Konsantrasyonu artıran besinler ve vitaminler nelerdir?

6 Aralık 2017   |    28 Şubat 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet Print

Son zamanlarda yoğun bir dönem geçiriyor, yorgunluğunuzun etkisiyle de dikkat dağınıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Dikkat dağınıklığınızı ortadan kaldırarak konsantrasyonunuzu artırmak için hayatınıza dahil edebileceğiniz besinleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy’dan öğrendik…

Kafein uyarıcı olabilir!

Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçlarda bulunan kafein, uykulu hissetmenizi sağlayan bir kimyasal haberci olan adenozini bloke ederek uyanık kalmanızı sağlar ve kısa vadeli de olsa size enerji vererek konsantrasyonunuzu artırır. Ancak fazla tüketilmesi özellikle kalp hastalarında ve diğer kronik hastalıkları olan kişilerde rahatsızlığa neden olabilir.

Sınav öncesi stresi azaltan, konsantrasyonu artıran beslenme önerileri

Glikoz kısa vadeli destektir!

Glikoz, beyninizin en çok tercih ettiği yakıt kaynağıdır. Yalnız bu yakıt kaynağını işlenmiş paketli gıdalardan almak yerine meyvelerden almak daha doğru bir tercih olacaktır. Bir bardak meyve suyu, hafıza, düşünme ve zihinsel kabiliyete kısa vadeli destek sunabilir. Şeker aynı zamanda kalp rahatsızlığı başta olmak üzere pek çok metabolik rahatsızlığı tetikleyebilecek bir unsur olduğu için sınırlı tüketilmesinde fayda vardır.

Glukoz nedir, neye yarar? Düşmesi ve yükselmesi tehlikeli mi?

Sağlıklı bir beyin aktivitesi için kahvaltıyı ihmal etmeyin!

Kahvaltıyı atlamak ya da hafifçe geçiştirmek cazip gelse de yapılan araştırmalar lifli tam tahıllar, süt ve meyvelerden oluşan doyurucu bir kahvaltının hafıza ve dikkati artırabileceğini göstermektedir. Özellikle düzenli kahvaltı yapan çocukların okul başarısı daha yüksektir ve daha iyi performans gösterirler.

Beynin en büyük dostu: Omega 3 kaynağı balık…

Beyin sağlığı için önemli olan Omega 3 yağ asitleri açısından zengin balık, konstantrasyonu artırmasının yanı sıra inme ve düşük riskini de azaltır. Beyin ve kalp sağlığı için haftada iki porsiyon balık tüketin.

Çikolatadan vazgeçmiyorsanız, tercihiniz bitter olsun!

Düzenli E vitamini tüketiminin bilişsel hafıza kayıplarını azaltmada önemli bir rolü olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. Fındık, tohumlar ve bitter çikolata konstantrasyonu artıran kafein gibi doğal uyarıcılar içerir. Aşırı kalorili, yağlı veya şeker oranı yüksek çikolatalar yerine kakao oranı yüksek olan çikolataları tercih edin.

Sınav stresi ve konsantrasyonu için bitki çayları birebir

Beslenmenize avokado ve kepekli tahılları ekleyin

Vücuttaki her organ, özellikle kalp ve beyin kan akışına bağlıdır. Tahıl tüketimi yüksek bir diyet ve avokado gibi orta zincirli yağ asidi içeren yiyecekler kalp rahatsızlığı riskini azaltarak kötü kolesterolü düşürebilir. Bu, plak oluşma riskinizi azaltır ve kan akışını artırarak beyin hücrelerini harekete geçirmenin basit, lezzetli bir yolunu sunar. Patlamış mısır ve kepekli buğday gibi kepekli tahıllar diyet lifi ve E vitaminine de katkıda bulunur. Avokado yağlı olmasına rağmen sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olan tek-doymamış yağdır.

Avokado nedir, nasıl yenir? Avakadonun faydaları nelerdir?

Hem antioksidan hem besleyici: Yaban mersini…

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yaban mersininin beyninin, serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korunmasına yardımcı olabileceğini ve Alzheimer hastalığı veya bunama gibi yaşla ilişkili durumların etkilerini azaltabileceğini gösteriyor.

Yaban mersini hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin faydalarını göz ardı etmeyin!

Diyetinizde gerekli besin maddeleri yoksa konsantre olma kabiliyetinize zarar verebilirsiniz. Çok fazla yemek ya da çok az yemek, odaklanmanıza engel olabilir. Ağır bir yemek yorgun hissetmenize neden olabilir.

Vitamin, mineral ve takviyeler ne kadar işe yarar?

B, C, E, beta-karoten ve magnezyum gibi vitamin takviyelerinin beyin güçlendirici gücü üzerine yapılan araştırmaların birçoğu umut verici olsa da bunlar diyetleri belirli besin maddelerinden yoksun kişiler için yararlıdır. Herhangi bir besin takviyesi almadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Beslenmenin yanı sıra…

  • Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkın ve düzenli olarak 7-8 saat uyuyun.
  • Günde en az 2 litre su için.
  • Düşünmeyi keskinleştirmeye yardımcı olacak egzersizler yapın.
  • Meditasyon, yoga gibi alternatif dinlenme yöntemlerinden yararlanın.

Kısa Bilgiler

Kafein baş ağrısı yapar mı?

Kafein belli durumlarda baş ağrısını hafifletse de düzenli olarak tüketildiğinde, bağımlılığa neden olabilir ve yoksunluğu baş ağrısına neden olabilir. Kafein beyni çevreleyen kan damarlarını daraltır ve tüketmeyi bıraktığınızda bu damarlar genişler. Bu da beyin çevresindeki kan akışında, sinirlerde baskıya neden olabilecek bir artış yaratır. Baş ağrısı bu şekilde oluşur.

Şeker konsantrasyonu bozar mı?

Şekerli bir şey tükettikten sonra kendimizi enerjik ve uyanık hissetsek de bu etki uzun sürmez. Glikoz seviyemiz ortalama olarak 20 dakika sonra düşmeye başlar ve odaklanma seviyemizi olumsuz etkiler.

Balık yağı odaklanmayı arttır mı?

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitlerinin, konsantrasyonu ve bilişsel işlevi iyileştirebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Ancak bu etkinin boyutu kişiye ve özel koşullara bağlı olarak değişebilir. Çalışmalar, omega-3 takviyesinin DEHB'si olan çocuklarda dikkati ve bilişsel performansı iyileştirebileceğini göstermiştir ve bazı araştırmalar bunun sağlıklı yetişkinlere de fayda sağlayabileceğini öne sürmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla