Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır?

4 Ağustos 2018   |    26 Mart 2021    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Kekik, sağlık için pek çok faydası bulunan şifalı bir bitkidir. Kırmızı ve beyaz renkli çiçekleri olan kekik kansere karşı koruyucudur. Ayrıca kan şekerini düzenler ve idrar söktürücü özelliği bulunur. Besin değeri çok yüksektir; içeriğinde pek çok faydalı vitamin ve mineral bulunur. Bu bitkinin yağı, suyu, çiçekleri ve yaprakları şifa amacıyla kullanılabilir. Kekik yağı, özellikle saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır. Ancak aşırı kekik tüketmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kekik veya yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kekik nedir?

Kekik, daha çok çimenlik ve ormanlık alanlarda yetişen doğal bir şifalı bitkidir. Pek çok yemekte baharat olarak kullanılan kekiğin kendine has bir kokusu vardır. Pek çok vitamin ve mineral içeren kekik güçlü bir baharattır. Ayrıca ilaç yapımında da kullanılan farmasotik bir bitkidir. Çiçekleri ve yaprakları ilaç olarak kullanılabileceği gibi gıdalarda tatlandırıcı olarak ta kullanılmaktadır. Ayrıca parfüm ve diş macunu yapımında da kullanılmaktadır. (1)

Karanfil yağı neye iyi gelir? Karanfilin faydaları nelerdir?

Kekik nasıl kullanılır?

Genellikle baharat olarak yemeklerimize eşsiz bir tat veren kekik, farklı şekillerde kullanılabilir. Bitkisi daha çok demlenip çay olarak tüketilirken, kekik yağı ise kozmetik ürünlere ilave edilir. Ağız gargaraları, merhemler ve aromaterapi yağlarında kullanılır.

Kekik

Kekiğin besin değeri çok yüksektir ve lezzetli bir baharattır

Kekik yağı; şampuan, saç kremi, yaşlanma karşıtı cilt bakım kremi ve ağız bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir üründür. Bu yağı, aktarlardan satın alabileceğiniz gibi bitkiden kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Son olarak kekik bitkisini demleyip süzerek elde ettiğiniz kekik suyunu içerek tüketebilirsiniz.

Kekiğin besin değeri ve içerdiği vitaminler

Kekiğin besin değeri çok yüksektir. Bir çok vitamin ve mineral içeren bu şifalı bitki; potasyum, magnezyum, demir, selenyum ve kalsiyum açısından son derece zengindir. Bol miktarda C, A, K, E vitaminleri içeren kekik ayrıca harika bir beta-karoten, folik asit ve B-kompleks vitaminleri kaynağıdır.

Kekiğin ve kekik yağının faydaları

Kalp sağlığını korur

Kolesterol seviyelerini düşürür ve dengeler. Aynı zamanda kalp sağlığını korur. Yüksek tansiyonun olumsuz etkilerini azaltır. Ayrıca ciddi bir kardiyovasküler rahatsızlık olarak bilinen ateroskleroz sorununun ilerlemesini yavaşlatır. (2)

Ateroskleroz (damar sertliği) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kişinin kalp krizi de dahil olmak üzere çoğu kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır. Özellikle düşük tansiyon hastalarında kan basıncını dengeleyerek halsizlik ve aniden yere düşme gibi semptomları giderir.

Kansere karşı koruyucudur

Kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidine karşı kişiyi korur, kanser hücrelerinin daha geniş alanlara yayılmasını engeller. Meme kanserini önlemeye yönelik olarak terapötik bir özellik sergiler. Bileşenlerinde bulunan ursolik asit, oleanolik asit, lutein, beta-sitosterol ve karvakrol sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu durdurur.

İltihabı önler

Pek çok iltihap oluşumunun asıl nedeni olan COX-2 enzimini baskılayan kekik yağı, içerdiği karvakrol ve timol ile inflamasyonu geriletir. Romatoid artritve gut hastalığı gibi iltihaplı rahatsızlıkların tedavisinde kekikten yararlanılabilir.

İltihaba neden olan besinler! İltihap kurutan şifalı bitkiler ve kürler

Bağışıklık sistemini güçlendirir

A ve C vitaminleri açısından eşsiz bir kaynak olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk havalarda kişinin grip ve nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmasını önler. Vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırarak, inflamatuar etkileri sayesinde hastalıklara karşı bizi korur. Yaralara uygulanan kekiğin yağı ise yaraların iyileşme sürecini hızlandır.

Dispraksi tedavisinde etkilidir

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu (DİPRAKSİ) tedavisinde özellikle çocuklarda etkilidir. Hareketi etkileyen ve kişide hareket kısıtlamasına neden olan bu nörolojik hastalığın tedavisinde kekik yağı da kullanılabilir.

Sindirim sistemi sorunlarını giderir

Vücudumuzdaki toksinlerin ve zararlı maddelerin yok edilmesine katkıda bulunan kekik yağı, sindirim sistemini için çok faydalıdır. Düzenli olarak tüketilen kekiğin çayı, hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi mide-bağırsak şikayetlerini azaltır. Ayrıca, bağırsak kramplarını hafifletir.

Kekik ve adet kanamasına faydası

Adet sancıları için de kullanılabilen bu bitki, kadınlarda adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde seyretmesine yardımcı olur. Adet döneminden bir hafta önce başlanarak, her gün düzenli olarak çayının tüketilmesi, adet gecikmesini engeller.

Adet nedir? Regl sancısı ve kanaması nasıl azaltılır?

Göz sağlığına iyi gelir

A vitamini açısından zengin bir besin olarak, A vitamini eksikliğinin ciddi sonuçlarından biri olan gece körlüğüne karşı kişiyi korur. Makula dejenerasyonu başta olmak üzere pek çok göz rahatsızlığının önlenmesine katkıda bulunur.

Solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi eder

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, bronşit ve öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıklarını doğal bir şekilde tedavi eder. Boğaz ağrılarını dindiren kekik çayı, akut bronşit semptomlarını hafiflettiği için hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ağız sağlığını korur

Antibiyotik ilaçlarına karşı dirençli olan bakterileri bile zayıflatan kekik yağı, ağız sağlığını korur. Antiseptik bir yönü bulunan yağı ile gargara yapmak, diş çürümesi, diş eti kanaması, diş etinde iltihap oluşumu, diş plakları gibi sorunları önler. Ağız ve diş sağlığını korumada çok faydalıdır. (3)

Kekik yağı cilt sağlığına iyi gelir

Sivilce, yara, kesik tedavisinde de etkili olan kekiğin yağı, doğrudan cilde uygulandığında yaraları iyileştirir. Cilt çatlakları ve kabarıklıkları ile belirgin egzamanın tedavisinde etkili olan bu yağ, muhteşem bir antioksidan olarak, yaşlanma etkilerini de yavaşlatır. Kekik yağı, doğal bir cilt temizleyicidir ve peeling yapmakta kullanılabilir. Akne ve sivilce tedavisinde kullanılabilir. (4)

Peeling nedir, ne işe yarar? Evde doğal peeling maskesi yapımı

Kekik yağı baş ağrılarını giderir

Başınız ağrıdığında alın bölgenize birkaç damla kekik yağı damlattığınızda ve nazikçe alnınıza masaj yaptığınızda şiddetli migren ağrılarınızın hafiflediğine tanık olabilirsiniz. Stres ve gerginliğe iyi gelen kekik yağını soluduğunuzda bile ruh halinizde genel bir iyileşme hissedebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi semptomlarını hafifletir

Anti bakteriyel olarak, gıda zehirlenmesinin yol açabileceği ciddi komplikasyonları önler. Ancak gıda zehirlenmesi durumunda kekik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bazı durumlarda yanetkilere neden olabilir.

Kekik yağı

Kekik yağı akne gibi cilt sorunların tedavisinde faydalıdır

Saç dökülmesini önler

Kepek tedavisi için oldukça faydalı olan kekik yağı, ayrıca saç dökülmesi çok kısa sürede geriletir. Daha canlı ve parlak saçlar için şampuanınıza az bir miktar kekik ve lavanta yağı ilave edebilirsiniz.

Enerji verir

Dolaşımı uyaran kekik yağı, kişinin kendini daha enerjik ve pozitif hissetmesini sağlar. Tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak adına akşamları kekik çayı tüketebilirsiniz. Hatta esansiyel kekik yağını soluduğunuzda bile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Lavanta neye iyi gelir? Yağı nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Kekiğin diğer faydaları

 • Ciltte ağrıyan bölgeye uygulanan kekik yağı, ağrı ve acıyı hafifletir.
 • Daha sağlıklı bir uyku çekmenize olanak tanır.
 • Kişinin kilo vermesine yardımcı olur.
 • Alzhemeir ve Parkinson gibi rahatsızlıklara karşı beyni korur.
 • Omega 3 yağ asidi seviyesini yükselterek, beyin sağlığına katkı yapar
 • Depresyonun tedavisinde kekikten aromaterapötik tedavide yararlanılabilir.
 • İdrar söktürücüdür
 • Böcek ısırıklarını tedavi eder.
 • Bileşenlerinde yer alan demir sayesinde kas ve kemik gelişimini destekler.

Kekik hangi hastalıklardan korur?

Yemeklerde düzenli olarak az miktarda kekik kullanmak Diyabet, Astım, Bronşit, Zatürre, Kanser, Kolesterol, Romatizma, Tümör, kansızlık, Alzheimer, soğuk algınlığı ve mantar gibi hastalıkların gelişmesini engeller. (5)

Kekik zayıflatır mı?

Metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan kekik, kişinin zayıflamasına katkıda bulunur. Düzenli olarak bir ay boyunca aç karna tüketilen kekik suyu ya da kekik çayı, kilo vermeye yardımcı olur.

Kekik öksürüğe iyi gelir mi?

Bronşit ve astım belirtilerini gideren kekik çayı, güçlü bir anti-enflamatuvar olarak aynı zamanda şahane bir balgam söktürücüdür ve öksürüğü hafifletir.

Balgama ne iyi gelir? Balgam söktürücü şifalı bitkiler ve çaylar

Kekik çayının faydaları

Bir bardak suyu cezvede iyice kaynatın. 1 çay kaşığı kekiği suya ekleyin. Çayı 10 dakika demlendirin ve süzün. 1 yemek kaşığı organik bal ve 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin.

Kekik çayının faydaları: >>>

 • Adet söktürücüdür
 • Gastrit ve reflü gibi mide sorunlarını giderir
 • Detoks etkisi göstererek, vücudu mikrop ve toksinlerden arındırır
 • Depresyon, anksiyete vb. psikolojik sorunlara iyi gelir
 • Kişinin üzerindeki yorgunluğu alır
 • İshale iyi gelir
 • Ateş düşürücüdür
 • İdrar söktürücüdür
 • Uyku periyodunun bir düzene girmesini sağlar
 • Göğüs ağrılarını hafifletir

Kekik çayı nasıl yapılır? Kekik çayının faydaları ve zararları nelerdir?

Kekik suyunun faydaları

 • Tıpkı kekik çayı gibi adet söktürür ve adet sancılarını giderir.
 • Baş ağrılarını alır.
 • Bağırsakları zararlı bakterilerden ve mikroplardan arındırır.
 • Kekik yağı ile birlikte ağrıyan bölgeye topikal olarak uygulandığında kas, eklem, romatizma ağrılarını hafifletir.
 • Öksürüğü keser ve balgamı söktürür.
 • Ciğerleri temizler. Bu yönüyle sigara kullanan kişiler tarafından da tüketilebilir.
 • Vücudun kalsiyum, demir, magnezyum ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar.

Kekik suyu nasıl hazırlanır?

2 adet domatesin suyunu sıkın ve içine bir limonun suyunu ve 1 tutam taze kekiği ilave edin. Bu karışımı her gün bir bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Kekiğin zararları

 • Mukus zarlarda tahriş
 • Birtakım alerjik reaksiyonlar
 • Tiroid hormon düzeylerinde düşüş
 • Koma, nöbet, kalp durması gibi ciddi sağlık sorunları

Özellikle, hamilelerin, emziren annelerin, kan basıncı (hipertansiyon) sorunu yaşayanların ve 18 yaş altındakilerin kekik tüketiminden kaçınmaları gerekir. Kekik çayı hamilelerde düşüğe, ve hipertansiyona neden olabilir. (6)

Yukarıdaki yan etkiler, daha çok kekiğe karşı alerjisi bulunan ve doz aşımına kaçan kişilerde görülür. Düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, hassas bir bünyeniz varsa kekik çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

13 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Asya
Asya
2 yıl önce

Özellikle dağdan kendiniz toplayın tüketin doktora sorma safsatasınıda boşverin bizim doktorlar anca ilaç yazmasını bilir şu anda avrupada en fazla ilaç kullanan ülkeyiz tesadüfmü değil tabikide almanyanın dahiyane aklı bizim ezberci doktorlarımız sayesinde bunlara almanyada yasak olan ilaçlarda dahil

Nursel
Nursel
2 yıl önce

Kekik yağı içilebilen bir yağ değildir.Haricen daha güvenilirdir.

abidin mutluluğun resmi
abidin mutluluğun resmi
3 yıl önce

yani faydalar sayılmış ama öyle zararlardan söz edilmiş ki insanın kullanası gelmez. koma, kalp durması eee başka???? Bunu buraya yazan zat, eğer ciddi şeyler yazılacak ise adam gibi açıklamalar da yapılır. hiç bir sitede bu zararları okumadım. 18 yaş altı kullanmaktan uzak dursun demişsiniz ama neden???? çok ciddi şeyler bunlar,… Devamını oku »

HÜSEYİN YALTIRIK
HÜSEYİN YALTIRIK
2 yıl önce

SİZ ONLARA BAKMAYIN. BİR ÇOK ANNE YAVRUSUNU DAĞDA BAYİRDA KEKİK VE KEKİK YAĞIYLA KORUDU VE İYİ ETTİ. BİRAZ TANSİYONU ARTTIRABİLİR.. AMA ARDİNDAN BİR BARDAK LİMON SUYU DENGELER…. KORONANIN EN BÜYUK DÜŞMANİ KEKİK YAĞIDIR…. Bu BÖYLE BİLİNE.. !!!

AGK
AGK
3 yıl önce

Başka bir sitede kekiğin vücuttaki demiri emdiği yan etkilerinden biri olarak bahsedilmiş, burada demir deposu olduğu söylenmiş, hangisine nasıl güveneceğimi bilemedim, zira sürekli demir ilaçları kullanıyorum???

irem
2 yıl önce
Cevaben  AGK

merhaba, demir emilimi ile demir deposu olması ayrı şeylerdir. Kekik demir deposudur bu doğru fakat içerisindeki okzalat demir emilimini azaltır. Bunun önünr geçebilmek için bu tür içerisinde okzalat içeren besinleri c vitamini bakımından yüksek gidalar ile birlikte tüketmeliyiz. C vitamini ile tüketildiğinde bu demiri emmesini engellemiş olursunuz. okzalat içeren bazı… Devamını oku »

KESKİN kuaför
KESKİN kuaför
3 yıl önce

Mide rahatsızlığından dolayı nefesimde koku hissetmeye başladım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

Oğuz ÖZDEN
Oğuz ÖZDEN
3 yıl önce

Merhaba, Yıllar önce mide rahatsızlığım vardı. Su içsem midem ağrıyor beni kıvrandırıyordu.. Sonra internetten araştırma yaparken civanperçemi bitkisini keşfettim.. Aktardan şu an için 10-20 TL lik alsanız yeter. Sabah akşam aç karnına, bir su bardağının içine bir tutam civanperçemi koyup, üzerine kaynamış su ilave ediyorsunuz. İçilecek sıcaklığa gelince aç karnına… Devamını oku »

KESKİN kuaför
KESKİN kuaför
3 yıl önce
Cevaben  Oğuz ÖZDEN

Çok teşekkür ederim oğuz özden

Rabia
Rabia
3 yıl önce

Agrıyan dişinize kekik yagı sürün uyusturup agrıyı alıyor.

N.şişman
N.şişman
2 yıl önce
Cevaben  Rabia

Karanfil yağı uyuşturur dış ağrısını.kekik yağı aksine dile ve ağız içine direk temas ettiğinde temasettiği yeri soyar ve bütün gün onun rahatsızlığını çekilir. Tecrübe ile sabit.

Nazo
Nazo
3 yıl önce

Sade kekik çayı içsem birsey olurmu

Selma
Selma
2 yıl önce
Cevaben  Nazo

Bir tatlı kaşığı zeytinyğının içine iki damla damlatarak tüketiyorum

Araç çubuğuna atla