Kış aylarında kilo vermek neden zordur? Doğal çözüm yolları

28 Aralık 2019   |    23 Mayıs 2022    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Zayıflama ve Obezite Print

Kilolarla başı belada olan birçok insanın korkulu rüyası olan kış mevsimi geldi. Yeni yılın gelmesi, bahar ve yaz aylarının yaklaşmasıyla kilo verme isteği de bir hayli arttı. Fakat yıllardır herkesin serzenişte bulunduğu bir konu var: Kış aylarında kilo vermek neden zordur? Bu sorunun en temel sebebi kış aylarında havaların soğuk olmasın dolayı vücudumuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyar ve midemiz beynimize daha sık aç olduğunu iletir. Diğer bir sebep ise kış mevsiminde güneş ışınlarının dünyaya daha az ulaşmasından dolayı D vitamini eksikliğidir. Soğuk hava sebebiyle hareket de azalır. İşte kışın kilo vermeyi kolaylaştıran çözümler:

1. Bol Sıvı Tüketimi

Başta su olmak üzere sıvı tüketimi fazla kilolarımızdan kurtulmak için önemli bir adımdır. Zaten su tüketimi kış ayına veya kilo verme sürecinin haricinde sağlığımız dikkat etmemiz gereken bir durumdur. Günde 1,5 – 2 litre su tüketimi rutinimizde atlamamamız gereken bir detay. Fakat buna ek olarak kışın acıkma sinyallerine karşı savaşmak için de kullanılabilir. Suyun verdiği hacim ile midenizin acıkma aralığını genişletebilirsiniz. Veya yine soğuk havaların vazgeçilmezi olarak bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

2. D Vitamini Takviyesi

Güneş ışınlarından mahrum kalmak kilo vermemizi engellerken bedenimizi de zayıf bırakabilir. Bu sebeple kış mevsiminde Güneş’ten alamadığımız bu D vitaminin gerek takviye edici gıdalar yoluyla gerekse 25 dakika dışarıda vakit geçirerek almamız gerekiyor.

D vitamini neye yarar, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

3. Egzersiz Yapmak

Kışın getirdiği rehaveti üzerinizden atın. Spor yapmak her zaman olduğu gibi bu dönemde de kilo kontrolü ve kilo vermek için önemli bir yöntem günde bir saatinizi egzersiz yapmaya ayırın. Hiç değilse günlük rutinlerinizi tamamlarken yürümeye çalışın.

Kışın sağlıklı kalmak ve kilo almamak için doğru besinleri tüketmek gerekiyor

4. Dengeli Beslenme

Kış aylarında vücudumuz gereken ısı ihtiyacını karşılamak için daha sık acıkır. Bu sebeple bu mevsim yediklerimize daha de dikkat etmeliyiz. Kış sebzelerinin yanında baklagiller ve bulgur tercih etmek tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlayacaktır. Daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz: >>>

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla