K2 vitamini menopoz sonrası kemikleri güçlendirir ve osteoporozu önler

24 Ağustos 2010   |    6 Eylül 2022    |   Kategori: Kadın Hastalıkları, Menopoz, Osteoporoz, Vitaminler Print

K2 eksikliği kemikler ve kalp-damar sağlığı için önemli bir soru! Yeni bir K vitamini formu olan K2 kemikleri desteklerken, damarlarda kalsiyum birikmesini önlüyor. Yapılan güncel çalışmalar, K2 vitamini kullanan kadınlarda kalp damar sağlığının daha iyi olduğunu; menepoz sonrasında K2 kullanımının ise kadınlarda kemik yoğunluğunu arttırdığını ve osteoporoz gelişmesini engellediğini gösteriyor. K2 Vitamini kemik sağlamlığının sürdürülmesinde ve arterlerde kalsiyum birikmesini önlemede önemli bir etkiye sahiptir. 

Geçmişte K vitaminlerinin tek bir vitamin olduğu düşünülüyor ve K vitamini olarak adlandırılıyordu. Bugüne kadar yaygın kullanılan K1 vitamini ağırlıklı olarak kan pıhtılaşması için etki ediyordu. Ancak, kullanımına yeni başlanan K2 vitamini kemiklerde kalsiyum toplanmasına yardımcı olup, atardamarlarda sertliğe yol açan kalsiyum birikmesine engel oluyor.

K2 vitamin takviyesi kemikler için çok önemli

Kemik kalitesi için, kalsiyumun kemik yapısına bağlanmasından sorumlu protein olan osteokalsinin aktive olmasında K2 vitaminine ihtiyaç olduğunu belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. C. Tamer Erel, şu bilgileri verdi:  “Yaşlanmanın doğal sonucu olarak kemik kaybı meydana gelmektedir. Kemiklerin sağlamlığı ve mineral yoğunluğu, iskeletin daha yoğun bir büyüme gösterdiği çocuklukta ve ergenlikte artırılabilir. Yirmili yaşların sonundan otuzlu yaşların ortasına kadar kemik kütlesinin zirvesine erişildikten sonra kemik mineral yoğunluğunda yaş ilerledikçe azalma olur.

K vitamini neye yarar? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Bu nedenle, genç yaşlarda kazanılan kemik kütlesi ne kadar yüksekse genel olarak kemik kütlesi de o kadar uzun korunabilir. Çocukların kemik metabolizması erişkinlerden çok daha yüksektir, başka bir deyişle sağlıklı kemik dokusu yapılabilmesi için çocukların daha fazla K2 vitaminine ihtiyaçları vardır. Büyüyen çocuklarda K2 vitamini eksikliği çok önemlidir ve erişkinlikte bunun çok yönlü etkileri olmaktadır. Araştırmalar ergenlik çağı öncesi çocuklara verilen K2 vitaminin kemik yapılanmasında rol alan faktörler üzerinde olumlu etki yaptığını göstermiştir.”

K2 eksikliği kalsiyumun damarlardan temizlenmesini aksatıyor

Yeterli miktarda K2 vitamini alımının kalp damar sistemini olumlu yönde etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Erel, “K2 vitamini damar duvarlarında kalsiyum birikimini engelleyen Matrix Gla Proteinini (MGP) harekete geçirmektedir. Kalsiyum; çözünebilen faktörler, hücreler ve dokulardan oluşan koordine bir sistemle uzaklaştırılarak arterlerin sağlıklı ve esnek kalması sağlanmaktadır. Ancak, K2 vitamini noksanlığı, kalsiyumun damarlardan temizlenme sürecinin normal işlemesini büyük ölçüde aksatmaktadır.

Bu nedenle, K2 vitamini noksanlığı, damarlarda kalsiyum birikimi riskini işaret etmektedir. Gerçekten de yapılan bilimsel çalışmalarda, K2 vitamini alan kadınlarda kalp damar sağlığının daha iyi olduğu gösterilmiştir. K2 Vitamini eksikliği olan kişilerde görülebilecek sağlık sorunlarının başında, damarlarda kalsiyum birikmesi (kalsifiye aterosklerozi), yumuşak doku kalsifikasyonu (artroz), kemik yoğunluğunda azalma, kemik erimesi (osteoporoz) gelmektedir” şeklinde konuştu.

Menopoz nedir? Ne zaman başlar? Belirtileri ve tedavisi

Kireçlenmeye K2 vitamini önemli bir etkiye sahip

K2 Vitamini ile kalsiyum arasındaki ilişkiyi değerlendiren Prof. Dr. Erel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kemiklerin sağlamlaşmasında gerekli olan kalsiyumun, kemik yapılarına bağlanması için spesifik bir proteinin aktivasyonunda K2 vitaminine ihtiyaç vardır. Arterlerde K2 vitamini, kalsiyumun damar duvarlarında birikerek damarın sertleşmesine yol açmasını önleyen başka bir proteini aktive etmektedir. Eldeki bilgiler K2’nin kıkırdak kireçlenmesini de önlediğini göstermektedir.”

Bakteriler tarafından üretilen yeni bir form

K2 vitaminin besinler yoluyla da alınabildiğini dile getiren Prof. Dr. Erel, “K2 vitami bakteriler tarafından yapılmakta ve peynir gibi fermente gıdalarda, düşük miktarda bazı süt ürünleri ve yumurta sarısında bulunmaktadır. Fermante soya fasulyesinde hazırlanan bir Japon yiyeceği olan Natto dışında, K2 vitamini meyvelerde ve sebzelerde çok az miktarda bulunmaktadır. 45 mcg K2 vitamini almak için 4 kg sığır eti veya 5 litre süt veya 5 litre yoğurt veya 140 g yumurta sarısı tüketilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“K2 Vitamini doğal mıdır?” sorusunu yanıtlayan Prof. Dr. Erel, şu bilgiyi verdi: “MenaQ7 Natto yiyeceğinde Bacillus subtilis bakterileri tarafından sentezlenen tek doğal K2 formudur. MenaQ7, bu doğal kaynaktan ekstre edilmekte ve saflaştırılmaktadır. Mena K2 ürününde Mena Q7 doğal formu bulunmaktadır. Diğer K2 formları (MK-4) sentetiktir, doğal değildir. Klinik çalışmalara göre kemik ve damar sağlığını sürdürmek için gereken K2 vitamini dozunun 50 mcg/gün MK-7 olduğu bulunmuştur. Ancak MK-7 dozunun rahatlıkla 45-100 mcg/gün sınırları arasında olabildiği gösterilmiştir.”

Osteoporoz (kemik erimesi) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Osteoporoz ve K2 vitamin kullanımı

Osteoporozun tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla birlikte K2 vitamininin kullanılabildiğini ve bunun ilaçların etkinliğini arttırdığını belirten Prof. Dr. Erel, “Nasıl ki bazı hormon tedavileri ile birlikte kalsiyum ve D vitamini gibi mineral ve vitaminler kullanılıyorsa Vitamin K2’de tek başına ve diğer osteoporozu önleyen ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Bazı ilaçların veya kronik hastalıkların yol açtıkları osteoporozun önlenmesinde de vitamin K2 kullanılmaktadır. K2 vitaminini, özellikle osteoporoza yol açan hastalıkları bulunan kişiler kullanabilir. Bunun dışında asıl menopoz sonrası kemik erime riski olan kadınlar K2 vitamini kullanmalıdır. Menopoz sonrası kadınlarda kemik erime riski ve buna bağlı kemik kırıkları çok sık görülür. Yapılan bilimsel araştırmalarda K2 vitamini kullanan menopoz sonrası kadınlarda kemik yoğunluğunun arttığı ve dahası kemik kırıklarında bir azalmanın olduğu bildirilmiştir” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla