Kesici-Delici Alet Yaralanmaları Anketi’nin sonuçları 23 Eylül’de açıklanacak

19 Eylül 2016   |    23 Eylül 2016   |   Kategori: Arşiv, Sağlık Gündemi Print

Türkiye’de sağlık çalışanlarına yönelik olarak yapılmış olan en kapsamlı anket çalışmalarından birisinin sonuçları 23 Eylül 2016 / Cuma günü canlı yayında açıklanacak. Ulusal sağlık standartlarını daha iyi bir noktaya taşımak için çalışışan Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu, tarafından hazırlanan ve yaklaşık 1050 kişi tarafından yanıtlanan “Kesici-Delici Alet Yaralanmaları Anketi” bu alanda yapılmış ender bilimsel çalışmalardan birisi olma niteliği taşıyor. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serhat Ünal tarafından açıklanacak olan anket güncel durum ile ilgili kapsamlı bir saha profili sunacak. Canlı yayını takip etmek isteyenler etkinliği şu linkten izleyebilirler: >>> http://www.hscgp.org

hscgp-canli-konferans

Anket kapsamında sorulara gönüllü olarak cevap veren 1050 sağlık çalışanının ülkemizdeki kesici-delici alet yaralanmaları ile ilgili maruz kaldıkları durumlar sorgulandı. Anket, sağlık çalışanlarına meslek hayatları boyunca kesici-delici alet yaralanmalarına maruz kalıp kalmadıklarına, şayet kaldılarsa hangi prosedürleri uyguladıklarına ilişkin sorular içeriyordu. Elde edilen bilgiler ülkemizde sağlık çalışanlarının maruz kaldığı kesici-delici alet yaralanmaları ile ilgili mevcut durum ile ilgili önemli bulgular sunacak.

Anketin sonuçları ile ilgili ön bir değerlendirme yapan Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, “Hasta ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin önemine dikkat çekmek ve ulusal sağlık standartlarını daha iyi bir noktaya taşımak amacıyla kurulan bir platform olarak bu çalışmayı önemsiyoruz. Bu anket çalışması ile Türkiye’deki hastanelerde meydana gelen kesici-delici alet yaralanmaları ile ilgili önemli veriler sağladığımızı düşünüyoruz” dedi.

Bu tarz yaralanmaların sıklığı ve boyutu ile ilgili Türkiye’ye ait daha önce fazla veri olmadığını dile getiren Prof. Dr. Serhat Ünal, şu bilgileri verdi: “Maalesef Türkiye’de sağlık çalışanı güvenliği ile ilgili çok az veri var; var olan çalışmalar da oldukça dar kapsamlı. Konunun ciddiyetini algılamak için özellikle sağlık çalışanlarının konuyla ilgili bilinçlendirilmesi, doğru raporlama sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması, böylece ülkemizdeki durumu göz önüne serecek rakamların ortaya çıkması gerekiyor.

HSÇG Platformu, Sağlık Çalışanları Kesici Alet Yaralanmaları Anketi’ni başlattı

Ancak bu çerçevede referans uluslararası çalışmalara benzer, geniş kapsamlı yerel çalışmalar mümkün olabilir. Biz de daha kapsamlı çalışmalara ışık tutacak bir ön çalışma olarak bu anket çalışmasını hazırladık. Elde ettiğimiz sonuçların dikkat çekici olduğunu ve bu anketinin önemli bir dönüm noktası olacağı düşünüyoruz.”

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla