Vitaminler sadece kanserden korumuyor; tedavi başarısını da arttırıyor

24 Mart 2016   |    27 Haziran 2023    |   Kategori: Güncel / Literatür, ONCOLife, Onkoloji Print

Vitaminler kanser tedavisinde yeri var mı? Yeni tamamlanan dört büyük araştırmanın sonucuna göre; yaygın vitamin hapı kullanımı melanom dışı deri kanseri riskini azaltıyor, erken kemoterapi, prostat kanseri ilerlemiş hastaların yaşam sürelerini uzatıyor, yeni tedaviler; çocuklarda böbrek kanserinin az görülen türlerinde ve nükseden multiplmyelom sahibi erişkinler için başarı oranını artırabilir. Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) 51. Yıllık Toplantısında sunulan bu çalışmaların sonuçlarına göre, göre; günlük nikotinamin (bir B3 vitamini) kullanımı, cilt kanseri riski yüksek olan hastaların %23’ünde 12 ay boyunca yeni melanom dışı deri kanserlerinin görülme sıklığını azaltmış.

Bulgular; vitamin hapı kullanımının melanom dışı deri kanserlerinin riskini azalttığını, erken kemoterapinin ilerlemiş prostat kanseri olan erkeklerin yaşam sürelerini uzattığını, yeni tedavilerin nükseden multiplmiyelom sahibi yetişkinlere ve az görülen böbrek kanserli çocuklara yönelik sonuçları artırabileceğini gösterdi.

D Vitamini takviyesi meme kanseri tedavisinde sağ-kalımı arttırıyor!

Bu tarz denemelerin her yaştan kanser hastası için ilerleme aracı olduğunu söyleyen ASCO kurucu başkanı Prof. Dr. Peter Yaul Yu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sadece bu 4 araştırmada; binlerce kişiyi yeni kanser teşhis komplikasyonlarından kurtaracak ve kanserin en zor türleriyle yüzleşen erişkin ve çocukların ömrünü uzatacak potansiyel görüyoruz. Chicago daki ASCO toplantısında, Kanser araştırma ve bakım yatırımlarının dönüştürücü gücünü görmeye devam edeceğiz.“vitamin-kasik-ilac-hap-tablet

ASCO’nun Kanser İletişim Kurulu Başkanı, Prof. Dr. Gregory A. Mastersise ise “En özenli, ileri teknoloji tıbbın kullanıldığı çağdayız, ancak yine de geleneksel tedavi yöntemleriyle anlamlı ilerlemeler kaydedebiliriz. Kanserin biyolojisini daha iyi anlayışımız sayesinde, multiplemyeloma için sonuca daha yakın, yeni tedavi yöntemleri elde edebilir ve Wilms tümörlü çocukları, çocuklara daha uygun yöntemlerle tedavi edebiliriz. Aynı zamanda basit bir vitamin hapı ve uzun soluklu kemoterapi kendi yöntemleriyle hastaların yaşam süresini uzatmak için işe koyuldular” dedi.

Yüksek D vitamini düzeyi, kansere karşı hayatta kalma şansını arttırıyor

Avusturalya’da yapılan bu geniş ölçekli bir araştırmaya göre; günlük nikotinamin (bir B3 vitamini) kullanımı, cilt kanseri riski yüksek olan hastaların %23’ünde 12 ay boyunca yeni melanom dışı deri kanserlerinin görülme sıklığını azaltmış. Rastgele 3. Evre çalışma bulguları, yeni bir monoclonal antikor olan Elotuzumab’ın, standart tedaviye ek olarak nükseden multiplmyenom hastalarının iyileşme sürelerini yaklaşık 5 ay uzattı.

İki ayrı 3. Evre araştırmalarından çıkan bulgulara göre; belirli bir kromozom anormalisine sahip Wilms tümörlü çocuklar şiddetli güçlendirilmiş kemoterapi rejimlerini daha iyi atlatıyorlar. Geniş bir araştırma gösteriyor ki; yeni teşhis konmuş prostat kanseri erkekler standart hormon tedavisi ile birlikte dosetakselkemoterapi gördüğünde, ortalama 10 ay fazla yaşıyorlar. Araştırmacılar vitamin takviyelerinin kullanımı ile ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Vitamin D and Cancer: A Uniform Dose Is Unlikely to Fit All Patients. By Kathleen M. Wesa, and Barrie R. Cassileth, Integrative Medicine Service, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Volume 4, Issue 10. https://ascopost.com/issues/june-25-2013/vitamin-d-and-cancer-a-uniform-dose-is-unlikely-to-fit-all-patients.aspx

Pharmaton ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Çeşitleri ve faydaları

Konuyla ilgili ASCO tarafından hazırlanan rehberi ve kaynak listesini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz: http://www.ascopost.com/issues/june-25-2013/vitamin-d-and-cancer-a-uniform-dose-is-unlikely-to-fit-all-patients/

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla