Emziren annelere beslenme önerileri ve süt arttıran yiyecekler

Yazan İzan Işık
5 Ekim 2016   |    18 Temmuz 2022    |   Kategori: Bebek Sağlığı, Beslenme ve Diyet, Üye Yazıları Print

bebek ve anne emzirme sütAnne sütü bebek sağlığı için tartışmasız hayati değere sahiptir. Büyümenin en hızlı olduğu yenidoğan döneminde bebeğin alacağı en iyi besin anne sütüdür. Anne sütü bebeğin hayatının tüm dönemlerdeki gelişimini de etkilemektedir. Anne sütü bebeğin hem sağlıklı olması, hem de tüm besin gereksinmelerini karşılaması için çok önemlidir. Bebeğin sağlıklı gelişiminde anne sütü pek çok işlev görmektedir; örneğin bebek tarafından kolaylıkla sindirilebilir ve enfeksiyonlara karşı bebeği korur. Anne sütü doğumdan sonraki ilk bir saatlik süre içinde ve başka hiçbir ek besin, su dahil, verilmediğinde bebeklere verilmesi gereken en ideal besindir.

İçinde bulunduğumuz hafta (1-7 Ekim) Emzirme Haftası. Ancak emziren annelere yardım etmek sizin için en önemli amaç ise onu rahatlabilir ve bebeğiyle ilgilenirken yapamadığı başka işlerini yaparak bu desteği sağlayabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Sonrasında ise 2 yaşına kadar tamamlayıcı besinlerle birlikte bebeğin anne sütü alması sağlanmalıdır.

emz

Çünkü tek başına anne sütü bakteri, virüs, parazitlerle teması azaltarak enfeksiyonlardan korur, gastrointestinal mukoza ve bağırsak mikrobiyatasının gelişimini teşvik eder. Bağışıklık sistemini destekler ve özellikle alerjik hastalıklara karşı koruyucu özellik taşır. Emzirirken doğru pozisyonda emzirme ve anne ile bebek arasında göz teması kurulması çok önemlidir.

1) Bol Su içmenin anne sütüne etkisi

Ben size bir şey söyleyeyim mi en güzel ve en doğru ”süt yapar” tanımı sadece bunun için geçerlidir aslında; bol bol su içmek. Emziklilikte ortalama 3-3,5 litre su içilmelidir.
Tabi sıvı alımını artırmak adına hoşaflar, taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt, komposto gibi seçeneklerde tüketilmelidir.

Emzirme döneminde beslenme ve anne sütünü artıran besinler

2) Dengeli ve Düzenli Beslenmenin anne sütüne etkisi

Emziren annelerin beslenmesinde tüm besin gruplarının tüketildiği öğünler olmalıdır.
Sadece ekmeğe veya sadece ete yönelmek yanlış bir beslenme örüntüsünü meydana getirir. Bu yüzden 4 temel besin grubunun bulunduğu beslenme tabağı göz önünde bulundurularak menüler oluşturulmalıdır.

3) Emzirdikçe Süt Artar

Bir diğer önemli gerçekte budur. Ne kadar çok emzirirse bir anne, o kadar çok sütü olur çünkü oksitosin refleksi süt boşalımını sağlar ve bu da çok emzirmeyle tetiklenir.

4) Emziren anneler günlük ne kadar Kalori almalı?

100 ml süt yapımı için 70 kkal enerji gerekir. Dolayısıyla günde 750-800 ml süt salgılayan sağlıklı bir annenin 525-550 kkal ek enerji alması gerekir.
Diyetisyen tarafından kişiye özel hesaplanan günlük kalori değerinin altında beslenilmemelidir.

5) Emziklilikte Ağırlık Denetimi

Gebelik sonrası dönem alınan kiloların kaybedilmesi için çok uygun bir zamandır. Ve özellikle emzirme bu aşamada kilo kaybını kolaylaştıran etmenlerden birisidir.

Anne sütünü artıran faydalı besinler ve bitki çayları

6) Haftada 2 Kez Balık

Anne beslenmesindeki çoklu doymamış yağ asitleri yenidoğan bebeğin beyin ve retina gelişimi için önem taşır. Bu sebeple haftada iki kez buğulama, ızgara veya fırınlama tekniğiyle balık tüketilmelidir.

7) Emziren annede bebeğinde gaz yapıcı besinler

Gaz yapan besinler anne sütüyle bebeğinde gaz problemi olmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bu besinler tespit edilmeli ve tüketilmemelidir. Annenin yemeklerde kimyon kullanması bebeklerin gaz şikayetinin azalmasına yardımcı olur.

8) Anne Sütünün Bebeğe Etkileri

Bebeğin gelecek yaşamında obeziteyle birlikte bir çok kronik hastalığa yakalanma riskini azaltır. Anne sütünün içeriğindeki büyüme faktörleri sayesinde yeterli anne sütü alan bebekler daha sağlıklı büyürler. Annenin beslenmesinde çeşitlilik sağlaması tamamlayıcı beslenmeye geçildiğinde bebeğin yeni besinleri daha kolay kabul etmesini sağlar.

Bebekler anne sütünü tamamen sindirebilir ve içeriğindeki protein %100 oranında kullanabilirler. Emzirme ile anne ve bebek arasında inanılmaz duygusal bir bağ oluşur.
İlk süt denilen kolostrumu doğduktan hemen sonra alan bebekler içeriğindeki etmenler sayesinde bağışıklıklarını güçlendirirler.

Dikkat Stres emzirmeyi negatif etkiliyor! Bebekler ne kadar süre emzirilmeli

9) Emzirmenin Anne sağlığına etkileri

Emzirme anneyi dinlendirir, gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Gebelik öncesi ağırlıklarına daha kolay kavuşurlar. Meme kanseri, rahim kanseri, anemi gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Emzirmenin anneyi yeni bir gebelikten korur düşüncesi olsa da bu %100 bir etki değildir, korunmak önemlidir. Her emzirme sonrası anne 1 bardak sıvı  tüketmelidir.

10) Süt yapsın diye şekerli ve yağlı besinlere yönelmek ne kadar yanlışsa özellikle ilk 3-4 ay zayıflamak adına yediklerinizi azaltmakta o kadar yanlıştır, sevgili anneler.

Lütfen bu süreçte profesyonel destek alınız.
Sevgiyle kalın…

Daha fazlası için: http://www.izanisik.com

Emziklik ve emzirme döneminde anne & bebek beslenmesi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla