Türkiye’de kadın ve erkeklerde sık görülen kanser tipleri ve belirtileri

Kategori: Kanser, Sağlık Gündemi Print

meme kanseri belirtileri Dünya genelinde kansere bağlı ölümlere bakıldığında en sık ölüme yol açan kanser türünün akciğer kanseri olduğunu ve onu karaciğer kanserinin takip ettiğini söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, Türkiye’de kadın ve erkeklerde sık görülen kanser türleri, belirtileri ve kanserden korunma yöntemleri hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Dünyada en sık görülen kanser türleri ve yaygınlıkları ile ilgili en güncel verileri değerlendiren Prof. Dr. Başak Oyan Uluç,2012 yılında 14 milyon kişi kanser tanısı almış ve 8.2 milyon kişi kansere bağlı kaybedilmiştir. Dünyada en sık görülen kanserler; akciğer, prostat, bağırsak, mide ve karaciğer, meme, bağırsak, rahim ağzı, akciğer ve rahim kanserleridir. Türkiye’de ise 2012 yılı verilerine göre, 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmuş ve yaklaşık 70 bin kişi kansere bağlı nedenlerle hayatını kaybetmiştir” diyor.

Kadınlarda sık görülen kanserler ve en önemli 16 kanser belirtisi

Türkiye’de Kadınlarda Sık Görülen Kanser Tipleri ve Belirtileri Nedir?

Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanserler sırasıyla meme, tiroid, bağırsak, rahim ve akciğer kanserleridir.

Kadınlarda Sık Görülen Kanserlerin Belirtileri

Meme kanseri belirtileri: En sık belirtisi memede fark edilen kitledir. Bunun dışında meme başında veya deride çekinti, deride değişiklikler olarak ortaya çıkabilir. Tiroid kanseri belirtileri: Tiroid kanserlerinin birçoğunda hiçbir şikayet olmaz. Hastalık herhangi bir belirti vermez. Bazı hastalarda lenf bezlerinde büyüme, boyunda kitle, boğazda sıkıntı hissi olabilir. Tiroidde nodüller sebebiyle takip edilen hastalarda nodülde büyüme olması durumunda yapılan biyopside saptanabilirler. Çoğunlukla guatr veya hipertiroidi nedeniyle tiroid bezinin ameliyat edilmesi durumlarda tesadüfen bulunurlar.

Bağırsak (kolon) kanseri belirtileri: Bağırsaktan kanama, demir eksikliği anemisi, bağırsak alışkanlıklarında değişme, karın ağrısı gibi belirtiler verir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık saptanan tüm erkekler ve menopoza girmiş kadınlar, bağırsak kanseri açısından tetkik edilmelidir. Çünkü demir eksikliğine sebep olmuş olan gizli kanamanın sebebi bağırsakta polibi ve kanser olabilir.

Rahim kanseri belirtileri: Menopoza girdikten sonra vajinal kanama olması en sık belirtisidir. Menopoz sonrası tüm kanamalar önemsenmeli ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu sayede erken evrede tanı mümkün olabilir.

Akciğer kanseri belirtileri: Akciğer kanserlerinin %90’ı sigaraya bağlı gelişmektedir. En sık belirtiler geçmeyen öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, ses kısıklığı ve sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarıdır.

Erkeklerde en sık görülen 13 kanser belirtisi

Türkiye’de Erkeklerde Sık Görülen Kanser Tipleri ve Belirtileri Nedir?

Erkeklerde ise en sık akciğer, prostat, bağırsak, mesane ve mide kanserleri görülmektedir.

Erkeklerde Sık Görülen Kanserlerin Belirtileri

Prostat kanseri belirtileri: Prostat kanseri erkelerde en sık görülen kanserdir. Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayacağı gibi, hastalar idrar yapma ile ilgili problemler, ereksiyon zorluğu, idrarda kan, kemik ağrıları (sırt, bel, kalça) ile başvurabilirler. İdrar yapma ile ilgili problemler, idrar yapamama, idrar yapmaya başlama ya da durdurmada zorlanma, sık sık idrara çıkma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik zorlanarak idrar yapma, ağrılı idrar yapma şeklinde olabilir. Bu belirtiler kanser dışı nedenlere (prostat büyümesi, enfeksiyon gibi) de bağlı olabilir. Bu belirtiler bulunduğunda bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Mesane kanseri belirtileri: En sık görülen belirtisi idrarda kan olmasıdır. Taş düşürmeye bağlı görülen kanamalardan farklı olarak, kanma genellikle ağrılı değildir. Kanama aralıklı olabilir.

Mide kanseri belirtileri: Genellikle geç belirti veren bir kanserdir. Karında mide bölgesinde belirli-belirsiz bir rahatsızlık hissi en sık başlangıç belirtisidir. İlerleyen evrelerde kilo kaybı, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, midede dolgunluk ve şişkinlik hissi gibi şikayetler eklenir.

Sağlıklı Beslenerek Kanserden %60-80 Korunabilirsiniz!

Kanser sebeplerine bakıldığı zaman, bunların %60-80’inin önlenebilir sebepler olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, ideal vücut ağırlığını koruma, sağlıklı beslenme, sigara ve alkolden uzak durma gibi aslında çok kolay uygulanabilen yaşam tarzı değişiklikleri ile kanser gelişiminin önüne geçilebileceğini belirtiyor.

İdeal kiloya sahip olmak için sağlıklı beslenmeli, aşırı kaloriden kaçınmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Sağlıklı beslenmek ile kastedilen dengeli beslenmek, sebze ve meyveyi bol tüketmek, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmak, aşırı yağ tüketmemek, posalı gıdalar tüketmektir. İşlenmiş etlerden (sucuk, salam, sosis gibi) uzak durulmalı, aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Yiyeceklerin pişirme yöntemleri de önemlidir. Kızartma, mangalda pişirme, tütsüleme gibi yöntemler kullanılmamalı; haşlama, buğulama ve fırında pişirme tercih edilmelidir.

Detaylı kanser belirtileri! Bunları bilmek hayatınızı kurtarabilir

Rahim ağzı kanseri ve hepatit B virüsüne bağlı gelişen karaciğer kanseri aşı ile önlenebilen kanserlerdir. Rahim ağzı kanserinin ana sebebi human papilloma virüsü (HPV)’dür. Günümüzde bu virüse karşı bağışıklık sağlamak için geliştirilen HPV aşısı 12-26 yaşları arasındaki genç kızlara önerilmekte, aşılama 9 yaşından itibaren de yapılabilmektedir. Aşı üç doz şeklinde yapılmaktadır. Hepatit B aşısı, hepatit B virüsüne karşı bağışıklık sağlamakta, bu virüse bağlı gelişen kronik karaciğer hastalığı, siroz ve karaciğer kanseri gelişimini önlemektedir. Hepatit B aşısı, ülkemizin aşı programında bulunmaktadır ve bebekler doğuştan itibaren aşılanmaktadır. Çocukluğunda aşılanmamış olup, hepatit B ile karşılaşma riski yüksek olan erişkinlerin de aşılanması önerilmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla