Kolesterol aşısı nedir? İlaç yerine geçer mi? Bir defa kullanmak yeterli olur mu?

Kategori: Kardiyoloji, Kolesterol İlaçları Print

‘Kolesterol aşısı nedir? İlaç yerine kullanılır mı? Bir defa kullanmak yeterli olur mu?’ sorusunun yanıtları ile ilgili bilgi veren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Sadık Volkan Emren, halen çalışmaları süren Kolesterol aşıları ile ilgili mevcut bilimsel veriler ile ile ilgili bilgi verdi.

Her şeyden önce halk arasında kolesterol aşısı olarak bilinen PCSK9 inhibitörleri (engelleyicileri) koyucu niteliğinde olan bir aşı değil bir ilaçtır. Kötü kolesterolün (LDL kolesterol antikor LDL kolesterolünün) karaciğerden temizlenmesine yardımcı olmaktadır. PCSK9 enzimi, karaciğerde üretilmekte ve LDL algılayıcılarına bağlanarak onların harabiyetine yol açmaktadır. Bu enzimin engellenmesi LDL kolesterol seviyesinde %50-60 oranda düşme sağlamaktadır. Dolayısıyla tek başına kolesterol (yapımını azaltan) ilaçlarının yerine kullanılmamaktadır.

Prof. Dr. Mehdi Zoghi: Kolesterol ile ilgili kafanızda soru işaret(ler)i kalmasın

Kalp ve damar hastalıkları açısından yüksek riskli hastalar ve ailevi kolesterol yüksekliği olan hastalarda kolesterol düşürücü ilaçların yetersiz olduğu durumlarda ek tedavi olarak veya kolesterol düşürücü ilaçların tolere edilemediği durumlarda alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır. İlaç İnsülin iğnelerine benzer şekilde cilt altına enjeksiyon yoluyla uygulanmaktadır. Tek kullanımı yeterli değildir. Cilt altına enjeksiyonla periyodik olarak genellikle 2 haftada bir, bazı formları ise 4 hafta bir kullanılmaktadır.

Referanslar:

 • Catapano AL. ESC/EAS Guidelines for t he management of 
  Dyslipidemia. European Heart Journal 2016.

Kolesterol aşısında ilk aşama başarı ile tamamlandı ve insan testleri başladı

 • Lloyd-Jones DM, Morris PB, Ballantyne CM, Birtcher KK, Daly DD Jr, 
  DePalma SM, et al. 2016 ACC Expert Consensus Decision Pathway on 
  the Role of Non-Statin Therapies for LDL-Cholesterol Lowering in 
  the Management of Atherosclerotic Cardiovascular Disease Risk: 
  A Report of the American College of Cardiology Task Force on 
  Clinical Expert Consensus Doc. J Am Coll Cardiol 2016;68:92–125.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla