Karaciğer dostu koruyucu beslenme; koyu yeşil yapraklı sebzelerden geçiyor

8 Aralık 2016   |    3 Mart 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Karaciğer Hastalıkları, Şifalı Bitkiler Print

Karaciğerin iç organlarımız arasında en büyüğü olduğunu ve sağlığını korumak için özel bir ilgi istediğini biliyor musunuz? Özellikle beslenirken tercih edilecek karaciğer dostu yiyeceklerin bu hayati organın korunması için önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Atakan Yeşil, faydalı ve koruyucu besinlerle ilgili kapsamlı bilgiler verdi: Karaciğer bir fabrika gibi 24 saat durmadan çalışır. Kan yolu ile alınan besin maddelerini işler ve kandaki zararlı toksinleri atar. Vitamin ve minerallerin emilmesini sağlar.

Bu noktada da sarımsak, zencefil, limon, koyu yeşil yapraklı sebzeler; roka, ıspanak, pazı, tere, brüksel lahanası, brokoli, maydanoz, lahana gibi besinler karaciğer dostudur. Soğan ve karnabahar gibi antioksidan özelliği olan besinler karaciğerin yenilenmesine ve toksit maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Kereviz ve enginarında önemli rolü olduğunu belirten Yeşil, her gün 4 enginar yaprağının yarım saat kaynatılarak içilmesi karaciğer için faydalıdır. Tabi; alkol, çok yağlı gıdalar, tuz, yağlı etler, işlenmiş ürünlerden uzak durulması gereken besinler olarak karşımıza çıkıyor. Az yağlı yoğurt, az yağlı peynirler tüketilmeli. Karbonhidrat tüketiminden de kaçınılmalı.

sebzeler

Bir de az yenildiğinde faydalı ama aşırıya kaçıldığında karaciğer yağlanmasına sebep olan besinlerde var; Havuç, ceviz, meyveler gibi… Faydalı olur düşüncesi ile bir oturuşta kilolarca meyve yemek yerine her gün 1-2 meyve ( kivi, elma, mandalina, portakal, greyfurt), 3-4 parça ceviz yemek tercih edilmelidir.

Karaciğer yağlanmasında erken tespit ile Siroz’dan korunmak mümkün!

Karaciğer yağlanmasına dikkat çeken Doç. Dr. Yeşil, karaciğer yağlanmasının belirli bir seviyeye kadar normal olduğunun ancak bir seviyeden sonra aşama aşama siroz hastalığına neden olduğunun bilgisini veriyor. Erken teşhis durumunda; tehlikeli olmaya başlayan karaciğer yağlanması alınacak basit önlemler ile geri döndürülebiliyor. Burada da teknoloji devreye giriyor ve Doç. Dr. Yeşil, son yıllarda Türkiye’de de kullanılmaya başlayan, biopsiye gerek duyulmadan karaciğerdeki yağlanmayı ölçen cihazlar ile 5 dakika içerisinde yağlanmanın boyutunu ortaya çıkarabildiklerinin bilgisini veriyor.

Karaciğeri yıkamak mümkün mü? İşte bitkilerle yapılan tek bilimsel detoks

Biopsi yönteminden 100 kat daha büyük bir alana bakılmasını sağlayan bu yöntemin sonuçları ile karaciğer yağlanmasının tehlikeli aşamaya gelmeden önüne geçilmesine imkan sağlıyor. Karaciğerin durumunu en doğru biçimde değerlendiren yöntemlerin başında karaciğer biyopsisinin geldiğini ancak ağrılı olması, operasyon gerektirmesi, zaman zaman ciddi komplikasyonlara (kanama gibi) yol açabilmesi nedeniyle hastalarda çekince yarattığı için ötelenen bir iş olduğunu belirten Doç. Dr. Yeşil, bu yeni teknoloji ile acısız ve ağrısız, birkaç dakika içinde hastaların sonuçlarına erişebildiklerini vurguluyor. Halsizlik, yorgunluk, gözlerde kaşınma ve sararma, erkenden yorulma var ise bir uzmana görünmenize fayda var…

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
İlhami
İlhami
3 yıl önce

Teşekkür ederim doktor bey benim için çok yaralı oldu tavsiyelerinize uyucam ALLAH a emanet olun

Araç çubuğuna atla