Aloe vera nedir, nasıl kullanılır? Sağlığa ve cilde faydaları

Kategori: Şifalı Bitkiler, Vitaminler Print

Aloe veraAloe vera, botanik adı, Aloe Barbadensis Miller olan, Liliaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Yeşil renkli, kenarları tırtıklı ve üçgen, sivri yapraklara sahip olan Aloe vera, yüz yıllardır başta cilt ve mide hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık sorunun çözümünde kullanılmaktadır. Coğrafi kökeni, Sudan’da olduğuna inanılan bitki, daha sonra Akdeniz bölgesi, Asya, Avrupa ve Amerika dahil dünyanın birçok yerine yayılmıştır. Aloe vera başta A,C ve E vitaminleri ve mineraller olmak üzere folik asit, kolin, sakaridler, amino asitler, antrakinonlar, enzimler, lignin, saponin, ve salisilik asit bileşenleri gibi 75’den fazla aktif bileşen içermektedir.

Aloe vera nedir?

Evlerde süs bitkisi olarak yaygın şekilde kullanılan Aloe vera, aynı zamanda oldukça faydalı şifalı bir bitkidir. Sağlığa faydalı pek çok element ve mineral içeren Aloe verada, ayrıca kalsiyum, bakır, selenyum, krom, manganez, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Bu şifalı bitkide ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan 4 yağ asidi olan kolesterol, kampesterol, beta-sisosterol ve lupeol de bulunmaktadır.

Bu şifalı bitki günümüzde başta ürtiker, cilt tahrişleri, yaralar ve uçuk gibi cilt hastalıkları olmak üzere, kabızlık ve sindirim sistemi hastalıkları, iltihabi hastalıklar ve diyabet gibi pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ancak tüm şifalı bitkiler gibi mutlaka doktora danışılarak doğru şekilde kullanmak gerekir. Aksi halde istenmeyen ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aloe veranın faydaları

Aloe veranın içerdiği mineral-vitaminler ve bunların faydaları şunlardır:

 • Kalsiyum, kemik gelişimi için faydalıdır.
 • Bakır, vücut dokusunun yenilenmesinde etkin rol oynar.
 • Selenyum çeşitli kalp rahatsızlıkları için oldukça önemli bir elementtir ve kanser tedavisinde kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için kullanılır.
 • Krom, kan şekeri seviyesinin sabitlenmesini sağlar.
 • Manganez, vücutta protein sentezlenmesinde, sindirimde ve besinlerden enerji üretilmesinde önemli bir etkendir.
 • Magnezyum, kalp ve beyin hücreleri için oldukça önemlidir.
 • Potasyum, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir.
 • Sodyum minerali, sinir ve kas fonksiyonlarını korur
 • Çinko, bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir kaynaktır.

Papatya çayının faydaları nelerdir? Papatyanın iyi geldiği hastalıklar

Bunların yanı sıra Aloe veranın jeli, 1930’larda klinik olarak deri ve mukoza için radyoterapide deri ve mukoza yanıklarının tedavisi için kullanılmıştır. Günümüzde kozmetik şirketleri yaygın olarak makyaj, sabun, güneş kremi, tütsü, traş kremi, şampuan, nemlendirici gibi ürünler için Aloe veradan yararlanmaktadır. Ayrıca gıda sektöründe de yoğurtlar, içecekler ve tatlılarda koruyucu madde olarak kullanılmaktadır. Aloe vera özü küçük çiftliklerde doğal gıda koruyucu olarak da kullanılmaktadır.

Aloe vera nasıl kullanılmalı?

 • İçilebilir: Aloe veranın yaprağının içindeki jeli içme suyuna karıştırıp içebilirsiniz. Ya da hazır olarak satılan organik meyve sularından tüketebilirsiniz. Aloe vera suyu, kalp sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenlediği, kabızlık tedavisinde kullanıldığı için fazla tüketildiğinde ishale yol açabilir. Bu yüzden her gün en fazla yarım çay bardağı içmeye dikkat edin. Eğer bu tür bir etki görürseniz mutlaka bir doktora danışın.
Aloe vera bitkisi

Aloe veranın sağlık için pek çok faydası vardır

 

 • Cilde uygulanabilir: Mükemmel bir nemlendirici olan aloe vera harici olarak cilt kullanımı için son derece uygundur. Günümüzde en çok kozmetik alanda kullanılmaktadır. Aloe vera jeli yüzünüz, boynunuz ve vücudunuz için kullanabilirsiniz, bu jel, cildinizin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesinin geri kazanılmasına yardım eder. Kadınlarda özellikle hamilelik sonrası ve hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşan çatlak vb cilt sorunları için Aloe vera mucizevi bir etkiye sahiptir. Doğrudan cilt kremi gibi kullanılabilirsiniz.

Adaçayının faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Ada çayı nasıl demlenir?

 • Kafa derisi ve saçlara uygulanabilir: Kuru saçlar yahut kaşıntılı kafa derisi için doğal bir tedavi yöntemidir.

Aloe vera bitkisi bakımı

Aloe vera bitkisini iki şekilde kullanabilirsiniz. Kendiniz yetiştirebilir yahut piyasada satılan hazır ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Piyasadan temin edecekseniz Aloe vera ürünlerinin etiketinde Uluslararası Aloe Vera Bilim Konseyi (International Aloe Science Council) onayı olmasına dikkat ediniz. Eğer evde yetiştirecekseniz bitkinin bol güneş almasına ve toprağının yumuşak olmasına dikkat edin. Yaprakları içinde bol miktarda su depolayan Aloe bitkisini ayda iki veya üç defa sulamak onun için yeterli olacaktır.

Aloe vera suyu

Aloe vera suyu bitki yaprağından elde edilen yapışkan ve yoğun bir sudur. Genellikle güneş yanıklarının tedavisinde kullanılsa da meyve suyu şeklinde içilmesinin de pek çok faydası vardır.

Aloe vera suyu nasıl yapılır?

Piyasada ya da internet ortamında bulabileceğiniz hazır aloe vera suyu, bitkinin tüm yaprağının ezilmesi veya öğütülmesi, ardından sıvının saflaştırılması ve süzülmesi gibi pek çok aşamayla elde edilir. Hafif, tolere edilebilir bir tada sahip olan meyve suyunun içimi ferah ve rahattır. Ancak tükettiğiniz ürünün organik olduğundan emin olun.

Ayrıca aloe vera suyunu evde de üretebilirsiniz:

Tarifi:

 • Aloe veranın yaprağının içindeki jeli çıkarın.
 • Blender içine koyun ve su ekleyin.
 • İyice çırpın.
 • İçmeden önce lezzet katmak için bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Bu suyu günde yarım çay bardağı kadar tüketin ve her seferinde taze hazırlayın. Fazla tüketimi ishale neden olabilir.

Aloe vera suyu faydaları

 • Alkalik yapısıyla vücudunuz pH dengesini korur ve hastalıklara karşı direnç kazandırı.
 • Vücudunuzun nem oranını arttırır.
 • Karaciğer detoksunda önemli bir rol oynar ve karaciğeri destekler.
 • Kabızlığı önler.
 • Sivilceyi azaltır.
 • İçerdiği vitamin ve minarellerle önemli bir besin desteğidir.
 • Midedeki asit salgısını azaltır ve mide ekşimesine engel olur.
 • Sindirim sistemini destekler ve özellikle irritabl bağırsak sendromu tedavisine destek olarak tüketilebilir.

Aloe veranın sağlığa yararları

Ürtiker ve Cilt tahrişlerini yatıştırır

Aloe vera antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri nedeniyle cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Aloe veranın, sedef, dermatit, oral mukozit, cerrahi yaralar ve cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olduğu saptanmıştır. Aloe vera hakkında cilt tahrişlerine yönelik ilk çalışma 1935 yılında ABD’de yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. İsveç klinik Fizyoloji bölümü tarafından 1996 yılında kronik sedef hastalığı üzerinde Aloe veranın etkileri araştırılmış ve olumlu etkisi yüzde 83 olarak saptanmıştır.

Ürtiker (kurdeşen) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Derideki yaralar üzerinde etkilidir.

Aloe vera jel deride oluşan radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Nükleer savaş tehdidi baş gösterdiğinde ABD hükümeti termal ve radyasyon yanıkları tedavi etmek için Aloe vera üzerine araştırmalar yapmıştır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi ciltte yanıklara şifa için Aloe veranın reçetesiz ilaç olarak satılmasını onaylamıştır. Aloe vera jel yanıklar için kullanıldığı zaman, bu alanda daha hızlı oranda bir iyileşme görülmektedir.

Uçuk tedavisinde kullanılır.

Aloe vera jelin uçuk tedavisi için günde birkaç defa kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür.

Aloe vera vücut için doğal bir nemlendiricidir.

Cildi nemlendirir. Cildin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini kazanmasına yardımcı olur.

Saçları besler

İçeriğindeki vitaminler ve besleyicilği sayesinde saçı güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Saç ölü hücreden arınır ve saç folikülleri etrafında cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olur.

Kabızlık tedavisinde kullanılır.

Yapılan araştırmalarda aloe vera sütünün bağırsak su içeriğini artırdığı ve kabızlığa engel olduğu bulunmuştur. Ayrıca aloe vera suyu kabızlığın doğal tedavisinde etkin rol oynar.

Sindirime yardımcı olur

Aloe vera sindirime yardımcı olur. Anti-enflamatuar ve laksatif bileşenleri sindirimi kolaylaştırır, asit/alkali ve pH dengesini normalleştirir, mantar oluşumunu azaltır, sindirim için bakterileri teşvik eder, böylece bağırsak işlevlerini düzenler. Hastalarda gaz çıkarma oranı azalırken, dışkı kavramı, aciliyet ve frekansı aynı kalmıştır. Yine bir araştırmada gastrik asit düzeyi Aloe vera ile tedavi edildiğinde azaldığı görülmüştür.

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı neye iyi gelir, nasıl hazırlanır?

Bağışıklığı destekler

Aloe vera vücuttaki çinko eksikliği için doğal bir kaynaktır. Bu da, hastalıkları savuşturmak ve vücut direncini artırmak için yarar sağlar. Çinko ayrıca, sağlıklı ve dengeli bir ruh hali ve bağışıklık sistemi için çok önemli bir yapısal bileşendir.

Vücuttaki iltihabı tedavi eder, oluşumunu önler

Aloe vera, iltihabı azaltmaya ve serbest radikal hasarlarıyla savaşmaya yardımcı olan çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Örneğin, A vitamini göz sağlığı, nörolojik fonksiyonlar ve sağlıklı cilt için çok önemli bir antioksidandır. C vitamini, aloe verada bulunan bir diğer önemli bileşendir; vücudu kalp-damar hastalıkları, doğum öncesi sağlık sorunları, göz hastalıkları ve hatta cilt kırışıklıklarından korur. E vitamini ise, serbest radikal hasarını azaltarak vücuttaki iltihaplara karşı savaşır. Ayrıca yaşlanma karşıtı bir antioksidandır.

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Diyabetin doğal tedavisi için kullanılmaktadır

İnsan ve hayvanlarla yapılan bazı çalışmalar, Aloe veranın kronik hiperglisemi hastalığını hafiflettiğini vurgulamıştır. Diyabet ile ilgili iki klinik çalışmada ilaç tedavisi olmaksızın diyabetli kadınlara 6 hafta Aloe vera jelden bir çorba kaşığı verildiğinde kan glikoz ve serum trigliserid düzeyleri azaltılmıştır. Ama doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilir.

