Koronavirüsü küçümseyen Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, virüse yakalandı

8 Temmuz 2020   |    21 Temmuz 2020    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Uzun süre koronavirüs salgınını ciddiye almayan ve bu nedenle ülkesini felakete sürükleyen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Bolsonaro, dördüncü defa koronavirüs testi olmak ve ciğerlerini kontrol ettirmek için hastaneye gitmişti. Bolsonaro’da 38 derece ateş olduğu kaydedilmişti. Koronavirüs testinin pozitif çıktığını televizyondan gazetecilere ve halka duyuran Bolsonaro, “Bu hastalığın eninde sonunda toplumun önemli bir kısmına yayılmasını bekliyorduk, sonunda bana da geldi” dedi.

Brezilyalı lider, bugüne kadar koronavirüs krizinin etkilerini küçümsemesi dolayısıyla eleştiriliyordu. Brezilya, 1,6 milyon koronavirüs vakası ve 65 bin kişinin koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmesiyle krizi en olumsuz şekilde yaşayan ABD’den sonraki ikinci ülke. Bolsonaro, ekonomiye zarar verdiği gerekçesiyle eyalet liderlerini sokağa çıkma yasaklarını gevşetmeye çağırmış, maske takmanın etkilerini hafife alan açıklamalar yapmıştı.

Salgına karşı yeterince önlem almamakla suçlanan Brezilya lideri, daha önce koronavirüs için “Basit bir grip gibi” demişti. Bolsonaro’nun koronavirüse karşı aldığı önlemleri eleştiren iki sağlık bakanı görevlerinden istifa etti. Genelde maske takmayan aşırı sağcı lider, koronavirüs testi olmak için gittiği hastane civarındaki destekçilerini ise yüzünde maskeyle selamladı. Bu sefer sosyal mesafeye dikkat eden Bolsonaro, iyi hissettiğini söyledi.

COVID-19 Koronavirüs Salgını

Bolsonaro’nun ekibinden önceki gün yapılan açıklamada ise siyasetçinin pazar gününden beri kendini iyi hissetmediği, koronavirüs test sonucu beklenirken Bolsonaro’ya hidroksiklorokin tedavisinin uygulanmaya başlandığı aktarılmıştı.

Bolsonaro daha önce Brezilya’daki cezaevleri, kiliseler, mağazalar ve okullarda maske takma zorunluluğu getiren koronavirüs önlemleri yasasının bazı kısımlarını veto etmişti. Ülkede bazı eyaletler ve kentler, merkezi idareden bağımsız olarak maske zorunluluğu uyguluyor. Brezilya, haziran ayının başında açıkladığı bir karar ile bundan sonra koronavirüs ölüm ve vaka sayılarını açıklamayacağını duyurmuştu; ancak bu karar daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu.Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla