Kadınlarda sürekli negatif ruh hali ile genler arasındaki ilişki

Yazan Mehmet Saltuerk

14 Ocak 2014 |   Kategori: Psikiyatri / Nöroloji, Üye Yazıları Print


kadın kavga tartışma erkekBazı kadınların sürekli negatif konulara konsantre olması ve bu konular üzerinden sürekli tartışma çıkarması nasıl açıklanabilir? Sohbet veya yazışmalarda konu içerisinde geçen herhangi bir kelime veya bir cümleye takılıp, ordan sürekli bir çatışma ortamı yaratmasının anlamı ne olabilir?

 

Amerika-Pittsburgh üniversitesi  tarafından 550 kadınla yapılan bir araştırmada bu soruya cevap arandı, ve bu kadınların beynindeki Serotonin hormonunun farklı olduğu tesbit edildi. Yapılan çalışmalarla, Serotonin hormonunda meydana gelen bu yapısal farklılığın 13. kromozomda bulunan HTR2C* genindeki noktasal mutasyonlardan kaynaklandığı ve bunun da kadınları sürekli negatif konulara eğilimi bir ruh hali içerisine soktuğu belirlendi.

Yapılan araştırmalar HTR2C geninde bu mutasyonları bulunduran kadınların intihara yatkınlık, agresyon, yüksek tansiyon, ve diyabet gibi hayati tehlikelerle karşı karşıya olduklarını gösteriyor.(5)

Fareler ile yapılan bir başka çalışma: Doğum sonrası erken dönemde yapılan genetik çalışmalar konuşma geninin(FOXP2), HTR2C genini baskılayarak thalamusda serotonin yapısını değiştirdiğini ortaya koydu.

Bunun anlamı şu: Konuşma geni expression yapılınca yani fazla çalışması tesvik edilince beyinde serotonin yapısı degişiyor. Bir başka deyişle, konuşma geni HTR2C nin düzenli çalışmasını engelleyerek beyinde serotonin dengesinin bozulmasına sebep oluyor. (6)

HTR2C* : (5-hydroxytryptamine (serotonin) receptor 2C, G protein-coupled)

Tarihte gramer tutkusu

Grammar Nazi Nedir : 1933 yılında faşist Hitler, Almanyada iktidara gelince üstün okur yazarlık programı (Platform of improved literacy programmes) diye bir program uygulamaya başladı ve uygulanan bu insanlik dışı programa Grammar Nazi adı verildi. SS subaylarından oluşan Grammer SS öğretmenleri Nazi toplama kamplarında yahudileri sınava tabi tutarak onların gramer bilgilerini ölçüyorlardı. Sınavda başarısız olanlar soğuk duş veya gaz odalarına gönderiliyordu.(4)

Not: Almanya tarihinde yaşadığı utanç verici bu olaydan büyük rahatsızlık duymuş ve savaş sonrası çıkardığı bir kanunla Grammar Nazi amblemlerini kullanmayı, yaymayı ve paylaşmayı yasaklamıştır.

Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
Institute for Genetics University of Cologne
http://saltuerk.wordpress.com

Kaynaklar :
(1) http://blog.oup.com/2012/08/grammar-sticklers-may-have-ocd/
(3) http://illinois.edu/blog/view/25/76120?count=1&ACTION=DIALOG
(4) http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Grammar_Nazi
(5) http://www.psychosomaticmedicine.org/site/misc/2007APSabstractsforjournal.pdf Sayfa: A110
(6) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cne.22532/abstract
 

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla