Karaciğeri yıkamak mümkün mü? İşte bitkilerle yapılan tek bilimsel detoks

13 Mart 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Karaciğer Hastalıkları, Sağlıklı Yaşam, Şifalı Bitkiler Print

Günümüzde çok sık gündeme gelen bitkisel tedavilerin önemli bir bölümü başta karaciğer olmak üzere pek çok organa zarar veriyor. Çoğu bilimsel olmayan bu yöntemleri kullananlar, bu bitkisel ürünler nedeniyle ölümcül zararlara maruz kalıyorlar. Ancak çok nadirde olsa bazı bitkisel koruyucu yöntemlerden fayda görmek mümkün. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir detoks yöntemi ile karaciğeri desteklemenin mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Özkan, karaciğeri temizleyen ve bu alanda güvenle kullanılabilecek tek bilimsel bitkisel detoksun formülünü verdi. İşte Karaciğerin detoksu için de kullanılan faydalı bitkiler:

Deve dikeni, Enginar, Ekinezya, Rezene, Sarımsak, Zencefil

hasan-ozkanİstanbul’da düzenlenen ve Dünyanın en büyük bilimsel buluşmalarından olan Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği (APASL)’nin yıllık kongresi İstanbul Harbiye Kongre Merkezi’nde yapıldı. Dünyadan yaklaşık 4000’in üzerinde doktor ve bilim insanın katıldığı kongrede konuşan ve karaciğeri temizleyen faydalı bitkiler ile ilgili bilgi veren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan, karaciğeri temizleyen ve bu alanda güvenle kullanılabilecek tek bilimsel bitkisel detoksunda formülünü verdi.

Deve dikeni neye iyi gelir? Tohumu ve yağının faydaları

Prof. Dr. Özkan, karaciğeri temizleyen doğal detoks yöntemini açıkladı 

Karaciğer vücudumuzu toksinlerden arındırıcı en önemli organımız olarak bedenin sağlığını ve dengesini korur. Karaciğerin kimyasal yeteneği kalbinizin güçle atışına, kan damarlarınızın açık olmasına, sindirimimizin kusursuzluğuna, beyninizin keskin zekasına ve kaslarınızın gücüne temel oluşturur. Virüsler ve bakterilerle savaşıp onları vücudumuzdan atar. İlaçların tehlikeli artıklarından temizler.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Bir süper kimya fabrikası olan karaciğer, besinlerden enerji üretir. Yani karaciğeriniz sağlığımızın ve hayatımızın sigortasıdır. Karaciğerin yıkanması bu organ için bir bakıma detoks uygulamasıdır. Bu amaçla karaciğer uzmanlarınca denenmiş, hastalarda sonuçları kanıtlanmış ve takip edilmiş, etkinliği belirlenmiş ve tarafımızdan da araştırılıp uygulanmış bir yöntemdir.

KARACİĞERİN YIKANMASI (DETOKS) FORMÜLÜ

 • 200 ml temiz su
 • İçine 1 baş sarımsak ezmeden soyularak,
 • İri bir parça taze zencefil ezmeden,
 • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
 • 100 ml taze sıkılmış elma suyu,
  karıştırılıp en az 12 saat bekletildikten sonra bu karışımdan 1 çay bardağı aç karına için, 
 • Yarım saat sonra 100 mg karahindibadan çay hazırlanarak 1 çay bardağı içilecek
 • Yarım saat sonra çeyrek çay kaşığı toz Arnavut biberi 1çay bardağı suyla karıştırıp için
 • 4 gün süreyle uygulayın.

Beşinci gün
1 büyük bardak suya 3 yemek kaşığı saf süzme bal, çeyrek çay kaşığı karabiber ve bir limonu sıkıp suyunu ekleyip karıştırın. Taze hazırlayıp bekletmeden için.

Siroz nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Karaciğer Detoksu kimlere uygulanabilir?

Sağlıklı tüm bireylere uygulanabilir. 

 • Karaciğer yağlanması olanlara,
 • Yoğun egzos dumanına ve sürekli kirli havaya maruz kalanlara, 
 • Matbaa, deri, akü, boya, kimyasal madde üreten fabrikada ve kuru temizleme ve çamaşırhane ve bunun gibi işyerlerinde çalışanlara, 
 • Siroz, karaciğer kanseri, gebeler, küçük çocuklar ve bitkilere alerjisi olanlar hariç
 • kronik karaciğer hastaları ve hepatit B taşıyıcılarına uygulanabilir.

Karaciğer kanseri neden olur? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Karaciğer dostu bitkiler

Deve dikeni, Enginar, Ekinezya, Rezene, Sarımsak, Karahindiba, Zencefil, Civan Perçemi ve Kekik

DEVE DİKENİ (Milk Thistle)

deve-dikeniBilimsel Adı: Silybum marianum
Diğer yaygın bilinen isimleri: Mary thistle (Meryemana dikeni), St.Mary thistle, Devedikeni, Karaciğer dikeni, Safra dikeni, Ak kız, Kadın dikeni, Kengel (Anadolu’da)
Meryem ana dikeni
Kullanımı: Kronik hepatit C ve B, mantar zehirlenmesinde, ilaçlara bağlı karaciğer toksisitesinde, kronik mantar hastalığında, kimyasal ajanlara maruziyetle oluşan karaciğer hastalığında kullanılır. KISACA;

 • Silybum marianum bitkisinden elde edilen milk thistle karaciğer dostu olarak bilinen silibin, silidianin ve silikristin içerir.
 • Silimarin, karaciğer hücre zarının yapısını değiştirerek toksinlerin hücre içine girmesini önler ve hücre içindeki polimeraz A etkisini uyararak karaciğer harabiyetini antagonize eder.
 • Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarında tedaviye yardımcı ve koruyucu olarak önerilir.
 • Serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

ENGİNAR (Artichoke)

enginarBilimsel Adı: Cynara scolymus asteraceae
Diğer Yaygın Bilinen İsimleri: Alcachofra, Globe Artichoke
Orijin: Orta Avrupa, Akdeniz ülkeleri
Kullanımı: Kolesterol düşürmek, iştah artırmak, sindirime yardımcı olmak, üst gastrointestinal sistemde hazımsızlığı önlemek için. Enginarın antioksidan ve karaciğer koruyucu özellikleri vardır.
Etkileri: Çok az sayıda kullanımı ve etkisi hakkında çalışma vardır. Bununla birlikte antilipidemik, karaciğer koruyucu ve hazmı düzenleyici olarak yaygın kullanılmaktadır.

Enginar nedir? Enginarın sağlığa faydaları nelerdir?

Diğer etkileri: İki önemli diğer etkileri ile ilgili başlangıç çalışmaları vardır. Bunlar karaciğer koruyucu hepatoprotektif etkisi ve dispepsiyi içeren gastrointestinal semptomların ve şikayetlerin azaltılmasını içermektedir. Enginar yaprağının karaciğeri zararlı etkenlerden koruduğu gösterilmiştir (kraft, 1997).
Bitkinin kullanılan kısımları:Yaprakları

REZENE (Fennel)

rezeneBilimsel ismi: Foeniculum vulgare
Diğer bilinen isimleri: Aneth fenouil, carosella, fenchel, funcho
Orijin: Asya ve Avrupa’da bulunur.
Kullanılışı: Güçlü bir karminatif olması dolayısı ile karaciğer ve safranın normal fonksiyonuna yardımcı olur. Hazıma yardımcı olur. Gaz oluşumunu azaltır. Antimikrobiyal ve östrojenik etkileri vardır.
Bitkinin kullanıılan kısımları: Tohumları

EKİNEZYA (Echinacae)

Bilimsel ismi: Echinecae angustifolia, Echinecae pallida, Echinecae purpurea
Orijin: Bütün dünyada yetiştirilir. Amerikan yerlilerinin tedavilerde kullandığı bir ilacdır.
Kullanılışı: Ekinezya başlıca immun stimulan ve immun support için ağızdan kullanılır. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için kullanılır. Hastalıkların tam yerleşmesinden önce kullanılması faydalıdır.

ekinezyaBağışıklık uyarıcı etkisi: Ekinezya immun cevapta başlıca rol oynayan fagositozu yolu ile nonspesifik immun cevabı stimule eder.
Ayrıca T lenfositleri de uyarır (Wagner et al.1981). Ağır eksersiz sonraları oluşan interlökin 6 üretimini baskılar. Bu şekilde profilaktik kullanımı ağır eksersizin immunsupresif etkilerini önler.
Bitkinin kullanıılan kısımları: Kökü, çiçekleri, yaprakları
Etkileri: Akut soğuk algınlığı ve üst solunum yolları enfeksiyonlarının hem önlenmesinde hemde tedavisinde kullanıldığına dair pek çok çalışma vardır. Amerikan yerlileri bu bitkiyi pek çok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır.
Anti-infektif etkisi: Ekinezya immun cevapta başlıca rol oynayan fagositozu yolu ile nonspesifik immun cevabı stimule eder.
Ayrıca T lenfositleri de uyarır (Wagner et al.1981). Ağır eksersiz sonraları oluşan interlökin 6 üretimini baskılar. Bu şekilde profilaktik kullanımı ağır eksersizin immunsupresif etkilerini önler (Berg et al 1998).
Bitkinin kullanıılan kısımları: Kökü, çiçekleri, yaprakları

Ekinezyanın faydaları nelerdir? Ekinezya çayı neye iyi gelir?

KEKİK (Thyme)

kekikKekik daha çok baharat olarak kullanılmaktadır. Kekik hazmı kolaylaştırır. Eterli uçucu yağ; Thymol (%50 civarında), Carvacrol, Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavonlar içerir. Şifalı bir bitki olan kekik; kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak da kullanılır. Kekik akciğer ve bronşlar, karaciğer, mide ve bağırsaklar için çok faydalar sağlamaktadır. Kekiğin içeriğindeki önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir. Kekik iştahı açar ve sindirim sistemini uyarır.

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır?

Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile giderilebilir, kötü kokulu ve yumuşak dışkı normal hale gelir. Kekik çayı içimi ve kekik ile karıştırılmış bal yenmesiyle organizma güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturulabilir

Sarımsak (Garlic)

Bilimsel adı: Allium sativum
sarımsak yemeğiKullanılışı: Antilipidemik, antimikrobiyal, antiasmatik ve antiinflamatuvar. Antihipertansif olarak ve ağır metal zehirlenmesinin tedavisinde de kullanılır.
Etkileri: Antitrigliserid, antiplatelet, antioksidan ve kanser önleyicidir.
Antimikrobiyal etki:
Gram pozitif ve negatif organizmleri inhibe eder.
Kardiyovasküler etki: Yapılan çalışmalarda 12 haftalık bir tedavinin ardında kolesterol seviyeleri %11 oranında düşmektedir. Antikolestereol etki Bileşeni Allicin’e bağlıdır.
Allicin, gastrik lipaz yağ sindirimini önleyerek ve fekal sterol ve safra asitlerinin fekal ekskresyonu ile kolestereol üretimini azaltır.
Antiplatelet etki: İçeriğ ajoene platelet agregasyonunu ve siklooksijenazı azaltarak yapar. Dolaşımı güçlendirir, aterosklerozu azaltır ve intermittan klaudikasyonu iyileştirir.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Faydaları ve zararları

Kanser önleme: Mide kanseri gelişimini önler ve progresyonu yavaşlatır. Bunda antioksidan etkisinin rolü büyüktür
Diğer etkileri: Serbest radikalleri inhibe ettiği gösterilmiştir ki bunlar kanser proliferasyonundan sorumludur. Lipid peroksidasyonunu azaltır.
Kurşun, kadmiyum ve radyasyon zehirlenmesine karşı korur.
Sarımsak, güçlü bir detoksifikasyon yapma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da ilaçların (asetaminofen gibi) ve viral/bakteriyel infeksiyonların sebep olduğu karaciğer harabiyetine karşı güçlü bir koruma sağlar.
Sarımsak aynı zamanda güçlü bir immün sistem regülatörü olduğu için karaciğer kanserlerinin tedavisine de destek olabilmektedir.
Bitkinin kullanılan parçası: Kökleri
İçinde bulunan kimyasal bileşenleri: Eterli uçucu yağlar: Alliin, Allicin, Ajoene, Citral, Geraniol, Linalool: antiplatelet, antikoagulan
A,B,C,E vitaminleri, Selenium, Germanium, Çinko, Mağnezyum: Antioksidan

SARIMSAĞIN ETKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR
Damar tıkanıklığı, Yüksek trigliserid, Antikanserojen, Ayak mantarları, Bronşit, Taşikardi, Yüksek tansiyon, Yüksek kolesterol, Kas tutuklukları, Kanser gelişimini engelleyici (meme, mesane, karaciğer)

VAKALARIMIZ

 • 1245 HBsAg pozitif vaka
 • Ortalama takip: 8,22 yıl
 • En uzun: 16,9 yıl
 • Tüm vakaların %29 immun toleran, %28 kronik aktif hepatit, %32 taşıyıcı, %11’inde HBsAg düşme yada seroklirens var.
 • 22 immun kontroldeki hastaya 1 yıl süreyle bitkisel destek alması tavsiye edildi.
 • Vakaların %75’inde HBsAg DEĞERLERİNİN kantitatif ölçümlerinde düşme görüldü.Gerikalan %25 olguda herhangi bir azalma olmadı.

HBsAG taşıyıcılarına (Kronik hepatit B taşıyıcısı) tavsiye edilen bitkisel karışım formülü:

 • Deve dikeni tohumu 150 mg
 • Enginar yaprağı 100 mg
 • Sarımsak tozu 50 mg
 • Rezene 50 mg
 • Kekik 50 mg
 • Söğüt kabuğu 100 mg

Kronik karaciğer hastalığında unutulmaması gereken önlemler:

• Uzun süre aç kalmamalı
• Uykusuz kalmamalı
• Çok yorulmamalı
• Alkolden uzak durulmalı
• Sigara ve benzeri toksinler alınmamalı
• Hayvansal yağlardan sakınılmalı
• Vucut ağırlığının kilogram başına 1 gram proteinden fazla almamalı
• Vitamin, mineral ve fiberden zengin olan meyve ve sebzelere öncelik verilmeli
• Stresin azaltılması ya da uzak durulmasının yolları bulunulmalı
• Fazla kilolar verilmeli
• Egzersiz yapılmalı
• Mümkün olduğunca kaliteli ve doğal beslenilmeli,
• Doktoru tarafından sakıncalı görülmesi halinde bitkisel takviye almalı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Apiterapi Merkezi
Apiterapi Merkezi
3 yıl önce

EGE Üniversitesi,Yrd.Doç.Dr. Banu YÜCEL; Arı sütü bir çok ülkede onarıcı, tedavi edici özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda arı sütünün; hipotoni (kasların tonüsünde artma veya azalma), endarterit (atar damarların iltihabı), stenokardi (göğüste şiddetli ağrı ve nefes darlığının neden olduğu ani nöbetler) ve karaciğer yağlanması rahatsızlıklarını tedavi ettiği bilimsel olarak ıspatlanmıştır. Organik… Devamını oku »

Aysenk
Aysenk
4 yıl önce

Merhaba Sadece gün boyu bu karışım mi içilecek sabah öğle akşam yemek yenilebiliyomu

Setvan
Setvan
4 yıl önce

merhaba, söz konusu 4 gün bu detoks besinler dışında birşeyler yiyebiliyor muyuz, yani sadece bunlar ile besleneceğiz şeklinde algıladık. doğrumudur, selamlar.

Araç çubuğuna atla