Anason çayı nasıl yapılır? Anason çayının faydaları ve zararları nelerdir?

19 Ocak 2021   |    11 Mart 2022    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Anason çayı, anason bitkisinin taze ve kurutulmuş yapraklarının ya da tohumlarının demlenmesiyle yapılan lezzetli bir çaydır. Yapımı son derece kolay olan bu aromatik ve şifalı çay, rahatlatıcı etkisiyle uykuyu destekler, mide asidini ve sindirim sorunlarını giderir, ayrıca sıcak basması gibi menopoz belirtilerini azaltabilir. Ancak uzmanlar, emziren annelere sütü arttırdığı için önerilen anason çayının aslında sütü arttırmadığını, hatta fazla tüketildiğinde bebeklerde beslenme ve sindirim sorunlarına yol açabildiğini belirtiyorlar. Ayrıca 5 yaşından küçük çocuklara verilmesinin de riskleri olabileceği söyleniyor. Bu nedenle sütünüzü arttırmak ya da bebeğinizdeki kolit ağrısını gidermek için bu anason çayını denemek istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Anason çayı nedir?

Anason çayı, anason bitkisinin taze ve kurutulmuş yapraklarıyla ya da tohumlarıyla demlenen lezzetli bir çaydır. Aromatik, meyan kökü benzeri farklı bir tadı vardır. Yapraklar ya da tohumlar çay yapımında az miktarda kullanılsalar da önemli mikro besinler içerirler. Özellikle vücuttaki sağlıklı kan hücrelerinin üretimi için hayati önem taşıyan demir açısından zengindirler. Yapımı çok kolay olan anason çayını farklı bitkilerle de karıştırarak değişik lezzetler elde edebilirsiniz.

Anason nedir, nasıl kullanılır? Anasonun faydaları ve zararları

Anason çayı faydaları

 • Rahatlatıcı etkisiyle stresi ve depresyon belirtilerini azaltabilir
 • Mide asidi salgılanmasını azaltarak mide ülserlerine karşı koruyabilir
 • Menopozun sıcak basması ve yorgunluk gibi belirtilerini azaltabilir.
 • Kan şekeri seviyelerini dengeleyebilir
 • Antioksidan özelliği ile inflamasyonu (iltihabı) azaltarak kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruyabilir
 • Şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarında rahatlama sağlayabilir.

İltihap neden olur? Belirtileri, tedavisi ve kurutan diyetler

Anason çayı süt yapar mı?

Yapılan araştırmalar anason çayının emziren annelerde sütü arttırmadığını göstermektedir. Hatta sütü arttırmak için fazla tüketilen anason, rezene çayı gibi kokulu çaylar, sütün kokusunu ve içeriğini değiştirdiği için bebeklerde beslenme sorunlarına, karın ağrısı, kusma gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. (1)

Anason çayı bebeklere ne kadar verilir?

Uzmanlar özellikle yeni doğan bebeklere herhangi bir bitkisel çayın verilmemesi konusunda ebeveynleri uyarıyorlar. Anason, genellikle bebeklerde kolik ağrıları olduğunda tercih ediliyor. Ancak her tür bitkisel ürünün bebekler üzerinde toksik etkisi olabileceğini unutmayın.

Rezene nedir, nasıl kullanılır? Rezenenin faydaları nelerdir?

Geleneksel anason yaprakları ile yapılan çayın herhangi bir olumsuz etkisiyle ilgili bir araştırma henüz yayınlanmasa da “yıldız anason” çayının bebeklerde nörolojik sorunlara neden olduğuna dair “Pediatrics” dergisinde bir rapor yayınlandı. Raporda günde 1-4 fincan arası yıldız anason çayından tüketen 2-12 ay arası 7 bebekte gerginlik, kusma, sinirlilik, sarsıntılı hareketler ve nöbetler gibi toksisite semptomları görüldüğünden bahsediliyor. (2)

Eğer bebeğinize herhangi bir bitkisel çay vermeyi planlıyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Rezene çayı nasıl demlenir? Rezene çayının faydaları ve zararları

Anason çayı nasıl yapılır?

Anason çayının yapımı son derece kolay. Suyu kaynatın. Bir fincana koyduğunuz bir tutam anason yaprağının ya da bir tatlı kaşığı anason tohumunun üzerine sıcak suyu ekleyin. 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Dilerseniz bal ya da pekmez ile tatlandırabilir ya da limon ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Anason çayı tarifleri

Tarçınlı anasonlu yeşil çay

Malzemeler: (1 fincan için)

 • 2 tatlı kaşığı gevşek yapraklı yeşil çay (veya 1 yeşil çay poşeti)
 • 1 adet ince tarçın çubuğu parçası
 • 1 tatlı kaşığı anason tohumu ya da yaprağı
 • 1 bardak kaynar su

Yeşil çayın faydaları nelerdir? Nasıl demlenir, neye iyi gelir?

Yapılışı:

Tarçın çubuğunu ve anasonu bir kaba koyun. Üzerine kaynar suyu ekleyip 2 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından karışımı başka bir kaba süzüp yeşil çayı da ekleyin. 2 dakika kadar daha bekledikten sonra çayı tekrar süzüp tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Zencefilli anason çayı

Malzemeler:

 • Bir ceviz büyüklüğünde taze zencefil
 • 1 tatlı kaşığı anason tohumu ya da bir tutam anason yaprağı
 • 2 bardak su
 • İsteğe bağlı limon suyu, bal

Zencefil çayı nasıl yapılır? Nasıl içilmeli? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Yapılışı:

Zencefili soyun ve ince şeritler halinde kesin. Bir tencereye 2 bardak su koyun, zencefil ve anason tohumlarını (ya da yapraklarını) ekleyin ve kaynatın. Altını kapattıktan sonra 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Karşımı fincanlara süzdükten sonra limon suyunu ve balı ekleyip tüketebilirsiniz.

Anason çayı uyku yapar mı?

Anason, yatıştırıcı etkisiyle rahat bir uykuyu destekleyebilir. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, yatmadan önce anasonla demlenmiş bir fincan çay içmeyi deneyin.

Zerdeçal çayı nasıl yapılır? Neye iyi gelir? Faydaları ve zararları

Anason çayı zararları

Anason çayının genellikle ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak;

 • Özellikle rezene, kereviz, maydanoz veya dereotu gibi aynı aileden bitkilere alerjiniz varsa, alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Anasonun östrojeni taklit etme özelliği vardır. Bu nedenle meme kanseri veya endometriozis gibi hormona duyarlı durumların semptomlarını kötüleştirebilir.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi sütü arttırması için fazla miktarda tüketilen anason çayı bebekte beslenme ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

Kış çayı nasıl yapılır? Kış çayının faydaları ve çeşitli tarifler

Eğer bu koşullara sahipseniz anason çayını dikkatli tüketin ve tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kısa Bilgiler

Anason bitki çayı ne işe yarar?

Anason çayı rahatlatarak stresi azaltabilir. Karın ağrısı, şişkinlik, gaz gibi sindirim sistemi sorunlarında etkilidir. Menopozun bazı semptomlarını azaltabilir. İçerdiği antioksidanlarla oksidatif stresi ve vücuttaki iltihabı önleyebilir. Ayrıca mide için koruyucudur.

Anason çayı bebeği uyutur mu?

Araştırmalar bitki çaylarının bebekler üzerinde olumsuz hatta zehirleyici etkileri olabileceğini gösteriyor. Herhangi bir nedenle bebeğinize anason çayı da dahil bir bitki çayı vermeyin. Eğer bebeğinizin uyku sorunu varsa size farklı önerilerde bulunması için doktorunuz danışın.

Anason çayı günde kaç bardak içilmeli?

Eğer hamileyseniz ya da emziriyorsanız anason çayı içmeyin. Bunun dışındaki durumlarda da günde en fazla 1-2 fincan tüketmek yeterlidir. Fazlası yan etkilere neden olabilir.

Anason çayının zararları nelerdir?

Anason çayı makul miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Ancak başka bitkilere alerjiniz varsa anasona da olabilir. Dikkatli olun. Ayrıca anason, östrojen hormonunu taklit edebilir. Meme kanseri veya endometriozis gibi bir rahatsızlığınız varsa anason çayı tüketmeyin. Bebeklere de vermeyin.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla