Batı tarzı beslenme viral enfeksiyonlara karşı direnci azaltıyor

25 Eylül 2020  |   Kategori: Beslenme ve Diyet Print

Covid-19 salgını sürecinde sağlıklı beslenmenin her zamankinden daha çok önem kazandığını söyleyen Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, özellikle bağışıklık sistemini zayıflatan Batı tarzı beslenme biçimine karşı uyarılarda bulundu. Yüksek kalorili, proteinli, yağlı ve kızartılmış gıdalar yönünden zengin bir beslenme olan Batı tarzı diyetlerin, bağışıklık sistemini zayıflatarak, viral enfeksiyonlara karşı savunma sistemini azalttığını vurgulayan Uzm. Dyt. Elif Melek Avcı Dursun, bu diyet tarzının insan sağlığını uzun vadede tehlikeye atan bir beslenme türü olduğuna kaydetti.

Koronavirüsle mücadelede başarının sırrının güçlü bir bağışıklık sisteminden geçtiğine dikkati çeken Uzm. Dyt. Dursun, “Güçlü bağışıklık sisteminin birinci kuralı, sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Gelişmiş ülkelerde yaygın olan, bol kalorili, bol proteinli ve bol yağlı gıdalar yönünden zengin Batı tarzı beslenme biçimi, bağışıklık sistemini zayıflatıyor” dedi.

Koronavirüse karşı bağışıklığı güçlendirmek için dengeli beslenmeli

Viral enfeksiyonlara karşı direnci azaltıyor

Batı tarzı beslenmenin bileşiminde; rafine tahıllar, kurutulmuş ve kırmızı etler, derin yağda kızartılmış yiyecekler, yüksek yağlı ürünler ve rafine şekerler gibi işlenmiş gıdaların yer aldığına işaret eden Uzm. Dyt. Elif Melek Avcı Dursun, şunları söyledi: “Yüksek enerjili Batı tarzı diyet-beslenme türü, bağışıklık sisteminin inhibisyonuna yol açmaktadır. Farelerde yapılan çalışmalar yüksek doymuş yağ tüketimi sonucu akciğer alveoler epitel hücrelerinde enfeksiyon oranının yükselmesiyle ilişkili bulunmuş ve Covid-19 hastaları ile ilişkilendirilmiştir. Doymuş yağlar aynı zamanda oksidatif stresi artırarak, bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir.

Batı tarzı beslenme bağışıklık sistemini zayıflatarak kronik inflamasyonlara neden olmaktadır. Viral enfeksiyonlara karşı savunmayı azaltır. Obezite, diyabet, otoimmün ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara sahip bireylerde kronik inflamasyonlar görüldüğü için bu kişilerin beslenme biçimi oldukça önemlidir, kontrol altına alınmalıdır.”

Akdeniz Diyeti Tercih Edilmeli

Batı tarzı beslenme türünde yer alan rafine ürünlerin bırakılması gerektiğini anlatan Uzm. Dyt. Dursun, “Besin kalitesi yüksek besinler (meyve, sebze, tam tahıllı ürünler vb) tercih edilmelidir. Batı tarzı beslenmenin aksine Akdeniz Diyet Modeli önerilmektedir. Bileşiminde; meyve, sebze, baklagiller, zeytinyağı, kepekli tahıllar, kuruyemişler ve tekli doymamış yağların tüketimi ağırlıktadır. İkincil ağırlık fermente süt ürünleri, balık, kümes hayvanlarında olmakla beraber, kırmızı ve işlenmiş et tüketimi en alt seviyededir.

Çinko eksikliği neden olur? Kimlerde görülür? Belirtileri ve tedavisi

Bu gıdalardan zengin dengeli bir diyet, kişinin beslenme durumunu etkileyen temel vitaminler (C, D ve E) ve mineraller (çinko, bakır, kalsiyum vb.) olmak üzere antiinflamatuar ve immünomodülatör bileşiklere yer vermektedir. Bu besinler ayrıca güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir” diye konuştu.

Uzm. Dyt. Melek Avcı Dursun, pandemi sürecinde yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin altını çizerek, genel diyet önerilerinde bulundu:

  • Beden kütle indeksinizi 25’in altına indirin!
  • Yeterli, dengeli, düzenli bir beslenme modeline uygun olarak; C ve D vitamini ile Çinko içeren besinlere ağırlık veriniz.
  • Çözünür posa içeren (yulaf kepeği, arpa, kabuklu yemişler, tohumlar, fasulye, mercimek, bezelye ve bazı meyve ve sebzeler) ve çözünmeyen posa içeren (buğday kepeği, sebzeler ve kepekli tahıllar) lif kaynaklarının tüketimi günlük 25 – 30 gr olacak şekilde tüketiniz.
  • Oksidatif stresi azaltmak için E vitaminine önem verin. Kuruyemişler, tohumlar ve bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler E vitamini bakımından zengindir.
  • Günlük 10 dakika avuç içlerinizi güneş ışığında bekletiniz ve D vitamini düzeylerinizi belli periyotlar ile kontrol ettiriniz.
  • Günlük C vitamini alımı 200 mg geçmemelidir. C vitamininden zengin meyveleri günlük ortalama 3 porsiyon olarak tüketiniz.
  • Haftalık 2-4 porsiyon balık tüketimi, omega 3 alımını artırarak, viral enfeksiyonlara karşı korunmanıza destek olur.

Omega 3 nedir, ne işe yarar? Faydaları nelerdir, hangi gıdalarda bulunur?

  • Günlük toplam 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi ile antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve antioksidan, antiinflamatuvar özellikleri karşılanır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla