Çocuklarda aşıdan sonra dikkat edilmesi gereken 4 kritik belirti

19 Eylül 2014   |    30 Temmuz 2022    |   Kategori: Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı Print

Çocuklarda aşı takibinin iyi yapılması gerektiğini belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Tijen Diri, aşıdan sonra düşmeyen yüksek ateş, aşırı huzursuzluk, uykuya eğilim gibi genel durumda farklılaşma olabildiğini ve bu tür durumlarda mutlaka doktora bir uzmana başvurulması gerektiğini söylüyor. Difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, hepatit, zatürre, su çiçeği başta olmak üzere birçok önemli hastalığa karşı koruyucu olan aşılar, doğar doğmaz başlıyor ve 4-6 yaşlar arasında yapılan aşılarla sona eriyor. Daha sonraki periyotta okul aşıları ve erişkin aşıları ile devam ediyor.

Aşılarla ilgili ailelerin iyi bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Tijen Diri, “Aşı takibinin çok iyi yapılması gerekir. Düşmeyen ateş, aşırı huzursuzluk, uykuya eğilim, genel durumda farklılaşma durumunda mutlaka uzman doktora başvurulması gerekir” diyor.
Dr. Diri, aşılama ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

İçinde virüs ya da bakteri bulunan aşılar bebeğe zarar veriyor mu?

Aşılar içindeki bakteriler ve virüsler, çoğalma yani hastalık oluşturma yeteneklerini kaybetmiş olup, zayıflatılmış veya ölü yapıdadırlar. Aşı yapılan çocuk sadece bağışıklık (hafıza hücreleri) oluşturacak kadar virüs veya bakteriye maruz kalır. Bu sebeple bebeğe zarar değil bilakis fayda sağlarlar.

Bebek ve çocuklar için Detaylı Aşı Takvimi ve aşıların yan etkileri

Aynı günde iki canlı aşı yaptırılabilir mi?

Aynı günde iki canlı aşı yapılabilir, mahsuru yoktur.

Karma aşı bebekleri hangi hastalıklardan koruyor?

Karma aşı dediğimizde Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk felci, Hemofilus influenza B (menenjite-zatürreye-orta kulak iltihabına neden olur) dediğimiz 5 adet hastalığının aşısını kastediyoruz. Bu 5 hastalık son derece tehlikeli, öldürücü ve hasar bırakabilen tablolara neden olur.

asi-cocuk

Zatürre aşısı mutlaka yapılmalı mı?

Zatürre aşısı “Pnömococ” olarak adlandırdığımız bir mikrobun aşısıdır. Pnömococ mikrobu zatürreye yol açan yüzlerce mikropdan sadece birisidir. Tehlikeli ve öldürücü olabilir. Pnömococ mikrobu sadece zatürre yapmaz; menenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi diğer hastalıklara da neden olur. Yapılması zorunlu bir aşıdır. Özellikle bağışıklık sistemi hassas, dalağı alınmış hastalarda, kronik böbrek, kronik kalp, şeker, kronik karaciğer hastası olanlarda ve orak hücreli kansızlığı olanlarda mutlaka uygulanmalıdır.

Hepatit A aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Su çiçeği aşısı zorunlu mu?

Su çiçeği aşısı artık zorunlu bir aşıdır. Su çiçeği mikrobu çok bulaşıcıdır ve salgınlara neden olur. Suçiçeği mikrobu bağışıklık sistemini en çok baskılayan virüslerden biridir. Genelde hafif geçirilen bir hastalık olmakla beraber bazen ağır tablolara yol açabilir. Ensefalit (beyin dokusunda iltihap), zatürreye sebebiyet verebilir. Hele bağışıklık sistemi baskılanmış, kanser tedavisi gören veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanan hastalarda mutlaka uygulanmalıdır. Suçiçeği aynı zamanda hamileler için tehlike arz eder. Zira doğacak bebekte doğumsal bozukluklara neden olabilir.

İshal aşısını yaptırmak yararlı mı, ne zaman yapılmalı?

Elbette ki yararlı. Çünkü ishal, özellikle 5 yaş altı çocuklarda ciddi ve hatta bazen hayatı tehdit eden ve ölümle sonuçlanabilen tablolara yol açabilir. Rotavirüs, hemen pek çok vakada hastane yatışı gerektiren, bebekleri çok hırpalayan bir sürece neden olur. Rota aşıları ilk dozu 3.aydan önce yapılmak kaydı ile kullanılan aşıya bağlı olarak 2 veya 3 doz olarak yapılır. Üstelik uygulanması son derece kolay olup, ağızdan uygulanmaktadır.

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için 5 kritik öneri

Aşılar bebekte kısırlığa neden olabilir mi?

Aşıların hiçbiri kısırlığa neden olmaz.

Aşılardan sonra görülebilecek yan etkiler nelerdir?

Aşıdan sonra hangisi olursa hekime başvurmak gerekir?

Aşılarda yüksek teknolojinin kullanımı nedeni ile artık eskiye göre aşı yan etkilerini çok az görmekteyiz. Aşılarda görebileceğimiz genel yan etkiler; ateş, huzursuzluk, aşı yapılan yerde kızarıklık, sertlik, döküntüyü sayabiliriz. Düşüremediğimiz ateş, aşırı huzursuzluk, uykuya eğilim, genel durumda farklılaşmaya neden olacak her türlü durumda doktorunuza başvurabilirsiniz. Rutin aşı şeması dışında; meningokoksik menenjit (9.ay veya 1 yaş sonrası) ve Rahim ağzı kanser aşısı (9-12.yaş), grip aşısı ve bazı özel durumlarda uygulanan kuduz, kolera, tifo, sarı humma gibi aşılar da uygulanımdadır.

Çocukluk dönemi aşıları ne zaman bitiyor? En son hangi aşı yapılıyor?

Çocukluk dönemi aşıları 4-6 yaş arasında yapılan kızamık-kızamıkçık-kabakulak ve su çiçeğinin 2.dozu, karmanın tekrarı ile bitiyormuş gibi görünmekle beraber okul aşıları ve erişkin aşıları ile devam ederek bu konudaki özenimizi tüm yaşantımız boyunca göstermemizi ve yenilikleri ve gelişmeleri takip etmemizi gerektirmektedir.

Çocuk felci (Polio) aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri

AŞI TAKVİMİ
Doğumda Hepatit B.
1.Ay Hepatit B.
2.Ay DaBT – IPV – Hib, BCG, Pnomokok.
3.Ay Rotavirüs
4.Ay DaBT – IPV – Hib, Pnömokok.
5.Ay Rotavirüs (Rota aşısı seçilen aşıya bağlı olarak 3 dozda olabilir.)
6.Ay DaBT – IPV – Hib, OPV (Ağızdan çocuk felci aşısı), Hepatit B, Pnömokok.
18.Ay DaBT – IPV – Hib, OPV (Ağızdan çocuk felci), Hepatit A Aşısı
24.Ay Hepatit A.
4-6 Yaş Kızamık – Kızamıkçık – Kabakulak – Su Çiçeği – Oral Polio – Dt.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
erdinç
erdinç
9 yıl önce

bu aşı takviminde sanki bir hata var 12.ayda da çocuklara aşı yapılıyor…

rabia
rabia
9 yıl önce

Benim cocugim dun alti ay asilari oldu ve etkilendi korkuyorum sabaha kadar agliyor yuzunde benek benek kirmizilar cikti acaba neden

Araç çubuğuna atla