Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Yazan Diyetisyen Rüya Aymaz
14 Temmuz 2021   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Üye Yazıları, Vitaminler Print

Mikro Besinler: Bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz değerli yardımcılar! Çok sayıda mikro besin; vitaminler, mineraller ve eser elementler, güçlü bir bağışıklık sisteminde yer alır. Ancak hiçbir mikro besin tek başına güçlü bir bağışıklık sistemi sağlayamaz. Aksine mikro besinler (vitaminler ve minerallerin) vücutta gerektiği gibi aktif rol alabilmeleri için çoğunlukla birbirlerine ihtiyaç duyarlar (iyi bilinen bir örnek, demir emilimini artıran C vitaminidir).

Bu nedenle, mikro besin seviyesi mümkün olduğunca geniş kapsamlı ve planlı bir şekilde arttırılmalıdır. Bağışıklık sistemi için önemli olan başlıca vitamin ve eser elementler C vitamini, D vitamini ile Demir, Bakır, Selenyum ve Çinko gibi değerli bileşenlerdir. Bu mikro besinler bağışıklık sisteminin normal işlevine katkıda bulunurlar.

C vitamini: Tüm Süreçlerin Krikosu

C vitamini insan vücudundaki birçok süreçte yer alır ve burada çok önemli görevleri yerine getirir. C vitamini, özellikle fiziksel efor sırasında ve sonrasında bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca hücre korumasında da aktif rol oynar: Hücreleri oksidatif stresten korumaya yardımcı olur ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin işlevinde de yer alan demirin emilimini destekler.

C Vitamini hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

D vitamini: Güneş Vitamini

Aktif formunda bir hormon gibi davranan D vitamini, vücutta birçok farklı metabolik süreçte yer alır. Hücre bölünmesinde rol oynar ve bağışıklık sistemini destekler. D vitamini arzının bir kısmı beslenme ile karşılanabilir. Ancak onu içeren yiyeceklerin aralığı oldukça yönetilebilir.

D vitamini neye yarar, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

B2 Vitamini: Birçok görevi olan sarı B Vitamini

B2 vitamini, E vitamini ve C vitamini ile hücrelerin oksidatif stresten korunmasına yardımcı olur. Ayrıca solunum yolu gibi bağışıklık sistemi için önemli olan mukoza zarlarının korunmasına da yardımcı olur. Ayrıca enerji metabolizmasını destekler ve gıdaların enerjiye dönüştürülmesinde önemli rol oynar.

B Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Eser Elementler: Az miktar, çok etki!

Önemli metabolik süreçler için eser elementler vücudumuz için fazlasıyla gereklidir. Yukarıda bahsedilen vitaminlerle birlikte eser elementler olan Demir, Çinko ve Bakır da bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Vücudumuz bu eser elementleri kendisi üretemez. Bu nedenle beslenme yoluyla alınmaları gerekir.

İyi Takviye Edilmiş Hücreler: Güçlü bir bağışıklık sisteminin temeli.

Vücut hücrelerimiz hayatımızın yapı taşlarıdır. İnsan vücudunda yaklaşık 70 trilyon tane hücre vardır. Hepsi her saniye binlerce metabolik sürecin gerçekleştiği küçük birer biyokimyasal fabrikadır. Hücreler tüm önemli vitamin ve minerallerle ne kadar iyi beslenirse, sağlıklı bir organizma ve güçlü bir bağışıklık sistemi için koşullar o kadar iyi olur.

Bağışıklık takviyesi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için LaVita mikro besin konsantresi kullanabilir ve günlük vitamin, mineral ve eser element ihtiyacınızı bütünsel olarak optimize edebilirsiniz. Eşsiz tarifi sayesinde LaVita 70’ten fazla doğal malzemenin en iyi özelliklerini ve tüm önemli mikro besinlerini tek bir üründe birleştiriyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla