Yarısı insan yarısı domuz! Tüyler ürperten Kimera deneyi gerçek oldu

27 Mart 2017   |    31 Ağustos 2017   |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Mitolojideki yaratıklar gerçek mi oluyor? Tüyler ürperten deney bilim kurgu filmlerini aratmadı. Bilim insanları, iki tane “insan- domuz” embriyosu oluşturup, onları birkaç hafta geliştirdikten sonra imha ettiler. Kaliforniya’daki Salk Enstitüsü’nde Amerikalı ve İspanyol araştırmacıların yürüttüğü tartışmalı deney hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Betül Görgen, deneyde domuz embriyoları içine gelişen insan kök hücreleri konularak çok ilginç sonuçlar alındığını belirtti.

Domuz Embriyosuna İnsan Hücresi Konuldu

“Bu oluşum domuz embriyoları içine gelişen insan kök hücreleri konmasıyla gerçekleşti. Bilim insanları bu kombinasyonun, insan vücudu için organ gereksiniminde kullanılabilecek ve reddedilmeyecek organların oluşturulmasında kullanılabileceği umudunu taşıyorlardı. Farklı türlerden hücreler içeren hayvanlara “kimera” denmektedir. Kimera, Yunan mitolojisinde tek bir vücutta çeşitli canlıların kimi uzuvlarına sahip, ağzından ateş püskürten yaratık anlamına geliyor.

Domuz vücudunda insan organı yetiştirmek için bir adım daha

Bu tarz kombinasyonlar daha önceleri sıçan ve fareler arasında başarıyla uygulanmıştır ama insan organı oluşturmak için domuz gibi daha büyük hayvanlara ihtiyaç vardır. Bu durumun başarılması organ nakilleri için verici sorununu ortadan kaldıracaktır. Dünyada her 10 dakikada bir insan organ bekleyen hasta grubuna katılıyor ve istatistiklere göre her 22 dakikada bir kişi organ yokluğundan hayatını kaybediyor.

İnsan Benzeri Hayvanlar

Ancak bu gibi geliştirme programları amacından kolayca sapabilir. İnsan benzeri karakterler taşıyan hayvanların geliştirilmesi korkusu nedeniyle büyük etik tartışmalar da yapılmaktadır. 2015 yılından itibaren de Amerika‘da bu tarz insan-hayvan kombinasyonlarına kaynak oluşturulması askıya alındı.

Yakın gelecekte hayvanların vücudunda insan organları yetiştirmek mümkün olabilir

Bu tartışmalı deney özel bir vakıf tarafından finanse edildi. Nakil yapılacak kişiden alınan kök hücrelerin domuz embriyolarına enjekte edilmesiyle nakillerde sıklıkla yaşanan organın reddedilmesi sorununun asgariye indirileceği savunuluyor. Bu arada, California’daki Salk Enstitüsü, domuzlarda karaciğer, pankreas ve kalp oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Organ alınmadan önce hayvanın hayatına son veriliyor.”

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
Rıfkı
Rıfkı

Batı ne yapıyorsa dogrudur yobazligini bir kenara atın.sag duyulu olun.atom bombasinida batılı vampirler yaptı. Bir saatte 70bin insan katlettiler hurosimada. Batı şeytan ile Yoldaş. Doğruları al yanlışlarını yüzlerine Carp. Lanet kapitalist ler.

Mutlucocuk
Mutlucocuk
Bu yapilanlar yeni degil.zaten bahsettikler sey de yari insan yari hayvan da degil.%99 insan % 1 hayvan.ve oyle resimdeki gibi de buyutulmuyor.daha ceninken yasamina son verilip kok hucresi aliniyor.o kok hucre de tedavisi yok diye bilinen tum hastaliklari iyilestiriyor(als,parkinson,kanser vb.)bu konu hakkinda yazilar 2000 li yillarin basindan beri var.yazilanlara gore… Read more »
Ceren dursun
Ceren dursun

Bencede saçma

Ceren
Ceren

Ewt

Ali Eren
Ali Eren
Siz ne kadar gerikafalı düşünüyorsunuz ya yok insan nereye gidiyormus yok biri demis bu olmaz kitabını okudum la gardaş bak domuz gribi insana geçiyor da kuş gribi geçiyor da Allahın gerizekalı afrikalıları maymunla ilişkiye giriyor aids hastalığı ortaya çıkıyor bunları okumayı unutmuşsunuz siz gidin biraz daha okuyun bu ülke sizin… Read more »
seyda deniz
seyda deniz

afrikalılar nie bu kadar sevilmiyor aids batıdan geldi onla bunla yatıp kalkan kopekle kediyle her boku yapan dan geldii herşeyi garibanlara mal etmeyin

CAN DEMİR
CAN DEMİR
Farenin derisi altında insan kulağı büyütmeyi başarmışlardı bilim adamları. (O resimdeki domuz insan karışımı şey bir sanatçının bal mumu heykeli bu arada adını unuttum şimdi) İnsan klonlamak bile şu anda çok zorken havyan insan karışımı canlı üretimine geçileceğini düşünmek hayaldir. Fakat bu günün birinde yapılmayacağını göstermez. Ama neden yapılacak tabi,… Read more »
melike
melike

Bu da bir akıl denemesi arkadaşlar. Demekki neymiş? Olmayan akıl denenmiyormuş… Ne çıkıyorsa bu yavurlardan çıkıyor.

Zeynep özdemir
Zeynep özdemir

İnsan denen varlık kendi sonunu hazırlıyor iğrenç.Bunlara harcanan bütçelerle insanı bilinçlendirseler olmuyormuki

Merve
Merve

Hayatta kalmak icin baska hayatlara rahatlikla son verebiliyor insan. İnsan hic suphesiz haddi asiyor

Gamze
Gamze

Sadece basligi okuyup altina yorum yaparak senin eline ne geciyor ben de bunu anlayamiyorum. Organ nakli diye bisi duydun mu

Araç çubuğuna atla