Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir?

Kategori: Sağlık Sözlüğü, Şifalı Bitkiler Print

Kekik, ballıbabagiller familyasından, bazen pembemsi kırmızı bazen de pembemsi beyaz renkli çiçeklere ve koyu yeşil, sapsız ya da kısa saplı yapraklara sahip bir bitkidir. Kekiğin kanseri önleme, kandaki şeker miktarını azaltma, idrarı söktürme gibi sağlığa pek çok faydası vardır. Bu bitkinin yağı ve suyu da tıpkı çiçekleri ve yaprakları kadar şifa vericidir. Kekiğin çiçeklerinden su buharı distilasyon yöntemi ile elde edilen yağı, saç ve cilt sağlığına faydalarıyla bilinir. Ancak aşırı kekik tüketimi bazı sağlık sorunu bulunan kişilerde ciddi komplikasyonları beraberinde getirebilir. Bu yüzden kekik çayı, yağı ya da suyunu tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Kekik nedir?

Kekik, daha çok çimenlik, orman kıyıları ve tarlalarda yetişen bitki türlerine verilen genel bir isimdir. Pek çok yemekte baharat olarak kullanılan kekiğin kendine has bir kokusu vardır. Güneşi ve sıcağı seven bu bitki, toprak sıcaklığının yüksek olduğu kayalık ve dağlık alanlarda yetiştir. Çiçekleri ve yaprakları ilaç olarak kullanılabileceği gibi gıdalarda tatlandırıcı madde olarak ta kullanılabilir. Ayrıca parfümlerin bileşenlerinde ve diş macunlarında kullanılır.

Kekik nasıl kullanılır?

Genellikle baharat olarak yemeklerimize eşsiz bir tat veren kekik, farklı şekillerde kullanılabilir. Bitkisi daha çok demlenip çay olarak tüketilirken, bu bitkiden hazırlanan kekik yağı ise genellikle kozmetik ürünlere ilave edilir. Ağız gargaraları, merhemler ve aromaterapi yağlarında kekik yoğun bir şekilde kullanılır.

Kekik

Kekiğin besin değeri çok yüksektir ve lezzetli bir baharattır

Kekik yağı; şampuan, saç kremi, yaşlanma karşıtı cilt bakım kremi ve ağız bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir üründür. Bu yağı, aktarlardan satın alabileceğiniz gibi bitkiden kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Son olarak kekik bitkisini demleyip süzerek elde ettiğiniz kekik suyunu içerek tüketebilirsiniz.

Kekiğin besin değeri ve içerdiği vitaminler

Tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu olan bu şifalı bitki; potasyum, magnezyum, demir, manganez, selenyum ve kalsiyum açısından son derece zengindir. Bol miktarda C, A, K, E vitaminleri içeren kekik ayrıca harika bir beta-karoten, folik asit ve B-kompleks vitaminleri kaynağıdır.

Kekiğin ve kekik yağının faydaları nelerdir?

Kalp sağlığını gözetir

Kolesterol seviyelerini düşürür ve dengeler. Aynı zamanda kalp sağlığını da gözetir. Yüksek tansiyonun olumsuz etkilerine karşı kişiyi korumanın yanı sıra ciddi bir kardiyovasküler rahatsızlık olarak bilinen aterosklerozu da tedavi eder.

Rezene nedir, nasıl kullanılır? Rezenenin faydaları nelerdir?

Kişinin kalp krizi de dahil olmak üzere çoğu kalp rahatsızlığına yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır. Özellikle düşük tansiyon hastalarında kan basıncını dengeleyerek halsizlik ve aniden yere düşme gibi semptomları giderir.

Kansere karşı koruyucudur

Kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidine karşı kişiyi korur, kanser hücrelerinin daha geniş alanlara yayılmasını engeller. Meme kanserini önlemeye yönelik olarak terapötik bir özellik sergiler. Bileşenlerinde bulunan ursolik asit, oleanolik asit, lutein, beta-sitosterol ve karvakrol sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu durdurur.

İltihabı önler

Pek çok iltihap oluşumunun asıl nedeni olan COX-2 enzimini baskılayan kekik yağı, bileşenlerindeki karvakrol ve timol yardımıyla inflamasyonla savaşır. Romatoid artrit ve gut hastalıkları gibi iltihaplı rahatsızlıkların tedavisinde kekikten yararlanılabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

A ve C vitaminleri açısından eşsiz bir kaynak olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle soğuk havalarda kişinin grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarıyla karşılaşma olasılığını düşürür. Vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırarak, inflamatuar etkileri sayesinde hastalıklara karşı bizi korur. Yaralara uygulanan kekiğin yağı ise yaraların iyileşme sürecini kısaltır.

Dispraksi tedavisinde etkilidir

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu (DİPRAKSİ) tedavisinde özellikle çocuklarda etkilidir. Hareketi etkileyen ve kişide hareket kısıtlamasına neden olan bu nörolojik hastalığın tedavisinde kekik yağı da kullanılabilir.

Sindirim sistemi sorunlarını giderir

Vücudumuzdaki toksinlerin ve zararlı maddelerin yok edilmesine katkıda bulunan kekik yağı, bu özelliği sayesinde sindirim sistemini de olumlu bir şekilde etkiler. Düzenli olarak tüketilen kekiğin çayı, hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi mide-bağırsak şikayetlerin giderilmesine aracılık eder. Aynı zamanda anti-spazmodik bir özellik sergileyerek, bağırsak kramplarını hafifletir.

Kekik ve adet kanamasına faydası

Adet söktürücü olarak da kullanılabilen bu bitki, kadınlarda adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde seyretmesine olanak tanır. Aynı zamanda adet dönemindeki bağırsak kramplarına ve sancılara da iyi gelir. Adet döneminden bir hafta önce başlanarak, her gün düzenli olarak çayının tüketilmesi, adet gecikmesini engeller.

Göz sağlığına iyi gelir

A vitamini açısından zengin bir besin olarak, A vitamini eksikliğinin ciddi sonuçlarından biri olan gece körlüğüne karşı kişiyi korur. Makula dejenerasyonu başta olmak üzere pek çok göz rahatsızlığının önlenmesine katkıda bulunur.

Solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi eder

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, bronşit ve öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıklarını doğal bir şekilde tedavi eder. Boğaz ağrılarını dindiren kekik çayı, akut bronşit semptomlarını hafiflettiği için hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ağız sağlığını korur

Antibiyotiklere karşı dirençli olan bakteri ve mikropları bile yok eden kekik yağı, ağız sağlığını korur. Antiseptik bir yönü bulunan bu yağ ile gargara yapmak, diş çürümesi, diş etlerinde iltihap oluşumu, diş plakları gibi sorunları giderir. Güçlü bir antiseptik olarak ağzımızı bakteri ve mikroplardan arındırır.

Kekik yağı cilt sağlığına iyi gelir

Sivilce, yara, kesik tedavisinde de etkili olan kekiğin yağı, doğrudan cilde uygulandığında yaraları iyileştirir. Cilt çatlakları ve kabarıklıkları ile belirgin egzamanın tedavisinde etkili olan bu yağ, muhteşem bir antioksidan olarak, yaşlanma etkilerini de yavaşlatır.

Isırgan otu nedir, neye iyi gelir? Isırganotu çayının faydaları

Kekik yağını akne tedavisinde kullanmak için 20 dakika boyunca bir miktar kekik yağını sıcak suda kaynatın. Ardından bir parça pamuğa birkaç damla kekik yağı damlatın. Son olarak da cildinizdeki sivilceleri bu pamuk ile silin. Ayrıca kekik yağı, doğal bir cilt temizleyici ve peeling olarak cildi toksinlerden arındırır.

Kekik yağı

Kekik yağı akne gibi cilt sorunların tedavisinde faydalıdır

Kekik yağı baş ağrılarını giderir

Başınız ağrıdığında alın bölgenize birkaç damla kekik yağı damlattığınızda ve nazikçe alnınıza masaj yaptığınızda şiddetli migren ağrılarınızın hafiflediğine tanık olabilirsiniz. Stres ve gerginliğe iyi gelen kekik yağını soluduğunuzda bile ruh halinizde genel bir iyileşme hissedebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi semptomlarını hafifletir

Anti bakteriyel olarak, gıda zehirlenmesinin yol açabileceği ciddi komplikasyonları önler. Ancak gıda zehirlenmesi durumunda kekik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bazı durumlarda yanetkilere neden olabilir.

Saç dökülmesini önler

Kepek tedavisinde etkili olan kekik yağı, aynı zamanda saç dökülmesini de durdurur. Daha güçlü, canlı ve parlak saçlara sahip olabilmek adına şampuanınıza az bir miktar kekik ve lavanta yağı ilave edebilirsiniz.

Enerji verir

Dolaşımı uyaran kekik yağı, kişinin kendini daha enerjik ve pozitif hissetmesini sağlar. Tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak adına akşamları kekik çayı tüketebilirsiniz. Hatta esansiyel kekik yağını soluduğunuzda bile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Kekiğin diğer faydaları

 • Ciltte ağrıyan bölgeye uygulanan kekik yağı, ağrı ve acıyı hafifletir.
 • Daha sağlıklı bir uyku çekmenize olanak tanır.
 • Kişinin kilo vermesine yardımcı olur.
 • Alzhemeir ve Parkinson gibi rahatsızlıklara karşı beyni korur.
 • Omega 3 yağ asidi seviyesini yükselterek, beyin sağlığına katkı yapar
 • Depresyonun tedavisinde kekikten aromaterapötik tedavide yararlanılabilir.
 • İdrar söktürücüdür
 • Böcek ısırıklarını tedavi eder.
 • Bileşenlerinde yer alan demir sayesinde kas ve kemik gelişimini destekler.

Kekik hangi hastalıklardan korur?

Yemeklerde düzenli olarak az miktarda kekik kullanmak Diyabet, Astım, Bronşit, Zatürre, Kanser, Kolesterol, Romatizma, Tümör, Çocuklarda görülen kansızlık, Alzheimer, Soğuk algınlığı ve Mantar gibi hastalıkların gelişmesini engeller.

Kekik zayıflatır mı?

Metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan kekik, kişinin zayıflamasına katkıda bulunur. Düzenli olarak en az bir ay boyunca aç karna tüketilen kekik suyu ya da kekik çayı, kişinin istediği kiloya kısa bir sürede inmesine yardımcı olur.

Kekik öksürüğe iyi gelir mi?

Bronşit ve astım belirtilerini gideren kekik çayı, güçlü bir anti-enflamatuvar olarak aynı zamanda şahane bir balgam söktürücüdür ve öksürüğü hafifletir.

Kekik çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Bir bardak suyu cezvede iyice kaynatın. 1 çay kaşığı kekiği suya ekleyin. Çayı 10 dakika demlendirin ve süzün. 1 yemek kaşığı organik bal ve 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin.

Çörek otu nedir? Faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Kekik çayının faydaları arasında şunlar bulunur:

 • Adet söktürücüdür.
 • Gastrit ve reflü gibi mide sorunlarını giderir.
 • Detoks etkisi göstererek, vücudu mikrop ve toksinlerden arındırır.
 • Depresyon, anksiyete vb. psikolojik sorunlara iyi gelir.
 • Kişinin üzerindeki yorgunluğu alır.
 • İshale iyi gelir.
 • Ateş düşürücüdür.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Uyku periyodunun bir düzene girmesini sağlar.
 • Göğüs ağrılarını hafifletir.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Kekik çayının zararları

 • Mukus zarlarda tahriş
 • Birtakım alerjik reaksiyonlar
 • Tiroid hormon düzeylerinde düşüş
 • Koma, nöbet, kalp durması gibi ciddi sağlık sorunları

Özellikle, hamilelerin, emziren annelerin, kan basıncı sorunu yaşayanların ve 18 yaş altındakilerin kekik tüketiminden kaçınmaları gerekir. Hamilelerde kekik çayı tüketimi düşüğe, kan basıncıyla ilgili sorunu bulunanlarda ise hipertansiyona neden olabilir.

Yukarıdaki yan etkiler, daha çok kekiğe karşı alerjisi bulunan ve doz aşımına kaçan kişilerde görülür. Düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, hassas bir bünyeniz varsa kekik çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışın.

Kekik suyunun faydaları nelerdir?

 • Tıpkı kekik çayı gibi adet söktürür ve adet sancılarını giderir.
 • Baş ağrılarını alır.
 • Bağırsakları zararlı bakterilerden ve mikroplardan arındırır.
 • Kekik yağı ile birlikte ağrıyan bölgeye topikal olarak uygulandığında kas, eklem, romatizma ağrılarını hafifletir.
 • Öksürüğü keser ve balgamı söktürür.
 • Ciğerleri temizler. Bu yönüyle sigara kullanan kişiler tarafından da tüketilebilir.
 • Vücudun kalsiyum, demir, magnezyum ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar.

Kekik suyu nasıl hazırlanır?

2 adet domatesin suyunu sıkın ve içine bir limonun suyunu ve 1 tutam taze kekiği ilave edin. Bu karışımı her gün bir bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.


Kaynaklar
1- Benefits Of Thyme
2- Health Benefits of Thyme oil
3- Uses of Thyme Oil

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla