Karpuzun faydaları ve karpuz tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

22 Haziran 2016   |    17 Ocak 2020    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

karpuzun faydalarıKarpuzun sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Bir porsiyonu 50-60 kalori olan karpuz yazın hem serinlik veriyor hem de tatlı ihtiyacını karşılıyor. Yaz sofralarının baş tacı olan karpuzun alınması gereken miktarının kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boy ve kilosuna göre değiştiğini söyleyen Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel karpuz tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Karpuzun porsiyon miktar kişiye göre değişir

1 porsiyonu 200 gram olan karpuzun 50-60 kaloridir. Yazın hem hafif hem de sağlıklı bir yemek için karpuz gün içinde öğünlere eklenebilir. Ama karpuz da her meyve gibi fruktoz (meyve şekeri) içerir ve kalorisi vardır. Kişinin tüketeceği karpuz miktarı alması gereken kaloriye göre değişir. Alınması gereken kalori de kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boy ve kilosuna göre değişir. Günde ortalama 2-3 porsiyon karpuz tüketilebilir ama bu miktar kişiye göre değişir.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Şeker hastaları karpuzu ölçülü tüketmeli

Karpuzu herkes tüketebilir. Karpuzun sıvı içeriği yüksek olduğu için sıvı kısıtlaması olan böbrek hastalarının dikkat ederek tüketmeleri gerekebilir. Şeker hastaları karpuz tüketebilir ama porsiyona dikkat etmelidir. Çünkü meyve şekeri kan şekerini yükseltir ve miktarı fazla olursa kan şekerinde istenmeyen yükselmelere neden olur. Diyabetli kişiler karpuz tüketecekleri zaman porsiyona dikkat etmeli 1 öğünde 1 porsiyondan fazla tüketmemelidir.

Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor

  • Günlük meyve ihtiyacını karşılar.
  • Lif içerdiği için bağırsakları çalıştırır.
  • Su içerdiği için günlük tüketmemiz gereken sıvı ihtiyacını karşılar.
  • Kırmızı meyvelerde antosiyanin ve likopen yüksektir ve bunlar kalp hastalıkları, kalp krizi ve bazı kanser türlerine (özellikle prostat) karşı koruyucudur.
  • C vitamini ve folik asit yüksektir. C vitamini hastalıklara karşı koruyucu en iyi antioksidan vitaminlerden biridir.
  • Kırmızı meyveler inflamasyonu azaltır ve antioksidan özelliklere sahip bazı flavonoidler içerir. Karpuzun bu nedenle hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Böğürtlen neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Kansere karşı savaşıyor

Bilimsel çalışmalar karpuzun özellikle prostat kanserine karşı koruyuculuğunu gösteriyor. Kırmızı renginden de anlaşıldığı gibi karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Karpuz ödemi azaltır

Karpuz, su oranı çok yüksek bir meyve olduğu için sık idrara çıkarır. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için çok faydalıdır. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde de kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sindirim sistemini düzenler.

İltihaba neden olan besinler! İltihap kurutan şifalı bitkiler ve kürler

Karpuz tansiyona iyi gelir

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını yani tansiyonu düşürür. Potasyum kan damarlarındaki gerginliği azaltır, böylece kan akışı kolaylaşır. Karpuzda bulunan karotenoidler arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncı, kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı risklerini azaltır.

Potasyum nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Saç ve cilt sağlığını koruyor

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besindir. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren sebum üretiminde gerekli A vitamini içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı olur.

Kalp sağlığını koruyor

Karpuz çekirdeğinde bulunan Cucurbocitrin isimli madde kan basıncını düşürür ve böbrek fonksiyonlarını rahatlatır. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da koruyor. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği yeterli olacaktır. Çiğnemek veya doğrudan yutmak fark etmeyecektir.

Beyaz lahananın faydaları! Bağırsakları koruyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor

Uykuyu düzenliyor ve hafızayı güçlendiriyor

Karpuz, kaliteli uyumaya yardımcı oluyor ve uyku bozukluklarını azaltır. Hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendiriyor.

Kasları rahatlatıyor

Spordan hemen sonra karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi kas ağrısını azaltmaya yardımcı oluyor, kasları güçlendiriyor, egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırıyor. Hızlı kas toparlanması için spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu içilebilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla