Vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar ve vitamin ilaçları

Kategori: İlaçlar, Sağlıklı Yaşam, Vitaminler Print

Aşırı yorgunluk hangi Vitaminin eksikliğinden kaynaklanır? Yorgunluk günlük hayatta çoğumuzun karşılaştığı bir durumdur.  Çok çalışmak, uykusuzluk, stres, bazı enfeksiyonlar yorgunluk yapabildiği gibi  kansızlık, bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinde ve bazı hormonların az salgılanması durumunda  yorgunluk ortaya çıkabilir. Yorgunluk eğer devamlı ise  demir, B12 vitamini ve magnezyum eksikliği ilk akla gelen vitaminler olmalıdır. Kan şekeri düşüklüğü, tiroit hormonu azlığı ve böbrek üstü bezinin az çalışması  (kortizol hormonu eksikliği) da  yorgunluk yapan diğer nedenlerdir.

Çoğu insanın alması gereken vitaminler:

Yapılan çalışmalar çoğu insanın günlük beslenmesi ile  yeteri kadar folik asit vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, D vitamini ve E vitamini alamadığını göstermiştir.  Bu vitaminlerin ilave olarak standart  multivitamin ilaçlarla alınması uygundur. Çok fazla vitamin içeren, ‘’mega’’ veya ‘’hiper’’doz  denilen vitamin ilaçlarını almaya gerek yoktur.

Gebelikte ilk ay mutlaka  günlük 400 mikrogram folik asit alınmalıdır. Gebelikte multivitamin de alınabilir. Ancak gebeliğin ilk 3 ayında fazla A vitamini alınması zararlıdır.. Yine gebelikte omega-3 alımının artırılması gerekir.

Multivitamin ilaç kullanımı

Multivitamin ilaç kullanırken içindeki vitaminlerin oranlarına mutlaka bakmalıdır. Özellikle A vitamini dozu bazen çok yüksek olabilmektedir. İhtiyacınız olan vitaminler neyse ona uygun bir multivitamin almak ve bunu doktorunuza sormak gerekir.

Koenzim Q10 nedir? Ne işe yarar? Faydaları ve yan etkileri

Özellikle yaşılılara beyin fonksiyonlarını artırmak için devamlı multivitamin verilmesinin faydalı olmadığı görülmüştür.  Yaşlılara folik asit verilmesinin işitme azlığına faydalı olduğunu bildiren çalışmalar vardır.

Kan yağınız yüksek  veya damar sertliği varsa hangi vitamin ilaçları almalı?

Kan yağlarının yüksekliğinde, koroner arter hastalığında,  damar sertliğinde, bacaklardaki damarların hastalığında ve bazı kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kan damarlarını genişletmeleri   ve damar sertliğini önlemeleri nedeniyle aşağıda  sıralanan vitaminler ve omega 3 yağ asitleri alınmalıdır: Folik asit,Vit B12, B6 vitamini, Vitamin C, L-arginin aminoasiti, Omega 3 yağ asitleri

Kan homosisteini yüksek ise hangi vitaminleri almalı

Folat eksikliğinde kanda homosistein düzeyleri artar. Damar sertliğine neden olan homosistein artışı  B12  vitamini eksikliğinde de görülebilir.  B12 yetmezliği  bazen gizli olabilir.  Bu  nedenle folik asit vermeden önce B12 düzeyine bakılmalıdır. Diğer bir yaklaşım multivitamin verilmesidir.
1 mg folik asit, 400 mikrogram B12 vitamini, 10 mg pridoksin (B6 vitamini): homosisteini azaltır ve anjioplasti  denen balon ameliyatı sonrası oluşan  kalp koroner damarının  tekrar tıkanmasını  azaltır.

Demans unutkanlık varsa folik asit vitamini faydalı olur:

Folat ile demans arasında da ilişki vardır. Folat yetmezliğinde depresyon daha fazladır.  Depresyon tedavisinde kullanılan  ilaçlar folatla birlikte daha iyi sonuç verirler.

Yüksek dozda vitamin almanın zararları:

 • A vitaminin fazla alınırsa vücutta birikir ve  zararlı olur.
 • B6 vitamini, D vitamini, niasin vitamini, demir ve selenyum minerallerinin  fazlası zararlıdır.
 • D vitamini fazla alınırsa  kanda kalsiyum aşırı yükselir ve zararlı olur.
 • Gebeliğin ilk  üç ayında fazla A vitamini alınırsa, çocukta sakatlık yapar.
 • Yüksek dozda E vitamini almak K vitamininin etkisini bozduğundan  Coumadin isimli kanı sulandıran ilaç kullanan kalp hastalarında zararlı olabilir
 • Çinkonun fazla alınması vücut direncini (bağışıklık sistemini) bozar ve iyi kolesterol olarak bilinen  HDL kolesterolü  azaltır.
 • Yüsek dozda multivitamin alan erkeklerde prostat kanser riskinin arttığı saptanmıştır.

Kanser tedavisi için antioksidan ve koenzym Q10 alınması faydalı mı?

Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda şu sonuçlar alınmıştır.

 • Coenzym Q10 alınmasının kanser önlenmesi ve tedavisinde faydası bulunamadı
 • Vitamin C ve E’nin verilmesi üç geniş çalışmada değerlendirildi ve  bu vitaminlerin kanserden ölüm üzerine faydalı olmadığı gibi kanser gelişimini de önlemediği saptandı.  Sadece bir çalışmada prostat tümör gelişimi azaldı.
 • 7 klinik çalışmada C vitamini kullanmanın kanserli hastanın ölüm oranında azalma yapmadığı saptandı.
 • Bir çalışma vitamin E ve omega-3 birlikte almanın yaşam süresini uzattığını gösterdi.
 • Bir çalışmada mesane kanserinde BCG aşısıyla birlikte C vitaminin yeni mesane tümör gelişimini önlediğini saptadı.

Bu çalışmalar vitamin C, vitamin E ve Conenzym Q10 kullanımının kanser gelişimini önlemediğini ve kanser hastasında kanser üzerinde faydalı olmadığını göstermiştir.

Vitamin ilacı kullanırken nelere dikkat etmeli?

 • İlacın etiketini ve prospektüsünü okuyunuz:  İlacın içinde bulunan maddeleri ve vitaminleri okuyunuz. Vitaminlerin miligram ve ünitelerine dikkat ediniz.
 • Üzerinde ‘’Mega’’ , ‘’Süper’’,  ‘’Hiper’’ yazan ürünleri kullanmayınız. Bu ürünlerde aşırı dozda vitamin olabilir.
 • Vitamin ilacının içinde başka ilave maddeler veya kimyasal ürünler olmamasına dikkat ediniz.
 • Son kullanma tarihine dikkat ediniz.
 • İlaçları serin, kuru yerde saklayınız. Nemli ortamda bulundurmayınız.

Hastalıkları önlemek için vitamin kullanımı

Vitaminlerin bazı  kronik hastalıkların önlenmesi için kullanımı  yeni bir konudur.  Ancak vitaminler rastgele kullanılacak ilaçlar değildir.  Vitamin kullanırken aşağıdaki konulara dikkat edtmelidir:

 • Günde 5 porsiyon sebze ve meyve  içeren sağlıklı bir diyet uygulayan kişide vitaminlerin çoğu yeteri kadar alınır
 • Gebe kalmayı planlayan ve gebe kalan kadınlar günde 400 mikrogram veya bazı bilim adamlarına göre 800 mikrogram  folik asit vitamini alarak bebek sakatlığından (nöral tüp defektleri) korunurlar
 • A vitamininden yüksek bir diyetle beslenen kişiler, gebe kadınlar, osteoporozu olanlar veya hafif kemik erimesi (osteopeni) olanlar A vitamini almamalıdır. İçinde A vitamini olan multivitamin ilaçlar da almamalıdır.
 • Osteoporozu veya önceden kemik kırığı olanlar günde 800 ünite D vitamini ve kalsiyum almalıdır.
 • E vitamininin 400 üniteden fazla günlük alınması zararlıdır. Kanı sulandırıcı ilaç alanlar da yüksek doz E vitamini almamalıdır.
 • Alkolikler, bağırsak emilim bozukluğu olanlar, mide ameliyatı geçirenler, dializ görenler, damardan beslenen hastalar ilave vitamin almalıdırlar. Bunun için doktorunuza danışınız.

Antioksidan Vitaminler

Antioksidan vitaminler A vitamini, karaotenoidler yani beta karoten (A vitaminidir), C vitamini ve E vitaminidir.  Sebze ve meyvelerde de sayısız antioksidant maddeler vardır.

 • A vitamini ve karotenlerin kanser gelişimini  ve kalp hastalığını önlemediği saptanmıştır. Katarak gelişimini kısmen azaltır.  Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yiyenlerin A vitamini almasına gerek yoktur.
 • E vitaminin de kanser önleyici ve kalp hastalığı önleyici  etkisi yoktur. E vitamini 400 uniteden fazla alınırsa zararlıdır.
 • C vitaminin kanserden  ve kalp hastalığından koruyucu etkisi yoktur.  Kataraktan ve makula dejenerasyonundan korur.
 • A vitamini, E ve C vitaminleri tek tek veya birlikte alındığında koroner kalp

Vitaminler, işlevleri, kaynakları

A vitamini (Retinol) Görme işlevinde rolünün yanı sıra, vücut stabilizasyonu, epitel hücrelerinin bütünlüğü, müküs salgılama yeteneği, büyüme ve kemik gelişmesi için gereklidir. Balık, karaciğer, yumurta, süt, tereyağı

D vitamini

Primer etkileri; Bağırsaklardan kalsiyum emilimini artırır. Kemik, serum, renal tübüler hücreler, bağırsak duvarı ve diğer organlarda sitrat konsantrasyonunu artırır. Kemiklerden kalsiyumun kana geçmesini artırabilir (bu etki parathormon varlığında belirgindir). Böbrek tübülüslerinden kalsiyum, fosfat ve aminoasit geri emilimini artırır.
Sekonder etkileri; Bağırsaklardan fosfat emilimini artırır. Kemik matriksinde mineralizasyonu kolaylaştırır. Serum alkali fosfataz düzeyini düşürür. Balık, yumurta sarısı, karaciğer

E vitamini

Prostaglandinlerin sentezinde, trombositlerin agregasyonu ve homeostazında rol oynamaktadır. Hemolize karşı eritrositleri korur. Hücre solunumu ve nükleik asit sentezinde rolü vardır. Antioksidan özelliği de vardır.Taneli hububat, sıvı yağlar, süt, soya fasulyesi, turp, turp, yeşil sebzeler

K Vitamini

Antihemorajik vitamin olarak tanınır. Karaciğerde protrombin, 2, 7, 9 ve 10 gibi pıhtılaşma etmenlerinin sentezini katalize eder. Süt, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer

C Vitamini

Kolesterolden sürrenal seroid hormonların sentezini hızlandırır. Optimal doku satürasyon düzeyinde enfeksiyonlara direnç sağlar. Soğuk algınlığından korunmadaki rolü tartışmalıdır. Ancak özellikle bakteriel enfeksiyonlar ve vücut ısısının yükselmesi dokuyu C vitamininden yana yoksullaştırır. Limon, portakal, greyfurt, domates, lahana, patates

alınması gereken vitaminler,vitamin tablosuTiamin

Çoğu karaciğerde tiamin pirofosfata dönüşür. Tiamin pirofosfat ise alfa- keto asitlerin dekarboksilasyonları için kofaktör rolü oynar. Karaciğer, et, süt, taneli hububat, mısır, soya fasulyesi

Riboflavin

Flavoproteinler ya da dehidrogenazlar olarak bilinen maddelerin, prostetik grubu olarak görev yaparlar. Riboflavin, FMN ve FAD biçimleri ile oksidasyon ve redüksiyon olaylarında görev alır. Et, süt, yumurta, yeşil sebzeler, taneli hububat

Piridoksin

Piridoksinin piridoksal ve piridoksamin formları, piridoksal fosfata bağımlı enzimlerin koenzimleri olarak görev yaparlar. Bu enzimler aminoasit metabolizmasında transaminasyon, dekarboksilasyon ve raseminasyon olaylarında yer alırlar. Karaciğer, et, taneli hububat, mısır, soya fasulyesi

Niasin

Tüm organ ve dokularda NAD ve NADP sentezi için kullanılabilirler. NAD ve NADP ise oksidoredüktazların kofaktörleri olarak hidrojen transferi yaparlar. Et, balık, taneli hububat, yeşil sebzeler

Folik asit nedir? Folat vitaminin faydaları ve gebelikte kullanımı

Folik Asit

Biyolojik aktif formu olan tetrahidrofolat, tek karbon birimlerinin metabolizmasında merkezi rolü üstlenir. Purin bazları ve timin sentezine katılan enzimler, tetrahidrofolata bağlı çalıştıklarından tetrahidrofolatın büyüme ve hücre bölünmesinde rolü vardır. Folik asiti içeren besinler: Karaciğer, yeşil sebzeler, portakal, tahıl unları

B12 Vitamini (Kobalamin)

Koenzimi olan metil kobalamin, metil gruplarının transferinde görev yaparlar. Et, süt, yumurta

Biyotin

Asetil Co-A karboksilaz, propionil Co-A karboksilaz ve piruvat karboksilaz gibi CO2 fiksasyonuna ya da transkarboksilasyon reaksiyonlarına katılan enzimlerin, prostetik grubu olarak görev yapar. Karaciğer, yumurta sarısı, Amerikan fıstığı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla