Pharmaton ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Çeşitleri ve faydaları

Yazan Ecz. Ayşegül Özlü
26 Haziran 2023   |    29 Temmuz 2023    |   Kategori: İlaçlar Print

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek, özellikle günümüzün hızlı ve yoğun tempolu yaşamında, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almayı bazen zorlaştırabilir. Bu durumda, dengeli ve sağlıklı bir diyeti tamamlayıcı bir rol üstlenen gıda takviyeleri devreye girer. Pharmaton, geniş bir yelpazede vitamin ve mineral içeren, destekleyici bir gıda takviyesidir. Enerji seviyesini arttırabilir, bağışıklık sistemini, fiziksel ve zihinsel performansı destekler. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ancak Pharmaton bir ilaç değildir ve asla tıbbi bir tedavinin yerine geçemez.

Pharmaton nedir?

Pharmaton vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitamin, mineral ve diğer besin ögelerini sağlamayı hedefleyen takviye edici bir gıdadır. Eczanelerde tablet, kapsül ve efervesan tablet formlarında bulunur. Pharmaton reçeteli bir ilaç değildir ve reçeteli ilaçların yerine geçemez, herhangi bir sağlık durumu için tıbbi tedaviyi değiştiremez. Herhangi bir sağlık endişenizde mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerilerini takip edin.

Pharmaton ne işe yarar?

Vitamin ve mineraller, vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesi için vazgeçilmez değerdedir. Örneğin A vitamini göz sağlığı ve genel büyüme ve gelişme için önemlidir. B grubu vitaminler, enerji üretimi, demir emilimi ve bağışıklık fonksiyonunu destekler. C vitamini antioksidandır, D vitamini ise kalsiyum emilimini destekleyerek kemik sağlığını korur.

B Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Kalsiyum, sağlıklı kemikler ve dişler için önemlidir, potasyum ise elektrolit dengesini sağlar, kasları güçlendirir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Demir, enerji üretimi için önemli olan hemoglobin ve miyoglobin proteinlerinin yapımında kullanılır.

Pharmaton hangi durumlarda kullanılır?

Yukarıda saydıklarımız, vitamin ve minerallerin vücudumuza sağladığı desteklerin sadece bazılarıdır. Her bir vitamin ve mineralin vücutta farklı ve özgün bir rolü vardır. İdeali, bu besinleri dengeli ve çeşitli bir diyetle almaktır. Ancak bazı durumlarda dengeli beslenme de yeterli olmayabilir. Örneğin; vitamin ve mineral eksikliğinde, hamilelik ve emzirme dönemlerinde, yaşlılıkta, belirli besin maddelerinin emilimini zorlaştıran bazı hastalıklarda ya da vegan/vejetaryen beslenmede gıda takviyeleri vücutta eksik olan besinleri tamamlamaya yardımcı olabilir.

Ayrıca şiddetli halsizlik yaşayan, gündelik yaşamı yoğun ve stresli olan kişiler de gerektiğinde doktor tavsiyesiyle Pharmaton gibi gıda takviyeleri kullanabilir.

Pharmaton faydaları

 • İçerdiği B vitaminleri ve diğer enerji üretiminde rol alan besinlerle vücutta enerji metabolizmasını destekler, bu da genel enerji seviyelerini artırabilir.
 • Pharmaton ürünlerinin içeriğinde genellikle bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olan C vitamini ve çinko gibi vitaminler ve mineraller bulunur.
 • Pharmaton Vitality’nin içerdiği Ginseng G115 fiziksel ve zihinsel performansı destekler.
 • Vücudun sağlıklı ve dengeli bir şekilde çalışması için gereken vitamin ve mineralleri sağlar.
 • Stresle başa çıkmaya yardımcı olabilir. Özellikle Pharmaton RLX stres ve gün sonu yorgunluğunda etkilidir.

D vitamini neye yarar, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Pharmaton nasıl kullanılır?

Pharmaton’u kutusunun üzerinde yazan yönergelere kullanın. Genel kullanım önerisi, kahvaltı ile birlikte günde 1 tablet, kapsül veya efervesan tablettir. Tablet ve kapsülleri bir bardak su ile yutun. Pharmaton’u 3-4 ay önerildiği şekilde kullandıktan sonra 1-2 hafta ara verin. Daha sonra gerekiyorsa doktorunuzun da önerisiyle tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pharmaton çeşitleri

Pharmaton Vitality

Pharmaton Vitality eczanelerde tablet ve efervesan tablet formlarında bulunur. 12 vitamin (A, C, D, E, B1,B2, B3, B5, B6, B12, Folik Asit, Biotin) ve 6 minerale (Magnezyum, Çinko, Demir, Manganez, Bakır, Selenyum) ek olarak Ginseng G115 içerir. G115, belirli bir Asya ginsengi (Panax ginseng) özütünün patentli bir formudur. Standartlaştırılmış bir formül olması onu diğer ginseng türlerinden ayırır. Pharmaton Vitality tüm bu içeriği ile halsizliğin azalmasına yardımcı olabilir ve bağışıklığı güçlendirebilir.

Her bir vitamin ve mineralin vücutta farklı ve özgün bir rolü vardır.

Pharmaton RLX

Tablet formundaki Pharmaton RLX özellikle yoğun ve stresli temposu olan kişilere önerilen bir takviyedir. Gerginliği ve gün sonu yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Magnezyum, Rodiola ekstresi, Yeşil çay ekstresi, B6, B12 vitamini ve Folik asit içerir. Her gün kahvaltıyla birlikte almanız önerilen Pharmaton RLX hızlı etki eden bir takviyedir ve etkisi gün boyu devam eder. Uyku hali, sersemlik gibi yan etkileri yoktur.

Pharmaton Essential Daily

Pharmaton Essential Daily, günlük besin ihtiyaçlarını desteklerken, bir yandan da enerji verici ve bağışıklık sistemini destekleyici özellikte bir takviyedir. 12 Vitamin (C, D, E, B1, B2, B3, B5, B6, B12, Beta karoten, Folik Asit, Biotin) ve 6 Mineral (Magnezyum, Demir, Selenyum, Çinko, Manganez, Bakır) içerir.

Ginseng nedir, nasıl kullanılır? Çayı ve yağının faydaları nelerdir?

Pharmaton Essential Women

Pharmaton Essential Women, kadınların besin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiş bir takviyedir. Pharmaton Essential Daily’nin içerdiği vitamin ve mineralleri içerir. Farklı olarak Pharmaton Essential Women’da demir ve biotin oranı daha yüksektir. Enerji verici ve bağışıklığı destekleyici özelliğinin yanı sıra, içerdiği Biotin, Selenyum ve Çinko saç, cilt ve tırnak sağlığını da destekler.

Pharmaton Essential Men

Pharmaton Essential Men, erkeklerin besin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Pharmaton Essential Daily’nin içerdiği vitamin ve mineralleri içerir. Farklı olarak daha fazla oranda D vitamini ve Magnezyum içerir. Enerji verici ve bağışıklığı destekleyici özelliğinin yanı sıra içerdiği D vitamini ve Magnezyum kas fonksiyonlarının korunmasını destekler.

Vitamin ve mineraller, vücudun sağlıklı işlemesi için vazgeçilmez besinlerdir.

Pharmaton 50+

Pharmaton 50+, 50 yaş ve üzeri kişilerin besin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiş bir takviyedir. İçerdiği yağ asitleri (Omega 3, EPA, DHA) trigliserit formundadır ve kalp ve damar sağlının korunmasına yardımcı olur, kalbin işleyişini destekler. Ayrıca enerji verici ve bağışıklığı destekleyici 8 vitamin (B1, B2, B6, B12, C, D, E, Folik asit) ve 4 mineral (Çinko, Bakır, Demir, Selenyum) içerir.

Pharmaton yan etkileri ve zararları

Pharmaton genellikle iyi tolere edilse de bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. En sık görülen yan etkiler genellikle bulantı, gaz, kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklardır. Bunlar dışında takviyeye alışma sürecinde baş dönmesi, uykusuzluk ve yorgunluk gibi hafif semptomlar da yaşanabilir. Ancak bunların çoğu geçicidir. Eğer bazı yan etkiler yaşıyorsanız ve uzun sürdüğünü düşünüyorsanız Pharmaton’a devam etmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kalsiyum nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları nelerdir?

Pharmaton fiyat

Pharmaton’un 2023 yılı Temmuz ayı itibariyle belirlenmiş fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Pharmaton Vitality 30 Tablet: 263 TL / 60 Tablet: 463 TL / 100 Tablet: 620 TL
 • Pharmaton Vitality Efervesan Tablet 20 Kapsül: 203 TL
 • Pharmaton RLX 30 Tablet: 263,90 TL
 • Pharmaton Essential Daily 30 Tablet: 237,90 TL
 • Pharmaton Essential Women 30 Tablet: 237,90 TL
 • Pharmaton Essential Men 30 Tablet: 237,90 TL
 • Pharmaton 50+ 30 Kapsül: 291 TL / 60 Kapsül: 531,90 TL

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla