Türkiye’de yılda 174 bin kişi kanser oluyor

16 Haziran 2016 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Onkoloji, Sağlık Gündemi Print


grafik-insan-figurSağlık Bakanlığı kanser istatistiklerine göre, Türkiye’de 103 bini erkek ve 71 bini kadın olmak üzere yılda yaklaşık 174 bin kişi kansere yakalanıyor. Kanser türlerinde bölgelere göre anlamlı bir farklılık görülmüyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanı Murat Gültekin, nitelikli kanser kayıtlarını güvenilir ve doğru biçimde toplamayı amaçladıklarını belirterek, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile kanser kayıtçılığına ciddi yatırım yapıldığını belirtti. Çalışmalar sonucunda birçok uluslararası kurum tarafından kabul edilen güvenli kanser istatistiklerine ulaşıldığını ifade eden Gültekin, 2012 yılında 12 ilde yüzde 27 olan aktif kanser kayıtçılığı kapsayıcılık oranının 2015 yılında 81 ilde yüzde 100’e ulaştığını ve verilerin kalite değerlendirmelerinin sürekli gerçekleştirildiğini anlattı.

murat-gultekin-2Gültekin, kanser istatistikleri kalitesinin Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) akredite olduğu sınırlı sayıda merkez bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle dedi:”Ülkemizde 2014 yılından bu yana İzmir, Antalya, Trabzon ve Edirne kanser kayıt merkezlerimiz akredite merkezler arasındadır. Bu anlamda kanser kayıtçılığında dünyada lider ülkeler arasına girdik. Bu nedenle İzmir Kanser Kayıt Merkezimiz, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz ve Orta Asya için DSÖ tarafından seçilen altı uluslararası kanser kayıtçılığı eğitim merkezinden birisi oldu.”

Dünya genelinde her yıl 2 milyon kişi kanserden ölüyor

Gültekin, 2015 yılında elektronik sağlık kayıtlarında yapılan yeniliklerle patoloji, hematoloji ve sitoloji laboratuvarlarında kanser tanısı konulduğunda Sağlık-Net üzerinden, teşhisi koyan hekimlerin kolaylıkla pasif bildirim sağlayacağı bir sistemin hayata geçirildiğini aktardı. Gültekin, Patoloji Veri Seti adlı sistemde toplanan kayıtlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Kanser, her yıl dünyada 14 milyon kişinin yakalandığı bir hastalık ve 8,2 milyon kişinin ölümüne neden oluyor.

Türkiye’de her yıl 60 bin kadın kanser oluyor ve bunların %25’i meme kanseri

Türkiye kanser istatistiklerine göre ülkemizde 103 bin erkek ve 71 bin kadın olmak üzere bir yıl içerisinde 174 bin kişi kansere yakalanıyor. Ülkemizde görülen kanser sıklığı, gelişmiş dünya ülkeleri ile kıyaslandığında daha az. Kanser çeşitlerinde farklılıklar olsa da ülke genelinde kanserin dağılımda ya da teşhis edilen kanser olgularının sayılarında bölgesel olarak anlamlı farklılık bulunmuyor. Yurt genelinde erkeklerde en yaygın akciğer, prostat, bağırsak mesane ve mide kanseri; kadınlarda ise meme, tiroid, bağırsak, rahim ve akciğer kanseri görülüyor.”

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla