Rotavirüs aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

8 Ağustos 2022   |    10 Ağustos 2022    |   Kategori: Bebek Sağlığı, Enfeksiyonlar, Sağlık Sözlüğü Print

Rotavirüs aşısı, bağırsak enfeksiyonuna neden olan çok bulaşıcı Reoviridae virüsüne kaşı koruma sağlar. Ağızdan, dışkıyla ve enfekte kişilere temas yoluyla bulaşan rota virüsü, önlem alınmazsa ölümcül olabilir. Rotavirüs aşısı, bu tehlikeli viral enfeksiyona karşı en etkili korunma yöntemidir. İki çeşit ruhsatlı rota virüs aşısı vardır. Biri 2 doz, diğeri ise 3 doz şeklinde uygulanır. Hangi marka aşının kullanılacağına doktor karar verir. Bebekler dışında diğer yaş gruplarına bu aşı uygulam. Aşı sonrası hafif ateş, halsizlik ve geçici ishal görülebilir. Rota virüs aşıları ücretli aşılardır, devlet tarafından karşılanmaz.

Rotavirüs aşısı nedir?

Rota virüs; çok bulaşıcı Reoviridae virüs ailesine ait tehlikeli bir viral enfeksiyondur. Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu, kusma, ateş ve ishale yol açarak ağır bir hastalık tablosuna neden olur. Rota virüsü tedavi edebilecek herhangi bir ilaç olmadığı için en etkili korunma yöntemi rotavirüs aşısı yaptırmaktır. Rotarix ve Rotateq isimli iki tip aşı bulunur. Rotarix 2 doz, Rotateq ise 3 doz uygulanır. Bu aşılar iğne şeklinde değil, ağız yoluyla verilir. (1)

Rota virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve aşısı

Rotavirüs aşısı ne kadar etkili?

Rota virüs aşıları, yüksek koruma sağlayan çok etkili aşılardır. Enfeksiyondan koruma oranı yaklaşık %74’tür. Ciddi enfeksiyonların %98’ini, hastaneye yatışların ise yaklaşık %96’sını önler. Aşılanmış bebekler ve çocuklar da enfeksiyon kapabilir ancak bu nadir görülür ve hastalık çok hafif seyreder. (2)

Rotavirüs aşısı neden yapılır?

Rota virüs, 5 yaş altı çocukların yaşamını tehdit eden ciddi bir virüstür. Aşı, bu hastalığı önlemenin tek yoludur. Aşılamanın yapıldığı ülkelerde, hastalık nedeniyle hastaneye yatış oranları çok büyük ölçüde azalmıştır.

 

Rota virüsü aşısı yapılmazsa ne olur?

Aşılanmamış çocuklar, rota virüs enfeksiyonuna karşı savunmasız olur ve hastalığı şiddetli geçirebilir. Virüs tek başına ölümcül olmasa da hastalığın semptomlarından biri olan dehidrasyon (sıvı kaybı) tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Çocukların yaşamını riske atmamak için aşı yaptırmak çok önemlidir. (3)

Rotavirüs aşısı kimlere yapılır?

Rota virüs aşısı yalnızca bebekler içindir. Çocuklara ve yetişkinlere uygulanmaz. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesine göre, 15 haftadan küçük bebeklere başlatılmalı ve tüm dozlar bebek 32 haftalık olana dek tamamlanmalıdır. Bu yaş kısıtlaması, invajinasyon (bağırsak tıkanıklığına neden olan bir hastalık) riskine karşı önlem almak amacıyla belirlenmiştir. Belirlenen yaş aralığı dışında kalan çocuklar ve yetişkinler için aşı yoktur.

Çocuk felci (Polio) aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri

Rotavirüs aşısı kimlere yapılmaz?

Aşağıdaki durumlardan birine sahip olan bebeklere aşı yapılmaz:

 • 15 haftadan büyük ve 1. dozu almamış olanlar
 • 1. dozu almış ancak 2. doz için 24 haftadan büyük olanlar
 • İlk doz aşıdan sonra ciddi alerjik reaksiyon geçirmiş olanlar
 • HIV/AIDS veya bağışıklık sistemini zayıflatan başka bir hastalığa maruz kalanlar
 • İnvajinasyon (bağırsak bozukluğu) hastalığı olanlar
 • Uzun süreli steroid tedavisi görenler
 • Bağırsak düğümlenmesi (intusepsiyon) geçirenler
 • Kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları

Ayrıca, aşı zamanında bebek hastaysa iyileşene dek aşı ertelenmelidir. (4)

Rotavirüs aşısı nasıl yapılır?

Kullanılan 2 çeşit Rota virüs aşısı vardır. Her iki aşı da ağız yoluyla damla şeklinde alınır, enjeksiyon kullanılmaz. Aşılardan biri 2 doz, diğeri ise 3 dozdur. Hangi aşının kullanılacağına sağlık uzmanları karar verir.

Rotavirüs aşısı nereden uygulanır?

Rota virüs aşıları iğne yoluyla değil, ağızdan damla verilerek alınır. Sağlık personeli tarafından çocuğa önerilen dozda uygulanır.

Rota virüsü aşısı evde yapılır mı?

Sağlıkla ilgili tüm işlemler, sağlık kurumlarında ve uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Rotavirüs aşısı ne zaman yapılmalı?

İlk doz en geç bebek 14 haftalık iken, 2. doz ise bebek 32. haftasını doldurmadan uygulanmalıdır. 2. doz aşı sadece ilk dozunu 15 haftadan önce almış bebeklere yapılır. Dozlar arasında en az 1 ay ara olmalıdır. İki çeşit Rota virüs aşısı vardır. (5) Bunlar:

 • Rotateq: 3 doz olarak ağızdan verilir. Bebeğin ikinci, dördüncü ve 6. ayında uygulanır.
 • Rotarix: 2 doz ve oral yolla alınır. Bebeğin 2. ayında ve 4. ayında uygulanır.

Suçiçeği aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Rotavirüs aşısı kaç yaşa kadar yapılır?

Rota virüs aşıları, en fazla 24 haftalık bebekler için uygulanır. Daha büyük çocukların Rota virüs enfeksiyonu geçirmiş olma olasılığı çok yüksek olduğu için aşılamaya gerek yoktur.

Rotavirüs aşısı kaç doz yapılır?

Bebek için hangi marka aşının kullanılacağına doktor karar verir. Doktorun önereceği aşıya göre, bebeğe 2 doz veya 3 doz aşı uygulanır.

Rotavirüs aşısı kaç yıl korur?

Aşıların kaç yıla kadar koruduğuna dair kesin bulgular yoktur. Ancak klinik deneyler, 2 doz aşının birkaç yıla kadar koruma sağladığını göstermiştir.

Rotavirüs aşısı kaç yılda bir tekrarlanmalıdır?

Rota virüs aşıları için rapel (pekiştirme) dozu gerekmez.

Rotavirüs aşısı takvimi

Ülkemizde iki farklı Rota virüs aşısı bulunmaktadır. Bu aşılar, çocukluk çağı zorunlu aşılarından değildir. İlk doz aşı, bebek 6 haftalık iken yapılır. 24. hafta dolmadan diğer dozlar da uygulanır ve seri tamamlanır.

Rotavirüs aşısı kartı nasıl alınır?

Aşı kartları, aşı uygulaması sonrası sağlık görevlisinden alınır. Hem bilgilendirme hem de aşı takibi için kullanılır. Uygulanan her doz aşının bu karta mutlaka işlenmesi gerekir.

Boğmaca aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Rotavirüs aşısı isimleri ve fiyatları

Rota virüs aşıları ücretli aşılardır, devlet tarafından karşılanmaz. Ülkemizde kullanılan aşı isimleri ve fiyatları aşağıdadır:

 • Rotateq Canlı Oral Pentavalan Rota virüs Aşısı: 423.71 TL
 • Rotarix Oral Süspansiyon İçeren Aplikatör 1.5 ml: 619.72 TL

Rotavirüs aşısı yan etkileri

Rota virüsü aşılarının yan etkileri genellikle geçici ve hafiftir. Halsizlik, hafif ateş ve geçici ishal görülebilir. Nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar görülebilir. Şiddetli mide ağrısı, şiddetli ishal, kusma, kanlı dışkı, yüksek ateş gibi belirtilerle karşılaşırsanız bebeğinizi mutlaka bir doktora götürmelisiniz.

Rotavirüs aşısı ateş yapar mı?

Aşıdan sonra hafif ateş görülmesi yaygın bir belirtidir. 1-2 gün içerisinde bu etkiler kendiliğinden ortadan kalkar.

Menenjit aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Rotavirüs aşısı ağrı yapar mı?

Rota virüs aşıları ağız yoluyla alındığı için herhangi bir ağrıya neden olmaz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla