Antidepresanlar ağır depresyondaki gençlerde etkisiz mi?

Kategori: Depresyon, Psikiyatri / Nöroloji Print

depresyon-kadin-mutsuz-doktor

Antidepresan kullanımı ile ilgili yapılan yeni bir araştırmada oldukça ilginç sonuçlara ulaşıldı. 9 ile 18 yaş arasındaki gençler üzerinde yapılan araştırmada bu yaşlarda antidepresan kullanan kişilerde antidepresanın hiçbir şekilde etki etmedi iddia edildi. The Lancet dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, antidepresanlar, ağır depresyondaki çocuk ve gençlerde yeterince işe yaramıyor. Hatta antidepresanların bazı vakalarda 18 yaş altındaki genç ve çocuklarda intihar eğilimini de artırdığı belirtildi.

Bilim insanları araştırma için 9-18 yaşları arasındaki 5 binden fazla hasta üzerinde yapılan 34 klinik testi inceledi. Araştırmanın yazarları, ağır depresyondaki çocuk ve gençlerin antidepresanlarla tedavi edilmesinin açık bir avantajı olmadığı sonucuna vardı. Bu tür ilaçlar kullanan depresyondaki genç hastaların yakından izlenmesi tavsiyesinde bulunan yazarlar, antidepresanların özellikle 18 yaş altındakiler üzerindeki etkileri konusunda kesin tanıların olmadığından şikâyet etti.

Depresyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Gençlerde antidepresan kullanımı gereksiz mi?

Antidepresan kullanan genç hastaların yakından incelenmesi ve çeşitli testlerinin yapılmasıyla ortaya çıkan bu sonuçlarda antidepresan ile tedavi edilen çocuklarda başarıya ulaşma oranı sadece yüzde 1.6. Bu bakımdan gençlerde antidepresan kullanımının istenen sonuçları vermediği ve herhangi bir etki yaratmadığı da gösterilirken araştırma 2005 ile 2012 yılları arasını kapsıyor.

Antidepresan kullanan kişi aayısı yüksek

Bu konuyla ilgili yapılan önemli bir çıkarım ise antidepresan kullanan kişilerin oldukça fazla olması. Yapılan araştırmalarda 6 ile 12 yaş arasındaki çocukların yüzde üç oranında antidepresan kullandığı, 12 ile 18 yaş arasındaki gençlerin ise yüzde 6 oranında antidepresan kullanarak ağır depresyonda olduğu belirlendi.

Antidepresanların çocuklarda istenen sonuçları vermemesinin ya da bu yaşanan durumun sebeplerini detaylı olarak açıklanmaması pek çok soru işaretinin oluşmasına neden olurken yapılan araştırmalar ile ilgili elde edilen bulgular pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Çocukların yüzde 3’ü depresyonda

6-12 yaş arasındaki çocukların yüzde 3’ü, 13-18 yaş arasındaki gençlerin yüzde 6’sı ağır depresyonda. ABD’de antidepresanla tedavi edilen 18 yaş altı genç ve çocukların oranı 2005-2012 yılları arasında yüzde 1,3’ten yüzde 1,6’ya çıktı.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla