşıtı bir antioksidandır.

C Vitamini hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Diyabetin doğal tedavisi için kullanılmaktadır

İnsan ve hayvanlarla yapılan çalışmalar, Aloe veranın kronik hiperglisemi hastalığını hafiflettiğini göstermiştir. Diyabet ile ilgili iki klinik çalışmada ilaç tedavisi olmaksızın diyabetli kadınlara 6 hafta Aloe vera jelden bir çorba kaşığı verildiğinde kan glikoz ve serum trigliserid düzeyleri azalmıştır. Ancak bu amaçla kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay ve bilgi alın.

Aloe vera saç maskesi

 • Sağlıklı bir aloe vera bitkisinden bir yaprak kesin.
 • İçindeki jeli bir kaşık yardımıyla alıp bir kaseye koyun. (dilerseniz bu jeli bir miktar hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz)
 • Karışımı doğrudan kafa derisine sürün ve bir saat bekletin.
 • Saçınızı yıkamak için hafif bir şampuan kullanın.
 • Bu işlemi ihtiyacınıza göre haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Daha yoğun ve etkili saç maskeleri üretmek için bitkinin jelini bal, jojoba yağı, yumurta beyazı ya da çemen otuyla karıştırabilirsiniz. Bunlardan sadece birini kullanmaya dikkat edin. Karışımı daha sonra kafa derisine ve saça masaj yaparak yedirin ve bir duş başlığı giyin. 15 dakika ila 1 saat boyunca bekleyin ve saçınızı hafif bir şampuanla durulayın.(2)

Aloe vera cilt maskesi

Tarçın, bal ve aloe vera maskesi

Bal, tarçın ve aloevera jeli kullanarak yapacağınız yüz maskesi antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle sivilceleri azaltmakta oldukça etkilidir.

Yapılışı:

 • Küçük bir kasede yaklaşık 2 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı aloe vera jeli ve çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Trigliserid nedir? Neden yükselir? Vücut yağ oranı nasıl düşürülür?

Aloe veranın zararları 

Yapılan araştırmalar Aloe veranın zengin içeriği ile vücudun bağışıklık sistemine iyi geldiğini ve yaşlanma karşıtı bir antioksidan olduğunu kanıtlamıştır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde günlük hayatınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ancak aloe verayı günlük dozundan fazla kullanırsanız vücut dengesine etki edeceğinden ishal, böbrek probemleri, idrar ve dışkıda kan, düşük potasyum, kas güçsüzlüğü, kilo kaybı ve kalp sorunlarına yol açabilir. Diyabet hastasıysanız ya da aşağıda belirtilen durumlara karşı hassasiyetiniz var ise Aloe vera kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Aloe verayı kimler kullanmamalı?

 • Hamileler ve emziren anneler: Hamile iseniz yahut emziren bir anne iseniz, aloe vera kullanmamalısınız. Hamilelikte düşüğe yol açtığına ilişkin raporlar mevcuttur.
 • Alerji sorunu olanlar: Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum ağızdan almanın yanı sıra bölgesel kullanım için de geçerlidir.
 • Yaşlılar: Laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklere neden olabilir ve bunun sonucunda düzensiz kalp atışları ve halsizlik oluşabilir. Bu sebeple yaşlı insanların kullanmaması tavsiye edilir.
 • Çocuklarda kullanımı ender olarak ishal ve mide şikayetlerine neden olabilir.
 • Mide sorunu olanlar: Aloe veranın fazla kullanımı hassas kişilerde mide ağrısı ve kramplara neden olabilir.
 • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar: Ciddi yanıklar ve yaralar üzerinde Aloe vera kullanımı iyileşme sürecini geciktirebilir.
 • Bağırsak hastalıkları olanlar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ya da tıkanma gibi bağırsak hastalıklarından birine sahipseniz aloe vera kullanmamalısınız.
 • Hemoroid hastaları: Hemoroidiniz var ise, aloe verayı çok dikkatli kullanmalısınız. Günlük doz aşımı tavsiye edilmemektedir.
 • Böbrek hastaları: Böbrek sorunlarınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında: Aloe vera kan şekeri düzeyini etkileyebildiği için ameliyat öncesi ve sonrasında kullanımı önerilmez. Ameliyattan iki hafta önce kullanımını bırakmanız gerekmektedir.

Ülseratif Kolit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Aloe vera hangi ilaçlarla kullanılmamalıdır?

Bu ilaçları kullanıyorsanız Aloe verayı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Diyabet ilaçları (Metformin)
 • Sevofluran ilaçları
 • Uyarıcı laksatifler
 • Varfarin (Coumadin)
 • Diüretik ilaçlar (Su hapları)

Aloe vera bitkisi bakımı

Aloe vera bitkisini iki şekilde kullanabilirsiniz. Kendiniz yetiştirebilir yahut piyasada satılan hazır ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Piyasadan temin edecekseniz Aloe vera ürünlerinin etiketinde Uluslararası Aloe Vera Bilim Konseyi onayı olmasına dikkat ediniz. Eğer evde yetiştirecekseniz bitkinin bol güneş almasına ve toprağının yumuşak olmasına dikkat edin. Yaprakları içinde bol miktarda su depolayan Aloe bitkisini ayda iki veya üç defa sulamak onun için yeterli olacaktır. Bknz:>>> Aloe Vera

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Shaba
Shaba
1 yıl önce

Merhaba. Aloe jelini hamilelikde karin bolgesine kechmekdemi olmaz?

ayşe
ayşe
1 yıl önce

merhaba, çok güzel açıklamışsınız faydalarını ve zararlarını, aloe vera koparıldıktan sonra sarı suyu akıtılmazsa, ve iyice yıkanmazsa ciltte alerjiye ve kaşıntıya sebeb olur,agız yoluylaalındığında ise zehirlenmeye yol açar,o yuzden o sarı suyununun akmasını bekleyın bi süre..

fena seytanimdir ben
fena seytanimdir ben
2 yıl önce

YA ABLA COK OZUR DILERIM YANLISLIKLA GITMIS BUNU BENIM KUCUK KARDESIM YAZMIS COOOOK OZUR DILERIM NE OLURSUN BENI AFFET

fena seytanimdir ben
fena seytanimdir ben
2 yıl önce

neden hiç jewap wermiyosun ki ablajim yada kormusun

Derya
Derya
3 yıl önce

Kalp ve astım hastalığına nasïl kullanabilitim aynı zaman 12yaşında cocuguma kullanabilirim ve nkadar ve nasıl

Nuray
Nuray
3 yıl önce

Aliovera suyunu kendim evde yapacağım aç veya tok karnına mı içmeliyim midemde gastrik var aliovera yı kilo vermek amaçlı kullanacağım

Selin
Selin
2 yıl önce
Cevaben  Nuray

Alerjısı olan kulanamaz dıyor benim polen alerjımvar veve agır ilac kulanıyom midem icin ve zayıflayamıyom onun icin ama korkuyomda zehirlemesın aloverayı ben cilde kulanıyom

Selin
Selin
2 yıl önce
Cevaben  Selin

Daha yenı duyom aloverayı kulanmayı midemde asıt fazla bogazımı yakıyor acaba bunun jelini dırek yutsak yada suyla hapgibimi yutsak korkuyomda onunbi sarısı var onu akıtmalıyız o zehırgibi

Araç çubuğuna atla