Aloe veranın zararları 

Yapılan araştırmalar Aloe veranın zengin içeriği ile vücudun bağışıklık sistemine iyi geldiğini ve yaşlanma karşıtı bir antioksidan olduğunu kanıtlamıştır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde günlük hayatınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ancak aloe verayı günlük dozundan fazla kullanırsanız vücut dengesine etki edeceğinden ishal, böbrek probemleri, idrar ve dışkıda kan, düşük potasyum, kas güçsüzlüğü, kilo kaybı ve kalp sorunlarına yol açabilir. Diyabet hastasıysanız Aloe vera kullanmadan önce mutlak bir doktora danışmalısınız. Ayrıca aşağıda belirtilen durumlara karşı hassasiyetiniz var ise Aloe verayı mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Aloe verayı kimler kullanmamalı?

 • Hamileler ve emziren anneler: Hamile iseniz yahut emziren bir anne iseniz, aloe vera kullanmamalısınız. Hamilelikte düşüğe yol açtığına ilişkin raporlar mevcuttur.
 • Alerji sorunu olanlar: Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum ağızdan almanın yanı sıra bölgesel kullanım için de geçerlidir.
 • Yaşlılar: Aşırı tüketimi halsizliğe ve kalp sorunlarına yol açabilir. Laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklere neden olabilir. Bu durum düzensiz kalp atışlarına ve halsizliğe sebep olabilir. Bu sebeple yaşlı insanların kullanmaması tavsiye edilir.
 • Çocuklar: Çoçuklarda kullanımı ender olarak ishal ve mide şikayetlerine neden olabilir.
 • Mide sorunu olanlar: Aloe veranın fazla kullanımı hassas kişilerde mide ağrısı ve kramplara neden olabilir.
 • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar: Ciddi yanıklar ve yaralar üzerinde Aloe vera kullanımı iyileşme sürecini geciktirebilir.
 • Bağırsak hastalıkları olanlar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ya da tıkanma gibi bağırsak hastalıklarından birine sahipseniz Aloe vera kullanmamalısınız.
 • Hemoroid hastaları: Hemoroidiniz var ise, Aloe verayı çok dikkatli kullanmalısınız. Günlük doz aşımı tavsiye edilmemektedir.
 • Böbrek hastaları: Böbrek sorunlarınız var ise, Aloe verayı dikkatli ve danışarak kullanınız.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında: Aloe vera kan şekeri düzeyini etkileyebildiği için ameliyat öncesi ve sonrasında kullanımı önerilmez. Ameliyattan iki hafta önce Aloe vera kullanımını bırakmanız gerekmektedir.

Aloe vera hangi ilaçlarla kullanılmamalıdır?

Bu ilaçları kullanıyorsanız Aloe verayı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Diyabet ilaçları
 • Sevofluran ilaçları
 • Uyarıcı laksatifler
 • Warfarin (Coumadin)
 • Diüretik ilaçlar (Su hapları)

Aloe vera saç maskesi

 • Sağlıklı bir aloe vera bitkisinden bir yaprak kesin.
 • İçindeki jeli bir kaşık yardımıyla alıp bir kaseye koyun. (dilerseniz bu jeli bir miktar hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz)
 • Karışımı doğrudan kafa derisine sürün ve bir saat bekletin.
 • Saçınızı yıkamak için hafif bir şampuan kullanın.
 • Bu işlemi ihtiyacınıza göre haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Daha yoğun ve etkili saç maskeleri üretmek için bitkinin jelini bal, jojoba yağı, yumurta beyazı ya da çemen otuyla karıştırabilirsiniz. Bu malzemelerden sadece birini kullanmaya dikkat edin. Karışımı daha sonra kafa derisine ve saça masaj yaparak yedirin ve bir duş başlığı giyin. 15 dakika ila 1 saat boyunca bekleyin ve saçınızı hafif bir şampuanla durulayın.

Aloe vera cilt maskesi

Tarçın, bal ve aloe vera maskesi

Bal, tarçın ve aloe vera jeli kullanarak yapacağınız yüz maskesi antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle sivilceleri azaltmakta oldukça etkilidir.

Yapılışı:

 • Küçük bir kasede yaklaşık 2 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı aloe vera ve çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

 


Referanslar: 1- What is Aloe? 2- Aloe vera: A plant 3- Uses of Aloe Vera

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla