Ertesi gün hapı Ella nedir? Ne işe yarar? Kullanımı ve yan etkileri

31 Ekim 2022   |    26 Mart 2023    |   Kategori: İlaçlar Print

Ella, istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan bir acil doğum kontrolü ilacıdır. Korunmasız veya korunmanın başarısız oluğu cinsel ilişki sonrasında kullanılır. “Ertesi gün hapı” diye de bilinen Ella eczanelerde, tek tabletlik ambalajlarda satılır. İlişki sonrasındaki 120 saat (5 gün) içerisinde alınması gerekir. Ergenler dahil olmak üzere adet kanaması başlayan her kadın için kullanımı uygundur. Bulantı, karın ağrısı, halsizlik ve meme hassasiyeti gibi hafif ve yaygın yan etkiler görülebilir.

Ella nedir?

Ella, acil doğum kontrol yöntemi olarak ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında veya başarısız korunmalarda (partnerin prezervatifinin yırtılması, çıkması, kayması vs.) hamileliği önlemek için kullanılır. “Ertesi gün hapı” diye de bilinir. Etken maddesi ulipristal asetat, progesteron hormonunun etkinliğini değiştirerek yumurtlamayı erteler. Her bir tablette 30 mg ulipristal asetat bulunur.

Ella ne işe yarar?

Ella, korunmasız cinsel ilişki veya başarısız korunma yöntemi sonrasında hamileliği önlemek için kullanılır. İlişkiden sonraki en geç 5 gün (120 saat) içerisinde alınmalıdır çünkü spermler bu zaman aralığına dek vücutta yaşayabilir.

Ertesi gün hapı nedir, nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Ella ne kadar etkili, işe yarıyor mu?

Ella, ilk 24 saatte alınırsa %98 oranında gebeliği önler. İlaç kullanımı geciktikçe korunma etkinliği de kısmen azalır.

Ella nasıl kullanılır?

 • Ella kullanımı için doktor talimatlarına uyunuz.
 • Doğum kontrol yönteminde oluşan başarısızlık veya korunmasız cinsel ilişki sonrasında mümkün olan en kısa sürede ve en geç 5 gün (120 saat) içerisinde ağız yoluyla bir tablet Ella alınız.
 • Ella’yı adet döngüsünün herhangi bir sürecinde kullanabilirsiniz.
 • Ertesi gün hapları bir doğum kontrol yöntemi değildir. Eğer korunmak için herhangi bir yöntem kullanmıyorsanız, uygun olana karar vermek için bir doktora veya sağlık yetkilisine danışın.
 • Eğer ilacın etkisinin sizin için çok güçlü ya da zayıf olduğunu hissediyorsanız doktorunuzla veya eczacınız ile konuşun.

Progesteron nedir? Gebelikte yükselmesi veya düşmesi tehlikeli midir?

Ella kullanırken nelere dikkat etmeli?

 • İlaç, adet gecikmesine yol açabilir. Ancak gecikme 7 günden uzun sürerse veya meme hassasiyeti, kusma, bulantı gibi belirtiler yaşıyorsanız doktora görünmeniz gerekir.
 • Önerilen dozu aşmayın.
 • Adetiniz geciktiyse, gebeyseniz veya belirtileriniz varsa, şiddetli astım veya karaciğer hastası iseniz ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • İlacı aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusma gerçekleşirse, yeni bir tablet almak için doktora danışın.
 • İlacı kullanmanıza rağmen hamile kalırsanız mutlaka doktorunuzla veya bir sağlık uzmanıyla iletişime geçiniz.
 • Ella’nın, kullandıktan sonraki cinsel ilişkilerde gebelik önleyici özelliği yoktur.
 • Ella, doğum kontrol hapları veya bant gibi doğum kontrol ilaçlarının etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle Ella kullandıktan sonra, bir sonraki adet gününüze ilaçlarınıza devam ederken prezervatif de kullanın.
 • Ella, sizi HIV enfeksiyonu (AIDS) veya cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara (mantar, genital uçuk veya siğiller, frengi, bel soğukluğu, hepatit B vb.) karşı korumaz. Bu hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanın.
 • Levonorgestrel içeren doğum kontrol haplarıyla birlikte Ella’yı kullanmayın.
 • Laktoz monohidrat içerir. Eğer bazı şekerlere karşı duyarlılığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza bilgi verin.
 • İlaç, baş dönmesi, sersemlik, bulanık görme ve dikkat bozukluğu gibi yan etkilere neden olabilir. Eğer bu etkilerden birini yaşıyorsanız araç ya da makine kullanmayın.

Primolut-N nedir? Ne işe yarar? Kullanımı, dozu ve yan etkileri

Ella ne zaman kullanılır? Aç mı tok mu?

Ella’yı aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Ella dozu

 • Ergenler dahil olmak üzere, adet gören ve çocuk doğurma yaşındaki tüm kadınlar Ella kullanabilir.
 • İlaç bir seferlik tek doz şeklinde uygulanır.
 • Şiddetli karaciğer yetmezliği bulunan hastalarda kullanımı önerilmez.

Ella doz aşımı

İlacın etken maddesi ulipristal asetat’ın doz aşımı ile ilgili sınırlı çalışma var. Ancak araştırmalar 200 mg’a kadar tek doz kullanımın iyi tolere edildiğini ve güvenli olduğunu gösteriyor. Ancak yine de adet döngüsünde kısalma veya adet kanama süresinde uzama gibi yan etkilere neden olabilir. Önerilenden fazla Ella kullandıysanız, bu durumu doktorunuzla veya eczacınızla paylaşın.

Kimler Ella kullanamaz?

Ella’nın ana etken maddesi olan ulipristal asetat’a veya diğer bileşenlerine karşı alerjiniz varsa kullanmayın.

Yasmin nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Dozu ve yan etkileri

Hamileler ve emzirenler Ella kullanabilir mi? Nasıl kullanmalı?

Hamilelik

Ella, mevcut gebeliğe zarar vermez ancak siz yine de hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, ilacı kullanmadan önce gebelik testi yapın. İlacı almanıza rağmen hamile kalırsanız da doktorunuza danışın. Ella kullandıktan sonra şiddetli kanama, karın ağrısı yaşadıysanız veya dış gebelik öykünüz varsa, kronik (uzun süreli) bir genital enfeksiyon geçirdiyseniz doktor gözetiminde olmanız tedbir bakımından önemlidir.

Emzirme

Ella anne sütüne geçer. İlacı kullandıktan sonra 1 hafta süresince bebeğinizi emzirmeyin. İlacı kullanmadan hemen önce bebeğinizi emzirin ve emzirmediğiniz süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompayla sağıp atın. Emzirirken Iilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Gebelik testi, ne zaman, nasıl yapılır? Hamilelik belirtileri nelerdir?

Ella hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Kimi ilaçlar, Ella’nın gebeliği önleme etkinliğini azaltabilir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız veya son 4 hafta içerisinde bu ilaçlardan birini aldıysanız doktorunuza danışmanız ve doktorun önerisi doğrultusunda Ella yerine alternatif bir acil doğum kontrol yöntemi kullanmanız daha uygun olabilir.

 • Primidon, fenobarbital, fenitoin, fosfenitoin, karbamazepin, okskarbazepin ve barbitüratlar gibi sara (epilepsi) tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Rifampisin, rifabutin gibi tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Ritonavir, efavirenz, nevirapin gibi AIDS (HIV enfeksiyonu) tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Mantar enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılan griseofulvin,
 • Hypericum perforatum (sarı kantaron) içeren bitkisel ilaçlar.
 • Levonorgestrel içeren acil doğum kontrol hapları.

Ella içtikten sonra alkol alınır mı?

Ella, aşırı olmamak koşulu ile alkolle birlikte alınabilir ve ilacın etkinliği azalmaz.

Ella muadili (eşdeğer) ilaçlar

Eczanelerde bulabileceğiniz Ella’yla aynı işleve sahip ilaçlar şöyledir; Ertes72, Norlevo, Postpill One. Ancak bu ilaçlar etken madde olarak levonorgestrel içerir.

Ella formları ve türleri

Ella, eczanelerde sadece tablet formunda bulunur.

Ella yan etkileri ve zararları

 • Yaygın görülen hafif yan etkiler; halsizlik, kas-sırt ağrısı, duygu durumunda oluşan ani değişiklikler, bulantı, karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi, ağrılı adet kanaması, kalçada ve alt karında ağrı, meme hassasiyeti.
 • Nadir görülen ciddi yan etkiler; baş dönmesi, titreme, hafıza bulanıklığı, tat duyusunda bozukluk, baygınlık, görme bozukluğu, gözlerde ışığa duyarlılık ve kızarıklık, boğaz kuruluğu, kurdeşen, susama hissi.

Bu belirtilerden birini ya da birkaçını yaşaranız vakit kaybetmeden tıbbi müdahale almalısınız.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla